Дитинство — особливий період життя людини. ПРАВА ДИТИНИ. РОЗРОБКИ УРОКІВ
ВАРІАТИВНОГО КУРСУ. 4-Й КЛАС
 
ПРАВА, ОБОВ'ЯЗКИ І ЧЕСНОТИ
 
Мета: формувати в учнів свідоме ставлення щодо важливості й значення документів, що захищають права дитини; розвивати уявлення про державні органи захисту дитини; виховати пошану до державних правил, установ.
Обладнання: Конвенція про права дитини; Конституція України; правові джерела; малюнки про життя дітей світу.

Хід уроку

І. Організаційний момент
 
Ось і знову дзвінок лунає,
Мелодійно і срібно звучить.
Він до класу дітей закликає,
Щоб успішно вас знову учить.
 
ІІ. Повторення вивченого матеріалу
 
1. Робота над прислів'ям

Мудрим ніхто не народився, а навчився.
- Як ви розумієте це прислів'я?
- Хто навчає дитину з дня її народження?
- Що ви можете згадати про своє дитинство?
- А про що мрієте у майбутньому?


2. Робота над віршем
 
Я - дитина українська,
Вкраїнського роду.
Українці — то є назва
Славного народу.
 
- Що ви можете розповісти про славетний український народ?
 
ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку
 
- Сьогодні ми знову поговоримо про дитинство — особливий період життя людини. Пригадаємо документи, що захищають права дитини.

IV. Вивчення нового матеріалу

1. Вступна бесіда. Робота за «Правовою скринькою»

- Так, ми народилися на славній українській землі, у вільній, незалежній державі, у якій особливу увагу приділяють захисту прав дитини.
- А чому саме цій проблемі приділяють особливу увагу?

Сучасна суспільна та юридична думка базується на тому, що дитина повинна виховуватися у сім'ї, й ніщо не може замінити її дитині. Про це зазначено в правових документах, зокрема:

Конституція України — статті 37 та 51;
Сімейний кодекс України — статті 5, 7, 150;
Закон України «Про охорону дитинства» — стаття 10.

2. Робота в групах. Аналіз ситуацій

- Проаналізуйте ситуації та зазначте, чи е порушення прав дитини. Якщо так, то які можливі варіанти розв'язання ситуацій.

1-ша група. Батьки 10-річного Андрія постійно пиячать. Удома часто трапляються бійки. Щоб забезпечити себе, Андрій повинен вечорами йти з дому, тому хлопчик не завжди виконує домашнє завдання, що позначається на результатах його навчання.

2-га група. Батьки 8-річної Оленки ніде не працюють. Вони примушують дівчинку жебрачити. Олена часто не відвідує школи, зароблені гроші батьки витрачають на придбання спиртних напоїв.

3-тя група. Батько 12-річного Олега має власну авторемонтну майстерню. Він примушує сина працювати в цій майстерні навіть у той час, коли хлопець повинен бути у школі. Батько аргументує тим, що хлопець має допомагати сім'ї та отримати професію авторемонтника.

Обговорення ситуацій, знаходження їх розв'язання.

V. Фізкультхвилинка

Я сьогодні — паровоз,
Ви — вагони.
Ми влаштуємо залізничні перегони.
Всі шикуємось за мною у рядок.
Йдуть на колії вагони Із діток. (Ходьба)
Молоточки взяли дружно
Всі до рук.
Перевірили колеса.
Стук-стук-стук. (Рухи руками)
 
VI. Закріплення вивченого матеріалу

1. Бесіда про права дитини у світі. Розглядання малюнків про життя дітей світу

- Що таке право дитини?

- Права дитини — це певні можливості, що потрібні дітям для того, щоб жити та дорослішати. Діти мають особливе право — право на піклування та допомогу з боку держави. Але, на жаль, життя, здоров'я, навчання, щастя дітей усього світу недостатньо захищені. Так, 250 мільйонів дітей живуть за рахунок важкої праці, жебрацтва, пограбувань. 30 мільйонів у світі не можуть навчатися. Щороку від хвороб вмирає 5 мільйонів дітей, поширюється торгівля дітьми. Використовують дітей, від яких відмовляються батьки, для пересадки органів.

В Україні з'явився новий тип дітей — де «діти вулиці».
 
29.01.2015-1с

2. Робота над віршем «Право жити»
 
Ти на світ з'явився — хтось про до подбав.
Бог змилосердився — й в тебе є чимало прав.
Ці права потрібно знати, щоб дитину захищати.
Нагодувати й обігріти — ось і все, що хочуть діти!
Мають право діти на любов і піклування,
А також на освіту і повноцінне харчування.
Усі права записані, їх кожен має знати.
Бо діти — це майбутнє, їх треба поважати!
Відкрити свій талант, творити і радіти.
Об'єднуйтесь, діти, з дітьми усіх країн:
Чорні, жовті, білі — всі рівні, без відмін.
Знущання і насильства карається законом.
І звати цей закон — Конвенція ООН.
 
- Що таке Конвенція ООН? (ООН — Організація Об'єднаних Націй ухвалила Конвенцію ООН про права дитини 1989 року.)

3. Бесіда про сім'ю, яка охороняє права дитини у суспільстві

- Пригадайте слова В. Сухомлинського про сім'ю: «Сім'я — це джерело, водами якого живиться повноводна ріка нашої держави».
- Розкажіть напам'ять вірш В. Рибальченко.
 
Сім'я — це слово дороге.
У слові цім тепло і ласка.
Нехай же уряд захистить
Дитяче і сімейне щастя!
Сім'я — це родина,
У родині дитина.
А для України —
Сім'я головне!
 
29.01.2015-1сс      29.01.2015-1ссс
 
VII. Підсумок уроку

1. Гра «Продовж речення»

? Конституція — це...
? Конвенція ООН — це...
? Права дитини — це...
? Документи, що захищають права дитини, — це...

- Про що ми сьогодні говорили на уроці?

2. Розучування вірша

Хоч ми малі ще школярі,
Та в нас закон є і права.
І ми навік запам'ятаємо
З Декларації слова:
«Всі діти вільні і всі рівні,
І треба всім нам дружно жить».
То ж ми ще змалечку вчимося
Всіх поважати і любить.
 
 
Навчальне видання «ПРАВА ДИТИНИ. Розробки уроків
варіативного курсу. 4 клас» / Г. А. Артамонова, О. Д. Семикіна –
Х. :Вид. група «Основа», 2014. – 176 с. – (Б-ка журн. «Початкове
навчання та виховання»; Вип. 5 (125)).