ПРАВА ДИТИНИ. РОЗРОБКИ УРОКІВ
ВАРІАТИВНОГО КУРСУ. 4-Й КЛАС
ВАРІАТИВНОГО КУРСУ. 4-Й КЛАС
ЗНАЙ СВОЇ ПРАВА
Мета: на матеріалі оповідання С. Гавриша закріплювати знання учнів про роль сім'ї у їхньому житті, уявлення про захист прав дитини та членам його сім'ї; розвивати самостійність суджень, уміння робити висновки; виховувати почуття самоповаги і поваги до членів сім'ї.
Обладнання: ілюстрації до оповідання С. Гавриша в книзі; малюнки із зображенням професії коваля.
Обладнання: ілюстрації до оповідання С. Гавриша в книзі; малюнки із зображенням професії коваля.
Хід уроку
І.Організаційний момент
От і знову дзвінок лунає,
Мелодійно і срібно дзвенить.
Він до класу дітей скликає,
Щоб успішно вас знову вчить.
Підросли ви всі й зміцніли,
І цікавістю очі горять.
Дай вам, Боже, здоров'я і сили,
Щоб багато нового пізнать!
ІІ. Актуалізація опорних знань
1. Вправа «Пригадай!»
- Що таке сім'я?
- Пригадайте вірш Вероніки Рибальченко про сім'ю.
- Назвіть документ про право дитини проживати в сім'ї та на піклування батьків.
2. Вправа «Асоціативний кущ»
III. Повідомлення теми та мети уроку
- Сьогодні, ознайомлюючись з оповіданням Степана Гавриша, ми потрапимо в час, коли на українській землі були пани та кріпаки. Дізнаймося, які права дитини в сім'ї порушували.
IV. Робота над темою уроку
1. Словникова робота
Кульгати — хромать (рос.).
Реманент — сукупність предметів, необхідних для певній галузі діяльності; інвентар.
Кріпак — особисто залежний від поміщика й прикріплений до земельного наділу селянин.
Коваль — кузнец (рос.), людина, яка підковує коней.
2. Опрацювання тексту. Читання «Учитель - учні - вчитель»
3. Бесіда за змістом
- Як жилося кріпакам?
- Які права мали на них пани?
- Якого горя пан Єржаховський завдав ковалеві Дмитрові?
- Як пан розпорядився синами Дмитра — своїми кріпаками?
- Чим огидні вчинки панів Єржаховського і Потоцького?
- Яка доля чекає на синів коваля? Чому їх розлучили з батьком?
V. Фізкультхвилинка
Тік-так, тік-так,
Всі ми робимо ось так.
Руки вгору піднімаєм
І повільно опускаєм.
Один, два, три,
Руки ширше розведи.
Всі ми робимо ось так.
Руки вгору піднімаєм
І повільно опускаєм.
Один, два, три,
Руки ширше розведи.
VI. Закріплення вивченого матеріалу
1. Вибіркове читання
- Ким була дружина коваля?
- Навіщо коваль з дружиною збирали гроші?
- Що трапилося з дружиною коваля?
- Скільки років виповнилося дітям коваля?
2. Читання за особами розмови панів Єржаховського і Потоцького під час гри в карти
3. Вправа «Обери позицію»
- Чи захищала держава право дитини жити у сім'ї?
- Чому оповідання має назву «Собаче життя»?
VII. Підсумок уроку
- Про що ми сьогодні читали, що обговорювали?
- Який висновок ви зробили для себе?
- Про що ви зможете розказати батькам удома?
Навчальне видання «ПРАВА ДИТИНИ. Розробки уроків
варіативного курсу. 4 клас» / Г. А. Артамонова, О. Д. Семикіна –
Х. :Вид. група «Основа», 2014. – 176 с. – (Б-ка журн. «Початкове
навчання та виховання»; Вип. 5 (125)).
варіативного курсу. 4 клас» / Г. А. Артамонова, О. Д. Семикіна –
Х. :Вид. група «Основа», 2014. – 176 с. – (Б-ка журн. «Початкове
навчання та виховання»; Вип. 5 (125)).