ТАЄМНИЦІ ЕЙДЕТИКИ НА УРОКАХ У ПОЧАТКОВИХ КЛАСАХВ. Чухліб «Заячий холодок» Урок читання. 2-й клас

Мета: учити дітей працювати з текстом; розвивати вміння читати мовчки; переказувати казку близько до змісту; розвивати зв'язне мовлення. уяву, вміння; визначати головну думку твору; формувати критичне мислення; виховувати почуття дружби, ввічливості, відповідальності за свої вчинки.

Обладнання: малюнок заячого холодку, піктограми, картки із завданнями для роботи у групах, таблиці для читання.

Хід уроку

І. Організація класу до уроку

Реклама уроку

Гра «Криголам»

Учитель. Для того щоб наш урок був цікавим, минув швидко і з користю, ми повинні зламати кригу відчуженості, байдужості, згуртуватися. Зараз ми з вами виконаємо вправу «Криголам» і передбачимо, яким буде наш урок.

У —

Р —

О —

К —

- А щоб наш урок був таким, якими ви бажаєте бути на уроці?

(Відповіді дітей.)

 

- Я пропоную вам створити настрій нашого уроку. Давайте побажаємо одне одному щось приємне й подбаємо, щоб наша реклама виправдала себе.

 

Гра «Кулька добра»

Діти передають одне одному кульку (уявну чи справжню), при цьому промовляють добрі (приємні, веселі, ніжні) слова.

 

ІІ. Актуалізація опорних знань та умінь учнів

Мовна розминка

Робота у парі

Назвати якомога більше іменників за 1 хв.

 

(Читання таблиці на дошці)

На дошці прикріплено таблицю для розчитування, серед багатьох слів — слова-назви тварин.

Читаємо вголос лише назви тварин.

 

Робота в групах

Гра «Асоціації»

Аукціон скоромовок

Розучування скоромовки за листівками

Перевірка домашнього завдання

 

ІІІ. Оголошення теми й мети уроку

Учитель. Сьогодні у нас незвичайний урок.

Сьогодні ми зробимо ще один крок

В країну відому, в країну чудову,

В країну цікавих казок!

(Оголошення теми і завдань.)

 

IV. Сприйняття та засвоєння матеріалу уроку

Робота над казкою

Словникова робота

Діти підбирають синоніми до слів.

Як ви гадаєте, що таке «заячий холодок»?

(Припущення дітей, показ малюнка із зображенням рослини.)

Гамірливий — веселий, шумний.

Ложе —ліжко.

Насурманившись — насупившись.

На осонні — на сонечку.

(Первинне сприймання змісту казки.)

Читання казки вчителем, кращими учнями.

Учитель. Я прочитаю вам казку, а ви будьте уважними. Зосередьтеся, тому що вам потрібно буде дати відповідь на запитання: «Хто головний герой казки?»

 

Бесіда після первинного сприймання казки

- Чи сподобалась вам казка?

- Хто головний герой казки?

- А ще які персонажі трапляються у цьому творі?

 

Робота над текстом

Гра «Буксир»

Діти читають текст у парах: один учень читає швидше, інший — за ним «на буксирі», намагається устигнути за першим.

Бесіда — аналіз тексту

- Яким був Заєць на початку казки?

- У чому він виявляв нахабність?

- Хто провчив Капловухого?

- Чи можна сказати, що Заєць зрозумів свою провину? Доведіть.

Пропоную вам пограти в гру «Добре, погане».

(Відповіді фіксуються у таблиці.)

                                                                                                                                                                          Таблиця

Добре

(схвалюється у казці)

Погане

(засуджується)

   

 

Хвилинка-смішинка

Кожен із вас, звичайно, знає,

Хто під хмарами літає.

Тож швиденько покажіть:

Хто летить, хто не летить.

(Діти виконують відповідні рухи.)

Летить — летить літак?

Летить — летить їжак?

Летить — летить шпак?

Летить — летить мак?

Летить — летить рак?

Летить — летить шпак?

Летить — летить лисиця?

Летить — летить суниця?

Летить — летить синиця?

 

V. Застосування набутих знань та умінь

Гра «Заверши речення»

Гра «Чиї це слова»

Гра «Дослідники»

Переказ тексту за піктограмами

18.10.2014-1-19

Сенкан про Зайця

Заєць

нахабний, жадібний

Виганяв, ображав, зрозумів

Заєць мав погану вдачу.

Капловухий.

 

VI. Підсумок

- Чи сподобався вам урок? Що найбільше сподобалося?

- Чи справдилися ваші очікування?

- Який висновок ви зробили для себе, прочитавши цю казку?

- Чого навчила нас казка «Заячий холодок»?

- Хотіли б ви бути схожі на Капловухого? Чому?

 

VIІ. Домашнє завдання

Прочитати казку і дослідити, скільки разів трапляється слово заєць.

Спробувати записати у зошиті сенкан.

Переказувати казку.

                                                   Релакс

18.10.2014-1-20

 

Олена НЕЧИПОРЕНКО,

учитель початкових класів Попільнянської гімназії № 1,
Житомирська обл., інструктор «Української школи
ейдетики Євгена Антощука» з розвитку пам'яті,
уваги, уяви, творчого мислення,
Всеукраїнська газета для вчителів початкових
класів «Початкова освіта» № 13 (733), липень 2014