Мета: Вчити дітей використовувати потішки, заклички, перемовки, лічилки, народні пісні в умовах ігрового спілкування. Закріпити та збагатити знання українського фольклору. Закріпити вміння добирати прикметники,поняття:один – багато,малювати пальчиком калину. Розвивати фантазію, мовлення. Прищеплювати бажання берегти традиції українського народу.

Обладнання: Сонечко,криниця,кущ калини,картинка,зроблена дітьми. Квасоля,гарбузове насіння,український посуд,свійські тварини. Потішки,заклички,лічилки,примовка. Фарби,папір із зображенням гілочок і листя калини.

Хід заняття

(Діти заходять у групу,відаються з гостями. У цей час дзвонить телефон.)

  • - Діти,нас запросила бабуся до себе на гостину. Підемо?
  • - -А що понести бабусі?(Хороший настрій,подарунок)
  • - Я пропоную подарувати картину,яку ми з вами намалювали.
  • - Ой,та де ж вона?
  • - Мабуть,вітерець - бешкетун розірвав її на шматочки мі розніс повсюди.
  • - Скільки шматочків залишив вітерець?
  • - Та нічого,ми їх знайдемо по дорозі.

(Починається подорож)

  • - Який дощик?

(Осінній,холодний)

  • - Швидше під парасольку!
  • - Чому треба ховатися від дощика?

(Бо хто намокне,той застудиться)

  • - Давайте раз скажемо закличку про дощик,може він перестане?

Дощику,дощику,

Зварим тобі борщику

В глиняному горщику,

Тобі каша-мені борщ,

Щоб рясніше дощ ішов.

Дощику,дощику припустився

На бабині капусти,

На дідові дині,

Що поїли свині.

  • - Щось не хоче переставати дощик.
  • - Давайте пісеньку заспіваєм?

Дощик,дощик

Крапає дрібненько.

Не боюсь я дощика

Бо я веселька.

  • - Ой,і дощик перестав,а з осінніми крапельками щось упало.
  • - Що це?

(Ще одна частинка картинки)

  • - Мабуть,до бабусі ми не потрапимо,бо на вулиці після дощу як?

(Мокро,сиро,стоять калюжі)

  • - А може,хто з вас знає закличку про сонечко?

Сонечко,сонечко,

Заглянь у віконечко

Там дітки граються,

Тебе дожидаються.

Прийди,прийди,сонечко,

Під наше віконечко.

Будемо ми гратися,

Разом дожидатися.

  • - Скільки сонечко на небі?
  • - Одне.
  • - А яке воно?
  • - Кругле,тепла,лагідне,веселе,яскраве.
  • - Ми так гарно розповіли про сонечко,що воно засвітило.
  • - Що ж,можна вирушати далі.
  • - Діти,я чую хтось плаче.

(Котик)

  • - Це,мабуть,котик Мурчик нашої бабусі.
  • - Чому він плаче?

Котик Мурчик

Плаче зранку,

Бо на вушку

Має ранку.

Полював на мишенят,

Як мама учила,

Одна мишка утекла,

А друга вкусила.

  • - Хто плаче?

(Котик)

  • - Чому?

(Вкусила мишка)

  • - За що вкусила мишка?

(За вушко)

  • - Давайте позабавляємо його.

Котику,котику,не плач,

Принесем тобі калач,

Будем смакувати,

Весело гуляти.

  • - Ось наш котик заспокоївся,ми його заберемо до бабусі.
  • - Ось,подивіться,котик у лапках тримає ще одну частинку нашої картинки.
  • - Йдемо далі.
  • - А це хто?

(Собачка і півник)

  • - Чому вони відвернулись один від одного?

(Вони посварилися)

  • - Давайте їх помиримо.

Летів горобець,

Сів на стовпець

Нашій сварці кінець.

  • - Ось,погляньте,ще одна частинка нашої картинки.
  • - Скільки зараз у нас куточків – один чи багато?

(Багато)

  • - Давайте спробуємо скласти нашу картинку.

(Діти складають картинку)

  • - Діти,а що ж намальовано на картині?

(Калина)

  • - Ось ми і дійшли до бабусі.

(Вітаються)

  • - Бабусю,ми тобі хочемо подарувати картину.
  • - Її вітерець розірвав розірвав,та наші діти діти її скали.

Бабуся. Дякую вам,діти, за таку чудову картину. А вітерець не тільки вам шкоди наробив. Ось і мені перемішав гарбузове насіння з квасолею,ось і сиджу перебираю.

  • - Діти,давайте допоможемо бабусі.
  • - Квасолю ми виберемо в горщик,а гарбузове насіння в тарілочку.

(Звучить музика,поки перебирають)

Бабуся. Молодці,мої маленькі,щоб я без вас робила?Давайте помиємо ручки,бо ви забруднилися. Давайте підемо наберемо води.

  • - Діти,а що це?

(Криниця)

  • - У ній чиста і цілюща вода. Щоб набрати води,треба розказати примовочку.

Наберу з криниці чистої водиці,

Буду умивати,буду примовляти:

Водичка,водичка

Умий личко

Рум`яне та біле,мов яблучко сніжне.

  • - А що це росте біля криниці?

(Калина)

  • - А що ви знаєте про калину?

(Що вона цілюща. Нею лікують застуду,серце. Умиваються,щоб бути красивою. Це символ України. Він оберігає від зла)

  • - Може,заспіваємо пісню про калину?

Калина

Вже не гріє сонечко,

Спів пташок не лине,

Тільки усміхаються

Ягідки калини.

Ми біля калиноньки

Дружненько стали.

Пісеньку осінню

Ніжно заспівали.

  • - Діти,бабусі ми подарували картину,а нашим гостям немає подарунків.
  • - Давайте і ми намалюємо калинку на згадку про нашу сьогоднішню зустріч.

(Діти сідають за столи і пальчиком малюють ягідки)

Бабуся. Ой,молодці,які ж ви розумні,роботящі. За це я хочу вас пригостити.

(Бабуся дає пиріжки діткам і всі разом п`ють чай) 

Джерело: журнал «Розкажіть онуку». Н.В.Черниш,вихователь, м.Золотоноша, Чаркаська обл..