М. Д. Захарійчук «Українська мова. 2 клас». ТВОРЧА ЛАБОРАТОРІЯ
 
Урок 8
 
Тема. Складання розповіді за серією малюнків «Дві білочки» (за підручником М. Д. Захарійчук «Українська мова. 2 клас». Урок 70, с. 105)
Мета: формувати в учнів уміння складати розповідь за серією малюнків; вправляти дітей у побудові причинно-наслідкових зв'язків; формувати вміння за дією визначати мету героя, проектувати кінцевий результат, фіксувати результат досягнення цієї мети; розвивати мовлення, увагу, пам'ять; виховувати працьовитість, дбайливість.
Обладнання: серія малюнків (підручник «Українська мова. 2 клас», автор М. Д. Захарійчук), «схема детектива», вивіска-назва агентства, малюнок сокола.

Хід уроку

І. Організація класу до уроку
Психоемоційне налаштування

ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Оголошення теми та завдань уроку
(На дошці прикріплена вивіска «Детективне агентство „Сокіл"» та малюнок птаха.)
Учитель. Уже восьмий раз ми працюємо в офісі детективного агентства «Сокіл». Ви багато навчилися.
Та сьогодні в нас нова, дещо незвичайна серія малюнків, за якими потрібно скласти розповідь. Працюватимемо ми за сталим планом, який, напевно, зможете озвучити самі (учень прикріплює завдання до дошки послідовно):
- знайти спільних героїв на малюнках;
- знайти місце, у якому відбуваються події;
- визначити час подій;
- назвати дії героїв;
- скласти розповідь;
- дати назву розповіді.
 
ІІІ. Мовленнєво-теоретична підготовка до складання зв'язного висловлювання (система творчих завдань, ігрових дій)
Учитель. Сьогодні в роботі нам допомагатиме підручник (с. 105).
Завдання. Знайдіть спільних героїв на малюнках.
- Розгляньте малюнки послідовно. (Діти розглядають малюнки.)
- Назвіть спільних героїв. (Учитель записує на дошці запитання «Хто?».)
(Білочки.)
- Чи схожі білочки між собою? (Так, вони обидві гарненькі, руденькі, пухнасті.)
- Чим незвичні малюнки? (Дії головних героїв на малюнках неначе порівнюються між собою.)
- Зверніть увагу на зміни (переміщення), що відбуваються з головними героями на малюнках.
(Одна білочка хазяйнує, робить запаси на зиму, дбайливо їх складає. Інша білочка веселиться, танцює, узимку у хатці вона змерзла та йде до іншої білочки захиститися від холоду та голоду.)

Завдання. Знайдіть місце, у якому відбуваються події.
- Розгляньте уважно перший і третій малюнки. Як ви думаєте, де відбуваються події? (Учитель записує на дошці запитання «Де?».)
(У будиночку однієї хазяйновитої білочки.)
- Розгляньте уважно другий і четвертий малюнки. Де відбуваються події?
(У будиночку іншої білочки.)
- Чи змінилося місце події на п'ятому малюнку?
(Друга білочка йде до першої.)
- Як ви думаєте, друга білочка йде до першої білочки в гості чи з іншою метою?
(Вона йде по допомогу.)

Завдання. Визначте час подій.
(Учитель записує на дошці запитання «Коли?».)
- Скажіть, яка пора року зображена на першому та другому малюнках? (Кінець літа або осінь.) Хто думає по-іншому?
Доведіть. (У будиночку першої білочки сушені грибочки, горішки, навколо будиночка переважає зеленувато-жовтий колір, у другої білочки в руках квіточка.)
- Скажіть, яка пора року зображена на інших малюнках? (Зима.)
- Обґрунтуйте свою думку.
 
Фізкультхвилинка

Завдання. Назвіть дії героїв.
Учитель. Спробуємо встановити логічний ланцюжок на кожному малюнку за «схемою детектива».
(Об'єкт ? Дія ? Мета дії.)
? ?! ?
«Хто?» ? «Що робить?» ? «Навіщо?».
- Давайте повернемося до першого малюнка. Хто на ньому зображений? Що робить? Навіщо робить?
(Білочка принесла до своєї хатки грибочки, жолуді, горішки, щоб було що їсти взимку.)
- Назвіть дії білочки на третьому малюнку.
(Вона всі запаси поскладала в торбинки та мішечки.)
- Навіщо вона це зробила? (Щоб у хатинці було чистенько, зручно.)
- Давайте повернемося до другого та четвертого малюнків. Хто на них зображений? Що робить? Навіщо робить?
(На другому малюнку зображена білочка, яка танцює, розважається, тримає в лапках квіточку. Вона не думає про зиму, живе лише цим днем. Хатинка в неї перекосилася, у ній літають горобчики. На четвертому малюнку ми бачимо, що вже зима, білочка зіщулилася, невесела, тому що їй холодно.)
- Розкажіть, що роблять герої на п'ятому малюнку.
(Легковажна білочка прийшла до хазяйновитої сусідки, щоб та пустила її до себе в хатку.)
- Розгляньте уважно малюнок. Як ви думаєте, чи пустить її до себе білочка-господарочка? (Напевно, так. Тому що вона простягнула лапку, неначе запрошує її до себе в оселю.)

Виведення головної думки розповіді
Учитель. Зверніть увагу на прислів'я, записані на дошці.
? Нових друзів май, старих не забувай.
? Готуй сани влітку, а воза взимку.
? Що влітку припасеш, із тим зимою проживеш.

Учитель. Яке з прислів'їв найвлучніше розкриває головну думку розповіді. (Хоча перше прислів'я про друзів, але не підходить. Друге прислів'я про завчасну підготовку певних речей у різні пори року. А третє прислів'я точно розкриває головну думку.)
- Чи є ці малюнки підтвердженням тому? Який висновок для себе ви зробили?

IV. Створення тексту зв'язного висловлювання. Розв'язання мовленнєвої ситуації
Завдання. Складіть розповідь.
Учитель. Зверніть увагу на схему, записану на дошці. Складаючи розповідь, ви можете спиратися на неї. Головне, щоб у розповіді можна було простежити причинно-наслідкові зв'язки, тобто що робить головний герой, навіщо він це робить, що з того вийде і який висновок ви зробили для себе.
Під час побудови розповіді уникайте повторів, добирайте слова, близькі за значенням.
Одного ___________ («Коли?») __________ («Де?») __________ («Хто?») _________ («Що робив?») __________, щоб (?!) ___________
Потім цей же герой (розповідь за другим малюнком, третім) робив (дія й мета дії)?! ___________
У результаті («Що вийшло?») __________, тому можна сказати, що цей герой («Який?») ___________

- Зверніть увагу на те, що за цими малюнками у вас може вийти нібито дві розповіді, але кінцівка об'єднає їх або ви складатимете порівняльні розповіді.
- Під час побудови нашого звіту-розповіді будьте точними у висловлюваннях, хоча можете висловлювати припущення.
Для прикрашання оповідання можете додавати образні характеристики.
- Тепер, мої спостережливі детективи, складемо усну розповідь за малюнками, використовуючи схему.

V. Удосконалення творчих робіт за рахунок колективного досвіду
Бесіда
- Хто хотів би уточнити?
- Хто з вас думає по-іншому?
- Ось тут наші детективи сформулювали свої думки... (Ось так.) А як інакше можна було б сказати? Скажіть про це по-своєму.

Завдання. Дайте назву розповіді.
(Дві білочки. Лісові сусідки.)
- Робота в зошитах. Запис 3—4 пов'язаних речень.

VI. Підбиття підсумків мовленнєвої діяльності учнів за результатами уроку
- Чи сподобалося працювати в детективному агентстві?
- Що видалося найцікавішим?
Порівняйте попередні звіти з кожним наступним. Ви побачите, як змінюються ваші записи. Вони стають дедалі точнішими та досконалішими.
 
 
Урок 9
 
Тема. Складання розповіді за серією малюнків «Де поділося сонечко?» (за підручником М. Д. Захарійчук «Українська мова. 2 клас». Урок 82, с.123)
Мета: формувати в учнів уміння складати розповідь за серією малюнків; вправляти дітей у побудові причинно-наслідкових зв'язків; формувати вміння за дією визначати мету героя, проектувати кінцевий результат, фіксувати результат досягнення цієї мети; розвивати мовлення, увагу, пам'ять; виховувати працьовитість, дбайливість.
Обладнання: серія малюнків (підручник «Українська мова. 2 клас», автор М. Д. Захарійчук), «схема детектива», вивіска-назва агентства, малюнок сокола.

Хід уроку

І. Організація класу до уроку
Психоемоційне налаштування

ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Оголошення теми та завдань уроку
(На дошці прикріплена вивіска «Детективне агентство „Сокіл"» та малюнок птаха.)
Учитель. Сьогодні в нас нова серія малюнків, за якими потрібно скласти розповідь. Працюватимемо ми за сталим планом, який пропоную назвати вам самим (учень прикріплює завдання до дошки послідовно):
- знайти спільних героїв на малюнках;
- знайти місце, у якому відбуваються події;
- визначити час подій;
- назвати дії героїв;
- скласти розповідь;
- дати назву розповіді.

ІІІ. Мовленнєво-теоретична підготовка до складання зв'язного висловлювання (система творчих завдань, ігрових дій)
Учитель. Сьогодні в роботі нам допомагатиме підручник (с. 123).

Завдання. Знайдіть спільних героїв на малюнках.
- Розгляньте малюнки послідовно. (Діти розглядають малюнки.)
- Назвіть спільних героїв. (Учитель записує на дошці запитання «Хто?».)
(Мишеня та хом'ячок.)
- Як ви думаєте: вони дорослі тваринки чи малята? (Це малята.)
- Зверніть увагу на зміни (переміщення), що відбуваються з головними героями на малюнках.
(Головні герої стоять на березі, про щось розмовляють, потім вони залізли у воду, щось шукають, біжать та плачуть.)

Завдання. Знайдіть місце, у якому відбуваються події.
- Розгляньте уважно малюнки. Як ви думаєте, де відбуваються події? (Учитель записує на дошці запитання «Де?».)
(На першому та другому малюнках звірята знаходяться на березі річки або іншої водойми, а на третьому малюнку вони біжать полянкою, напевно, повертаючись додому.)

Завдання. Визначте час подій.
(Учитель записує на дошці запитання «Коли?»).
- Скажіть, яка пора року зображена на малюнках? (Літо.) Хто думає по-іншому?
- Доведіть. (На березі річки ростуть квіти, водичка, напевно, тепла, оскільки звірята комфортно себе почувають у воді та під час повернення додому, сонечко світить яскраво і знаходиться високо.)
- Як ви думаєте, чи змінюється час доби на всіх малюнках? (На всіх малюнках день, оскільки сонечко високо в небі.)
 
Фізкультхвилинка

Завдання. Назвіть дії героїв.
- Спробуємо встановити логічний ланцюжок на кожному малюнку за «схемою детектива».
(Об'єкт ? Дія ? Мета дії.)
?  ?!  ?
«Хто?» ? «Що робить?» ? «Навіщо?».
- Давайте повернемося до першого малюнка. Хто на ньому зображений? Що робить? Навіщо робить?
(На першому малюнку ми бачимо, як мишенятко та хом'ячок щось обговорюють, тому що їх зацікавило сонечко у воді. Напевно, вони домовилися його вийняти з води.)
- Назвіть дії героїв на другому малюнку. (Вони стоять у воді, розгублені, засмучені, тому що сонечко пропало.)
- Чому пропало сонечко? (Може, на небі з'явилася хмаринка, яка закрила сонечко.)
- Назвіть дії героїв на третьому малюнку? (Звірята плачуть та біжать по луці додому, тому що вони засмучені, при цьому навіть не бачать сонечка, яке їм усміхається з неба.)
- Як ви думаєте, хто зустріне звірят удома? (Батьки.)
- Чи розкажуть малята про свою пригоду?
(Напевно, так. Ще й попросять пояснити, де ж поділося сонечко.)
 
Робота з текстом підручника
Учитель. Давайте прочитаємо закінчення цієї розповіді з підручника.

Виведення головної думки розповіді
Учитель. Яка ж головна думка закладена в нашій розповіді? (Висловлення думок дітьми.)
- Деякі явища природи ми не можемо відразу пояснити, тому потрібно більше спостерігати за навколишнім світом, установлювати причинно-наслідкові зв'язки, тоді все буде зрозумілим.
- Скажіть, чи варто при цьому журитися? Радісні емоції та спокійні думки допоможуть одержати гарний результату будь-якій незвичайній ситуації.
- Чи є ці малюнки підтвердженням тому? Який висновок для себе ви зробили?

IV. Створення тексту зв'язного висловлювання. Розв'язання мовленнєвої ситуації
Завдання. Складіть розповідь.
Учитель. Зверніть увагу на схему, записану на дошці. Складаючи розповідь, ви можете спиратися на неї. Під час побудови розповіді уникайте повторів, добирайте слова, близькі за значенням.
Як по-іншому назвете головних героїв? (Малюки, друзі, звірята.)
Одного ___________ («Коли?») __________ («Де?») __________ («Хто?») _________ («Що робив?») __________, щоб (?!) ___________
Потім цей же герой (розповідь за другим малюнком, третім) робив (дія й мета дії)?! ___________
У результаті («Що вийшло?») __________, тому можна сказати, що цей герой («Який?») ___________
 
- Під час побудови нашого звіту-розповіді будьте точними у висловлюваннях, хоча можете висловлювати припущення.
Учитель. Для прикрашання оповідання можете додавати образні характеристики.
- Тепер, мої спостережливі детективи, складемо усну розповідь за малюнками, використовуючи схему.
(Діти складають розповідь у групах. Кожна група презентує свою роботу.)

Варіант розповіді за серією малюнків
Одного літнього дня на березі озера мишеня та хом'ячок побачили, як у воді плаває барвисте сонечко. Вони вирішили його витягти з води. Звірята швидко залізли у воду, щоб його дістати, але сонечко десь зникло. Вони не могли зрозуміти, де ж поділося сонце, тому дуже засмутилися. Вони не зрозуміли, що у воді лише відображення сонечка.
У результаті звірята швидко побігли додому, навіть не помічаючи, що сонечко тим часом визирнуло з-за хмарки, обсушувало мокру шерсть тварин та усміхалося.
Щоб зрозуміти явища природи, потрібно більше спостерігати за навколишнім світом та не журитися.

V. Удосконалення творчих робіт за рахунок колективного досвіду
Бесіда
- Хто хотів би уточнити?
- Хто з вас думає по-іншому?

Завдання. Дайте назву розповіді.
(Де поділося сонечко? Сонечко та звірята.)
- Робота в зошитах. Запис 3—4 пов'язаних речень.

VI. Підбиття підсумків мовленнєвої діяльності учнів за результатами уроку
Учитель. Порівняйте попередні звіти з кожним наступним. Ви побачите, як змінюються з кожним разом ваші записи. Вони стають дедалі точнішими та відшліфованішими.
 
 
Урок 10
 
Тема. Складання розповіді за серією малюнків «Дивна історія» (за підручником М Д. Захарійчук «Українська мова. 2 клас». Урок 88, с. 130)
Мета: формувати в учнів уміння складати розповідь за серією малюнків; вправляти дітей у побудові причинно-наслідкових зв'язків; формувати вміння за дією визначати мету героя, проектувати кінцевий результат, фіксувати результат досягнення цієї мети; розвивати мовлення, мислення, увагу, пам'ять; викликати почуття позитивного ставлення до живого світу; уточнити знання дітей про назви днів тижня; ознайомити з правописом цих слів.
Обладнання: серія .малюнків (підручник «Українська мова. 2 клас», автор М. Д. Захарійчук), «схема детектива», вивіска-назва агентства, малюнок сокола, шапки кульбабки, гусениці та метелики, штучні овочі та фрукти, медіа-засоби.

Хід уроку

I. Організація класу до уроку
Психоемоційне налаштування

II. Мотивація навчальної діяльності
Оголошення теми та завдань уроку
(На дошці прикріплена вивіска «Детективне агентство „Сокіл"» та малюнок птаха.)
Учитель. Ми знову працюємо в офісі детективного агентства «Сокіл». Сьогодні по нашу допомогу звернулася маленька гусениця, яка просить розповісти про неї всю правду. Щоб скласти розповідь за серією малюнків, давайте пригадаємо, ідо для цього потрібно (учень прикріплює завдання до дошки послідовно):
- знайти спільних героїв на малюнках;
- знайти місце, у якому відбуваються події;
- визначити час подій;
- назвати дії героїв;
- скласти розповідь;
- дати назву розповіді.

ІІІ. Мовленнєво-теоретична підготовка до складання зв'язного висловлювання (система творчих завдань, ігрових дій)
Учитель. Сьогодні в роботі нам допомагатиме підручник (с. 130). Прочитайте уривок із казки і з'ясуйте, хто розповідатиме про себе.

Завдання. Знайдіть спільних героїв на малюнках.
- Розгляньте малюнки послідовно. (Діти розглядають малюнки.)
- Назвіть спільних героїв. (Учитель записує на дошці запитання «Хто?».)
(Яйце, личинка, гусінь, метелик.)
- Зверніть увагу на зміни (переміщення), що відбуваються з головними героями на малюнках.
(Личинка лежала, гусінь виповзла, гризла, їла, смакувала, пригостилася, зробила кокон, з'явився метелик.)
- Довідка з природничого інституту.
(З інформацією дітей може ознайомити вчитель або підготовлений учень.)

Розвиток комахи з повним перетворенням
За своє життя самка метелика відкладає від 100 до кількох тисяч яєць. Вона прагне розмістити їх на тих рослинах, які будуть корисні для її нащадків. Якщо в окрузі росте лише одна така рослина, то саме на ній вона відкладе свої яйця!
Із цих яєць вилуплюються крихітні червоподібні личинки, що називаються гусеничними личинками. Вони починають їсти і рости, за цей час їх шкіра встигає кілька разів злізти. Усе, чим займаються гусениці в цей період, — це їдять і їдять, запасаючись на все подальше життя, коли вони перетворяться в метеликів. їжа відкладається у вигляді жиру, з якого будуються крила, лапки, всмоктуючі трубки і все інше, що відрізняє метелика від гусениці.
У певний момент гусениця відчуває, що прийшов час зміни, тоді вона сплітає маленький кокон навколо себе, відвалюється її голова, скидається гусенична шкіра, після чого з'являється лялечка. Потім вона проколює кокон гострою голкою на кінці тулуба.
Лялечка може спати кілька тижнів або місяців. Проте в цей час у ній відбуваються зміни, тобто виходить вона метеликом, що вже цілком сформувався, але перший час не літає. Вона сидить кілька годин, розпрямляючи свої-крила, чекаючи, поки вони висохнуть й окріпнуть. Вона змахує ними, поки не переконається, що готова летіти — після чого починає свій перший політ.

Учитель. У нас на малюнках казкова гусінь, яка полюбляє не лише фрукти нашого саду, а й заморські (апельсини).

Завдання. Знайдіть місце, у якому відбуваються події.
- Розгляньте уважно перший та другий малюнки. Як ви думаєте, де відбуваються події?
(Учитель записує на дошці запитання «Де?».)
(На першому та другому малюнках події відбуваються в саду.)
- Розгляньте третій малюнок. Де тепер відбуваються події? Чи змінилося місце події?
(Гусінь перелізла на фрукти та ягоди.)

Завдання. Визначте час подій.
(Учитель записує на дошці запитання «Коли?».)
- Скажіть, яка пора року зображена на малюнках? (Літо.) Хто думає по-іншому?
- Доведіть. (Улітку достигають полуниці, кавуни, у садках багато фруктів.)
- Прочитайте слова на картках і з'ясуйте, протягом якого часу відбуваються події? (Упродовж тижня.)

Завдання. Назвіть дії героїв.
Учитель. Спробуємо встановити логічний ланцюжок на кожному малюнку за «схемою детектива».
(Об'єкт ? Дія ? Мета дії.)
?   ?!   ?
«Хто?» ? «Що робить?» ? «Навіщо?».

Учитель. Давайте повернемося до першого малюнка. Хто на ньому зображений? Що робить? Навіщо робить?
(На першому малюнку ми бачимо личинку, яка лежить на листочку. Напевно, її відклав метелик для продовження життя.)
- Назвіть дії героїв на другому малюнку. (З неї з'явилась гусінь.)
- Назвіть дії героїні на інших малюнках? Навіщо вона це робить?
(Вона їсть фрукти та ягоди, тому їй потрібні поживні речовини, з яких утворюється жир, щоб рости та перетворитися на прекрасного метелика.)
- Як ви думаєте, де поділася гусениця, коли виросла? (Вона зробила собі кокон і заховалася в ньому.)
- Яка дія відбулася на останньому малюнку? (Гусениця перетворилася на чарівного метелика.)
- Яку користь приносить метелик? (Він запилює квіти та чарує своєю красою.)
 
Фізкультхвилинка

Учитель пропонує уявити себе в ролі героїні, з якою відбувається чарівне перетворення.
(Імітація перетворення.)
Виведення головної думки розповіді
- Яка ж головна думка закладена в нашій розповіді? (Висловлення думок дітьми.)
- Будь-яка жива істота має право на життя. Якби не було гусені, то не було б чарівних метеликів. Та процес перетворення тривалий та поетапний.
- Чи є ці малюнки підтвердженням тому? Який висновок для себе ви зробили?

IV. Створення тексту зв'язного висловлювання. Розв'язання мовленнєвої ситуації
Завдання. Складіть розповідь.
Учитель. Давайте сьогодні складемо звіт-розповідь, користуючись схемою підручника. Але деякі речення будемо будувати за «схемою детектива».
- Під час побудови розповіді уникайте повторів, добирайте слова, близькі за значенням. Роботу можете виконувати в парах.
- Під час побудови нашого звіту-розповіді будьте точними у висловлюваннях, хоча можете висловлювати припущення.
- Для прикрашання оповідання можете додавати образні характеристики.
(Діти складають розповідь у парах. Пара, яка упоралася найшвидше, презентує свою роботу на «слідчому експерименті».)

Варіант розповіді за серією малюнків
Одного літнього дня на листочку дерева в саду з'явилося незвичайне яйце. Напевно, його відклав метелик для продовження життя. У неділю з нього виповзла гусінь. Щоб вирости, їй потрібно багато їжі. У понеділок вона гризла червонобоке яблуко. У вівторок з'їла дві соковиті груші. У середу смакувала спілими сливами. У четвер скуштувала запашну полуницю. У п'ятницю ласувала апельсинами. У суботу пригостилася цукровим кавуном та фруктовим морозивом. Потім зробила собі кокон, щоб через два тижні перетворитися на чарівного метелика.
Наша героїня — це частинка природи, у якій усе досконало продумано.

V. Удосконалення творчих робіт за рахунок колективного досвіду
Бесіда
- Хто хотів би уточнити?
- Хто з вас думає по-іншому?
- Хочу звернути вашу увагу на те, що в нас казкова гусениця. Тому деякі твердження можуть бути фантастичними (як подає підручник).

Завдання. Дайте назву розповіді.
(Чарівне перетворення. Дивна історія. Довга дорога метелика.)
- Робота в зошитах «Детективні розслідування». Запис речень за схемою підручника.

VI. Підбиття підсумків мовленнєвої діяльності учнів за результатами уроку
Учитель. Порівняйте сьогоднішній звіт із попередніми та ознайомте з ним свою родину. Можете провести ігровий «слідчий експеримент» щодо перетворення гусениці на метелика.
 
 
Урок 11
 
Тема. Складання розповіді за серією малюнків «Кому дістався бублик?» (за підручником М. Д. Захарійчук «Українська мова. 2 клас». Урок 94, с. 138)
Мета: формувати в учнів уміння складати розповідь за серією малюнків; вправляти дітей у побудові причинно-наслідкових зв'язків; формувати вміння за дією визначати мету героя, проектувати кінцевий результат, фіксувати результат досягнення цієї мети; розвивати мовлення, увагу, пам'ять; виховувати розсудливість та кмітливість.
Обладнання: серія малюнків (підручник «Українська мова. 2 клас», автор М. Д. Захарійчук), «схема детектива», вивіска-назва агентства, малюнок сокола.

Хід уроку

І. Організація класу до уроку
Психоемоційне налаштування

ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Оголошення теми та завдань уроку
Учитель. Знову рада вас вітати в нашому детективному агентстві «Сокіл».
Наше агентство отримало серію малюнків від птахів. (Учитель демонструє малюнки із зображенням горобця, синички та грака.)
- Чи впізнали ви цих птахів?
- Нам потрібно їх розглянути, скласти свій звіт-розповідь та зробити висновки з побаченого.
Учитель. Працюватимемо ми за сталим планом, який пропоную назвати вам самим (учень прикріплює завдання до дошки послідовно):
- знайти спільних героїв на малюнках;
- знайти місце, у якому відбуваються події;
- визначити час подій;
- назвати дії героїв;
- скласти розповідь;
- дати назву розповіді.

ІІІ. Мовленнєво-теоретична підготовка до складання зв'язного висловлювання (система творчих завдань, ігрових дій)
Учитель. Сьогодні в роботі нам допомагатиме підручник (с. 138).
Завдання. Знайдіть спільних героїв на малюнках.
- Розгляньте малюнки послідовно. (Діти розглядають малюнки.)
- Назвіть спільних героїв. (Учитель записує на дошці запитання «Хто?».)
(Синички, горобці, грак.)
- Що об'єднує малюнки? (Учитель записує на дошці запитання «Що?».)
(Бублик.)
- Зверніть увагу на зміни (переміщення), що відбуваються з головними героями на малюнках.
(Синички та горобчики літають над бубликом, спостерігають за діями грака, грак спостерігає за пташечками, дзьобнув бублик, кинув бублик у калюжу, їсть набряклий у воді бублик.)

Завдання. Знайдіть місце, у якому відбуваються події.
- Розгляньте уважно малюнки. Як ви думаєте, де відбуваються події?
(Учитель записує на дошці запитання «Де?».)
(Події відбуваються на стежці скверу або в парку.)

Завдання. Визначте час подій.
(Учитель записує на дошці запитання «Коли?».)
- Скажіть, яка пора року зображена на малюнках? (Літо.) Хто думає по-іншому?
- Доведіть. (Травичка та кущики зеленого кольору.)
- Як ви думаєте, чи змінюється час доби на всіх малюнках? (На всіх малюнках — день.)
 
Фізкультхвилинка
 
Завдання. Назвіть дії героїв.
Учитель. Спробуємо встановити логічний ланцюжок на кожному малюнку за «схемою детектива».
(Об'єкт ? Дія ? Мета дії.)
?   ?!   ?
«Хто?» ? «Що робить?» ? «Навіщо?».
- Давайте повернемося до першого малюнка. Хто на ньому зображений? Що робить? Навіщо робить?
(На першому малюнку ми бачимо лише бублик, який лежить на стежці. Напевно, його хтось загубив.)
- Назвіть дії героїв на другому малюнку.
(До бублика підлетіли синички, щоб поласувати знахідкою.)
- Назвіть дії героїв на третьому малюнку.
(Бублик оточила зграйка горобців, які також хотіли скуштувати бублика. За пташками здалеку спостерігав грак. Його увагу, напевно, привернула метушня птахів.)
- Назвіть дії героїв на інших малюнках. (Грак дзьобнув бублика та піднявся над землею. Пташки також піднялися в небо. Потім грак випустив бублика в калюжу, щоб він розмок. Почекавши трохи часу, грак почав його їсти. Оскільки бублик набряк, він легко дзьобом розкришував його на шматки.)

Виведення головної думки розповіді
- Яка ж головна думка закладена в нашій розповіді? (Висловлення думок дітьми.)
- Гарна народна мудрість записана в підручнику. Знайдіть її. (Хто хоче їсти, той має метикувати.)
Дійсно, з будь-якою проблемою допоможе упоратися розум, розсудливість та кмітливість.
- Чи є ці малюнки підтвердженням тому? Який висновок для себе ви зробили?

IV. Створення тексту зв'язного висловлювання. Розв'язання мовленнєвої ситуації
Завдання. Складіть розповідь.
- Зверніть увагу на схему, записану на дошці. Складаючи розповідь, ви можете спиратися на неї. Під час побудови розповіді уникайте повторів, добирайте слова, близькі за значенням.
- Як по-іншому назвете головних героїв?
(Птахи, пернаті, зграя.)
Одного ___________ («Коли?») __________ («Де?») __________ («Хто?») _________ («Що робив?») __________, щоб (?!) ___________
Потім цей же герой (розповідь за другим малюнком, третім) робив (дія й мета дії)?! ___________
У результаті («Що вийшло?») __________, тому можна сказати, що цей герой («Який?») ___________
- Під час побудови нашого звіту-розповіді будьте точними у висловлюваннях, хоча можете висловлювати припущення.
- Тепер, мої спостережливі детективи, складемо усну розповідь за малюнками, використовуючи схему.

Варіант розповіді за серією малюнків
Одного літнього дня на стежці лежав бублик. Певно, його хтось загубив. До бублика спочатку злетілися синички, а потім горобці, щоб поснідати. Але бублик, напевно, був твердим, тому в них нічого не вийшло. За метушнею зграйки пташок спостерігав грак. Він дзьобнув бублик та піднявся з ним над землею. З висоти птах кинув бублика в калюжу, щоб той набряк.
У результаті бублик набряк, тому грак легко дзьобом розкришував його на шматки та швидко їв.
Народна мудрість учить: хто хоче їсти, той має метикувати.
(Діти складають розповідь у групах. Кожна група презентує свою роботу.)

V. Удосконалення творчих робіт за рахунок колективного досвіду
Бесіда
- Хто хотів би уточнити?
- Хто з вас думає по-іншому?
Завдання. Дайте назву розповіді.
(Бублик. Кому дістався бублик?)
- Робота в зошитах «Детективні розслідування». Запис 3—4 пов'язаних речень.

VI. Підбиття підсумків мовленнєвої діяльності учнів за результатами уроку
 
 
Урок 12
 
Тема. Складання розповіді за серією малюнків «Мої літні канікули» (за підручником М. Д. Захарійчук «Українська мова. 2 клас». Урок 118, с. 172)
Мета: формувати в учнів уміння складати розповідь за серією малюнків; вправляти дітей у побудові причинно-наслідкових зв'язків; формувати вміння за дією визначати мету героя, проектувати кінцевий результат, фіксувати результат досягнення цієї Мети; розвивати мовлення, увагу, пам'ять; виховувати турботу про власне здоров'я, бажання проводити відпочинок активно та з користю, пам'ятаючи про власну безпеку.
Обладнання: серія малюнків (підручник «Українська мова. 2 клас», автор М. Д. Захарійчук), «схема детектива», вивіска-назва агентства, малюнок сокола.

Хід уроку

І. Організація класу до уроку
Психоемоційне налаштування

ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Оголошення теми та завдань уроку
Учитель. Знову рада вас вітати в нашому детективному агентстві «Сокіл». Але сьогодні в нас останнє засідання. Ми складатимемо звіт-розповідь про КУИЛНАКІ. Ви здивовані? Спробуйте розшифрувати це слово.

Ну, звичайно, це канікули. А що робила на канікулах наша героїня та з якою метою, ми спробуємо сьогодні розібратися.

Працюватимемо ми за сталим планом. Перевірте, чи правильно він записаний на дошці:
- знайти спільних героїв на малюнках;
- знайти місце, у якому відбуваються події;
- визначити час подій;
- назвати дії героїв;
- скласти розповідь;
- дати назву розповіді.

ІІІ. Мовленнєво-теоретична підготовка до складання зв'язного висловлювання (система творчих завдань, ігрових дій)
Учитель. Сьогодні в роботі нам допомагатиме підручник (с. 172).

Завдання. Знайдіть спільних героїв на малюнках.
- Розгляньте малюнки послідовно. (Діти розглядають малюнки.)
- Назвіть спільних героїв. (Учитель записує на дошці запитання «Хто?».)
(Спільним героєм на всіх малюнках є дівчинка. На малюнках також ми бачимо стареньку жінку, напевно, бабусю дівчинки, дітей.)
- Зверніть увагу на зміни (переміщення), що відбуваються з головними героями на малюнках.
(На першому малюнку дівчинка спілкується з бабусею, вона стоїть. На другому малюнку ми бачимо дітей, які активно відпочивають: грають у футбол, теніс, один хлопчик їздить на самокаті. На третьому малюнку хлопчик сидить, інший сидить, дівчинка плескається у воді.)

Завдання. Знайдіть місце, у якому відбуваються події. .
- Розгляньте уважно малюнки. Як ви думаєте, де відбуваються події?
(Учитель записує на дошці запитання «Де?».)
(На першому малюнку події відбуваються в селі, тому що ми бачимо велике подвір'я, по якому ходять домашні тварини, садок із достиглими фруктами та ягодами.
На другому малюнку ми бачимо відпочинок дітей на природі. Це може бути сквер, галявина в місті або в селі.
На третьому малюнку діти відпочивають біля водойми. Це, напевно, узбережжя моря, тому що росте пальма.)

Завдання. Визначте час подій.
(Учитель записує на дошці запитання «Коли?».)
- Скажіть, яка пора року зображена на малюнках? (Літо.) Хто думає по-іншому?
- Доведіть.
- Як ви думаєте, чи змінюється час доби на всіх малюнках? (На всіх малюнках — день.)
 
Фізкультхвилинка

Завдання. Назвіть дії героїв.
Учитель. Спробуємо встановити логічний ланцюжок на кожному малюнку за «схемою детектива».
(Об'єкт ? Дія ? Мета дії.)
?   ?!   ?
«Хто?» ? «Що робить?» ? «Навіщо?».
- Давайте повернемося до першого малюнка. Хто на ньому зображений? Що робить? Навіщо робить?
(На першому малюнку ми бачимо дівчинку, яка гостює в бабусі. На столі лежать різні фрукти та стоїть кошик із малиною. Напевно, бабуся пригощає онучку. Бабуся і дівчинка про щось розмовляють, бабуся жестом запрошує онучку до столу, а дівчинка показує на качечку чи котика, напевно, запитуючи, чи не потрібно їх погодувати.)
- Назвіть дії героїв на другому малюнку. (Діти на галявині грають у різні ігри, тому що в іграх вони краще розвиваються розумово та фізично.)
- Назвіть дії героїв на третьому малюнку. (На третьому малюнку ми бачимо дітей на узбережжі моря, які купаються та засмагають. Адже дуже корисно для організму перебувати у воді та на сонечку, це і є загартовування. Дівчинка зайшла у воду з гумовим кругом, тому що вона дбає про свою безпеку, адже дорослих на малюнку не видно. Напевно, вони десь поодаль. Хлопчик розповідає іншому хлопчику, напевно, про рибу, адже показує руками її розмір.)

Виведення головної думки розповіді
Учитель. Яка ж головна думка закладена в нашій розповіді? (Висловлення думок дітьми.)
Літні канікули — це чудовий час для активного відпочинку, допомоги дорослим по господарству та загартовування. Та, відпочиваючи, потрібно дбати про безпеку: обирати безпечні місця для ігор, дотримуватися правил поводження біля водойм, правил перебування на сонці тощо.
- Чи є ці малюнки підтвердженням тому? Який висновок для себе ви зробили?

IV. Створення тексту зв'язного висловлювання. Розв'язання мовленнєвої ситуації
Завдання. Складіть розповідь.
Учитель. Зверніть увагу на схему, записану на дошці. Складаючи розповідь, ви можете спиратися на неї.
- Під час побудови розповіді уникайте повторів, добирайте слова, близькі за значенням.
- Як по-іншому назвете головних героїв?
(Діти, школярі, малята, хлопчики, дівчатка.)
Одного ___________ («Коли?») __________ («Де?») __________ («Хто?») _________ («Що робив?») __________, щоб (?!) ___________
Потім цей же герой (розповідь за другим малюнком, третім) робив (дія й мета дії)?! ___________
У результаті («Що вийшло?») __________, тому можна сказати, що цей герой («Який?») ___________

- Тепер, мої спостережливі детективи, складемо усну розповідь за малюнками, використовуючи схему.
(Діти складають розповідь у групах. Кожна група презентує свою роботу.)

V. Удосконалення творчих робіт за рахунок колективного досвіду
Бесіда
- Хто хотів би уточнити?
- Хто з вас думає по-іншому?

Завдання. Дайте назву розповіді.
(Літні канікули. Як відпочивати влітку?)
- Робота в зошитах. Запис 3—4 пов'язаних речень.

VI. Підбиття підсумків мовленнєвої діяльності учнів за результатами уроку
 
Використані джерела
1. Антощук Є. Учімося запам'ятовувати та пригадувати: Швидка пед. допомога від укр. школи ейдетики «Мнемозина». — К.: Вирій, 2007. —156 с: іл.
2. Бібік Н. Компетентність і компетенції у результатах початкової освіти // Початкова школа. — 2010. — № 9. — С. 1—7.
3. Варзацька Л. О. Інтерактивні технології в системі особистісно зорієнтованої освіти // Бібліотечка «Дивослово». — 2006. — № 4. — С. 2—7.
4. Варзацька Л. О. Українська мова й мовлення. Розвивальне навчання в початкових класах: навч.- метод. посіб. — Тернопіль: Навчальна книга — Богдан, 2012. — 360 с.
5. Данилова О. Роль ситуативно-моделюючих завдань у формуванні мовленнєвої культури учнів // Вивчаємо українську мову та літературу. — 2008. — № 10, — С. 2—7.
6. Державний стандарт початкової загальної освіти // Початкова освіта. —2011. — №18 (594), травень.
7. Захарійчук М. Д. Українська мова: підруч. для 2 кл. загальноосвітн. навч. закл. з навч. укр. мовою. — К.: Грамота, 2012. —176 с.: іл.
8. Кравчук Я. Ефективний урок. Початкова школа. - К.: Редакції газет з дошкільної та початкової освіти, 2013. — 120-с. — (Бібліотека «Шкільного світу»).
9. Краевский В. Дидактика и методика: Учеб. пособие. — М.: Академия, 2007. — 352 с.
10. Лещенко Г. П., Іванова Л. І. Комунікативні завдання на уроках мови. 4 клас. — К.: Шк. світ. 2009. — 128 с. — (Бібліотека «Шкільного світу»).
11. Мамчур Л. Витоки компетентнісного підходу до навчання мови в дослідженнях вітчизняних учених // УМЛШ. — 2011. — № 2. — С. 8—12.
12. Мєльничайко О. А. Рідна мова. Комунікативні вправи. — Тернопіль, 2004. — 45 с.
13. Навчальні програми для загальноосвітніх навчальних закладів із навчанням українською мовою. 1—4 класи. — К.: Освіта, 2012. — 392 с.
14. Пометун О. Енциклопедія інтерактивного навчання. — К., 2007. —142 с.
15. Сходинками творчості. Методика ТРВЗ в початковій школі / Авт.-упоряд.: О. В. Лесіна, В. П. Телячук. — X.: Основа: Тріада +, 2007. —112 с. — (Серія «Педагогічні інновації. Майстерня»).
16. Шевцова Л. Методика застосування мовленнєво-ситуативних завдань. — Житомир, 2004. — 96 с.
 
 
Алла НІКОЛАЙЧУК,
учитель початкових класів Шепетівського НВК № 3
«Загальноосвітня школа І-III ст. ім. Н. Рибака та ліцей з
посиленою військово-фізичною підготовкою», Хмельницька обл.
Всеукраїнська газета для вчителів початкових
класів «Початкова освіта» № 15 (735), серпень 2014