Узагальнювальний урок за рік. УРОК 34ПРАВА ДИТИНИ. РОЗРОБКИ УРОКІВ
ВАРІАТИВНОГО КУРСУ. 3-Й КЛАС.
ПОДОРОЖ ДО КРАЇНИ ПРАВ
 
Мета: узагальнити правові знання учнів: що таке права та норма, процес виникнення прав у суспільстві; закріплювати вміння на прикладах з життя показувати, як ці правила діють; розвивати пам'ять, усне зв'язне мовлення, учити міркувати; виховувати повагу до Законів України, бажання завжди виконувати права та обов'язки громадянина рідної держави.

Обладнання: малюнки із зображенням краєвидів України; Конституція України; Конвенція ООН про права дитини; Декларація прав людини; м'ячик для гри; таблиці «Права дитини у малюнках»; тестове завдання.

Хід уроку

І. Організаційний момент

Ось почули ми дзвінок.
Він покликав на урок.
Кожен з вас вже постарався —
До уроку підготувався.

ІІ. Повідомлення теми та мети уроку

- Сьогодні у нас останній урок у цьому навчальному році. Ми проведемо екскурс курсом «Права дитини». Наприкінці уроку підсумуємо ваші знання.

ІІІ. Повторення та узагальнення знань

1. Гра «Підкажи словечко»

? На ріднім полі шепчуть колоски,
Я рад би знати тихі їх думки.
Я слухав, чув, як кожна колосина
Шептала тихо слово... (Україна).
                                               М. Петров

? Красивий, щедрий рідний край
І мова наша солов'їна.
Люби, шануй, оберігай
Усе, що зветься... (Україна).

? Струмок серед гаю, як стрічечка.
На квітці метелик, мов свічечка.
Хвилюють, малюють, квітують поля —
Добридень тобі... (Україно моя)!
                                                  П.Тичина

? Зацвітає калина,
Зеленіє ліщина,
Степом котиться диво-луна,
Це моя Україна,
Це моя... (Батьківщина),
Що, як тато і мама... (одна).
                                            А. Камінчук
 
04.05.2015-3с          04.05.2015-3сс
 
2. Бесіда «Де записано права дитини?»

- У якому документі записано основні права та обов'язки громадян України? (У Конституції України)

- Що таке Конституція України? (Основний Закон)

- Прочитаймо вірш.
 
  КОНСТИТУЦІЯ УКРАЇНИ

Конституцію читають
Тато, мама і дідусь,
Я на неї теж дивлюсь,
Сторінки перегортаю.
Гарна книжка і цікава,
Всіх добра навчає
І дарує людям право,
Від зла захищає.
Я вже вмію читати
І сам прочитаю,
Бо вже дуже хочу знати,
Які права маю.
 
- Які ще документи проголошують права дитини?
 
04.05.2015-3сс10

3. Гра «Веселий м'ячик»

Ти котись, веселий м'ячик,
Швидше, швидше по руках.
У кого лишився м'ячик,
Той розказує права.
 
04.05.2015-3сс1
 
IV. Фізкультхвилинка «Гори Карпати»

Раз, два — піднімається гора,
Три, чотири — це круті гірські схили,
П'ять, шість — це орли дивний танець завели,
Сім, вісім — це смерічки похилилися до річки,
Дев'ять, десять — це вода з водоспаду витіка.
 
V. Продовження роботи над темою уроку

1. Ситуативна гра «Знавці прав і обов'язків»

1-ша ситуація

В нас жартун у класі є:
Всім він прізвиська дає.
Каже: «Я мастак до жартів!»
Та чого ж ті жарти варті?
Зве він «Савою» Савченка,
«Головою» — Головенка,
А Савченкова — «Сачок»,
Маслюченка— «Маслачок».
Не каже друзям він по школі:
Володя, Ліда, Валя, Толя,
А тільки: Вовка, Валька, Лідка.
І так щодня, тому ми свідки.
 
- Яке правило порушував «жартун»? (Право на ім'я)
 
04.05.2015-3сс2

2-га ситуація «У кабінеті директора»

Директор зайнятий роботою, заходить учитель з учнями.

У ч и т е л ь. Дозвольте, Ларисо В'ячеславівно?

Д и р е к т о р. Заходьте! Що трапилося?

У ч и т е л ь. Ось, знову Сидоренко вибив шибку на першому поверсі.

Д и р е к т о р. Світлано Миколаївно, як це трапилося?

У ч и т е л ь. Як? Грали в сніжки, іншого місця їм не знайшлося! Учень стоїть похнюпившись.

Д и р е к т о р. Ну що ж, повідомте батьків, нехай відшкодують збитки.

- Хто який обов'язок порушив? (Учень повинен берегти шкільне майно.)
 
04.05.2015-3сс8          04.05.2015-3сс5

3-тя ситуація «Удома»

Тато лежить, читає газету і вголос вигукує:

- Ех, знову наші програли італійцям! Хіба це футболісти?

Син, ледве пересуваючи ноги, підходить до батька зі щоденником:

- Тату, підпиши!

- Що там знову?

- Зауваження та 1 бал з української мови.

- Ах ти, негіднику, я ж тебе попереджав! (Дістає ремінь.)

- Тату, я більше не буду! Я виправлюсь! (Тікає.)

- Я тобі дам зауваження, я тобі дам один бал! (Наздоганяє.)

- Чиї права порушено?

- Який обов'язок не виконав син?
 
04.05.2015-3сс3          04.05.2015-3сс7

2. Тестування «Чи знаєш ти права та обов'язки?»

1) Який документ про права дітей затвердила ООН 1989 року?

а) Загальна Декларація прав людини;
б) Конвенція про права дитини;
в) Закон України про охорону дитинства.


2) Який документ про права дітей ухвалила Україна 2001 року?

а) Загальна Декларація прав людини;
б) Конвенція про права дитини;
в) Закон України про охорону дитинства.


3) Як називається Основний Закон України, де записані всі права та обов'язки?

а) Загальна Декларація прав людини;
б) Конвенція про права дитини;
в) Конституція України.


4) Те, що ти повинен робити, щоб бути корисним собі та іншим:

а) обов'язок;
б) право.


5) Те, що ти можеш робити:

а) обов'язок;
б) право.
 
04.05.2015-3сс4          04.05.2015-3сс6
 
VI. Підсумок уроку. Рефлексія

? Я знаю...

? Я вмію...

? Я завжди буду...


    ЛІТЕРАТУРА

1. Виконання Конвенції ООН про права дитини: досвід, проблеми, перспективи / Державний департамент молодіжної та сімейної політики, 2002.

2. Відомі педагоги про захист прав дітей: Януш Корчак (1878-1942) // Шк. б-ка. — 2006. — № 5. — С. 42-47.

3. Володарська М. О. Світ прав дитини: Уроки громадянської освіти: Інтерактивні методики. — X. : Скорпіон, 2005. — 107 с.

4. Гавриш С. Маленькі історії про великі істини. Права та свободи дитини : Книга для читання. — X. : Веста : Видавництво «Ранок», 2004. — 160 с.

5. Дітям про Декларацію та Конвенцію із захисту прав дитини: Захист прав та гідності маленької дитини у системі роботи з дітьми у ДНЗ // Дитячий садок. — 2006. — № 22-24.— С. 22-34.

6. «Казковий лабіринт і я» : програма курсу за вибором, розробки занять / авт.-упоряд. Г. І. Білоус. — X. : Вид. група «Основа», 2012. — 126 с.

7. Майор Н.С. Дітям про їхні права : метод, посіб. / Н. С. Майор, О. Ю. Чаварга. — Ужгород, 2005. — 82 с.

8. Манько Л. А. Правила і закони в твоєму житті // Позакласний час. — 2006. — № 5-6. — С. 82.

9. Матоніна Р.Д. Розвиток критичного мислення учнів початкових класів. — X. : Вид. група «Основа», 2013. — 174 с.

10. Морально-етичне виховання. 2 клас. Дидактичні матеріали до уроків варіативного курсу. — Ч. 1, / упоряд. Л. Г. Дмитренко. — X. : Вид. група «Основа», 2013.— 140с.

11. Мяло П. І. Конституційні обов'язки громадян України // Позакласний час.— 2006. — № 5-6. — С. 83.

12. Пихтіна Н. П. Педагогічна профілактика адекватної поведінки молоді : навч.-метод, посіб. для вчителів, психологів, соц. працівників. — К., 2004, —44 с.

13. Пометун О. І. Практичне право : навч. посіб. 8 кл. — 2-ге вид., доповн. і переробл.— К. : Вид-во А.С.К., 2003. — 207 с.

14. Правове виховання школярів // Директор школи. — 2004. — № 35. — С. 17-20.

15. Про стан дітей в Україні / Державний інститут проблем сім'ї та молоді, 2003. Фізкультхвилинки у початковій школі / Упор.: Т. В. Решетуха, Т. Б. Ухіна, О. В. Лабащук. — Тернопіль : Мандрівець, 2011. — 128 с.


     Інтернет-ресурси:

brody4.ucoz.com/soc-pedagog/prava_ditini.doc

http://teacher.at.ua/publ/znaj_svoji_prava_ditino/20-l-0-9592

http://shkola-8.net.ua/rozrobka-vixovnoi-godini-prava-ditini.html

http://berezino.at.ua/index/virshi_ditej_pro_pravo/0-29

Урядовий сайт http://children.kmu.gov.ua/about.html

http://www.librarychl.kr.ua/ChildFL/presentasia.html

http://refoteka.ru/r-136895.html
 
 
Навчальне видання «Права дитини. Розробки уроків
варіативного курсу. 3-й клас» - Х. : Вид. група «Основа»,
2014. – 158,[2] с. – (Б-ка журн. «Початкове навчання
та виховання»; Вип. 4 (124)).