Роль самовиховання позитивних звичок, їх цінність. УРОК 33ПРАВА ДИТИНИ. РОЗРОБКИ УРОКІВ
ВАРІАТИВНОГО КУРСУ. 3-Й КЛАС.
ПОДОРОЖ ДО КРАЇНИ ПРАВ
 
Мета: озброїти школярів знаннями з питань самовиховання; показати перевагу позитивних звичок над негативними; переконати учнів у необхідності працювати над своїм характером і поведінкою; надати допомогу в оцінюванні самих себе; учити міркувати, доводити правильність своїх думок; виховувати позитивні звички, моральні якості.

Обладнання: картки для словникової роботи; сюжетні малюнки; картки для запису правил із самовиховання.

Хід уроку

І. Організаційний момент

Станьте, діти, всі рівненько,
Щоб урок пройшов гарненько.
А тепер сідайте рівно
І працюйте всі активно.
 
ІІ. Повідомлення теми та мети уроку

- Ми сьогодні спробуємо з'ясувати, що таке самовиховання. Зробимо висновок про те, що можна робити, а чого — не можна.

ІІІ. Актуалізація опорних знань
 

1. Міркування учнів. Вправа «Мікрофон»

- Що таке звичка?

- З яких слів складається слово самовиховання?

- Спробуйте пояснити значення цього слова.
 
04.05.2015-2с12            04.05.2015-2с13н

2. Словникова робота. Читання тлумачення слів з карток
 

Звичка — це форма поведінки людей, що виникає під час навчання і багаторазового повторення у різних життєвих ситуаціях.

- Якими бувають звички? (Корисними і шкідливими)

- Які у вас є корисні звички? шкідливі?
 
04.05.2015-2с1          04.05.2015-2с2

04.05.2015-2с3          04.05.2015-2с5н

Самовиховання — це діяльність людини, спрямована на зміну своєї особистості.
 

3. Читання та пояснення вислову В. О. Сухомлинського

Побороти дурні звички легше сьогодні, ніж завтра.
 
04.05.2015-2с6н          04.05.2015-2с10

IV. Робота над темою уроку
 

1. Розповіді дітей про свої доручення в школі та вдома (можна за сюжетними малюнками)

2. Робота в групах. Розробляння правил «сприятливого» самовиховання
 
04.05.2015-2с9          04.05.2015-2с11

Завдання. Поміркуйте і запишіть:

? п'ять «потрібно»;

? п'ять «можна»;

? п'ять «добре»;

? п'ять «не можна».
 
04.05.2015-2с7

V. Фізкультхвилинка

Довго слухали малята,
Час настав відпочивати.
Руки — вгору, руки — вниз
І легесенько прогнись.
Покрутились, повертілись,
На хвилинку зупинились.
Пострибали, пострибали,
Раз — присіли, другий — встали.
Вдих глибокий — раз, два, три...
Вчитись знову почали.
 
VI. Продовження роботи над темою уроку
 

1. Виступ спікерів груп. Оформлення «Дерева самовиховання»
 

П'ять «потрібно»

? Завжди допомагати батькам.

? Виконувати вимоги вчителів, учитися сумлінно.

? Бути чесним.

? Підпорядковувати особисті інтереси колективним.

? Завжди й усюди бути сумлінним.
 

П'ять «можна»

? Веселитися й грати, коли робота виконана на «відмінно».

? Забувати образи, але пам'ятати, кого й за що ти скривдив сам.

? Не сумувати у разі невдач; якщо захотіти — все вийде!

? Учитися в інших, якщо вони краще працюють.

? Запитувати, якщо не знаєш, просити допомогти, якщо не можеш упоратися сам.
 

П'ять «добре»

? Уміти володіти собою (не губитися, не боятися, не гніватися через дрібниці).

? Планувати кожний день.

? Оцінювати свої вчинки.

? Спочатку думати, а потім — робити.

? Братися спочатку за найважчі справи.
 

П'ять «не можна»

? Учитися без старання, ліниво й безвідповідально.

? Грубити й битися з однолітками, кривдити молодших.

? Терпіти в собі недоліки, інакше вони візьмуть гору. Будь сильнішим, ніж свої слабості.

? Проходити повз, коли поруч кривдять малюка, знущаються з товариша, брешуть.

? Критикувати інших, якщо сам страждаєш на подібний недолік.
 

2. Гра «Упіймай, що потрібно тобі самому»
 

? Бути чесним! Сила людини в правді, її слабість — неправда.

? Не потрібно працювати. Це потребує багато часу.

? Не боятися невдач у новій справі.

? Бути чуйним і турботливим!

? Не варто займатися ранковою гімнастикою, загартовуватися.

? Не тренуй увагу, пам'ять.

? До тебе будуть добре ставитися, якщо ти до інших також добре ставишся.

? Годину на день виділяй на прогулянки, ще годину працюй або займайся спортом.
 

VII. Підсумок уроку

Пам'ятайте ж, любі діти,
В злагоді потрібно жити.
А обов'язки й права —
Це усьому голова.
 
 
Навчальне видання «Права дитини. Розробки уроків
варіативного курсу. 3-й клас» - Х. : Вид. група «Основа»,
2014. – 158,[2] с. – (Б-ка журн. «Початкове навчання
та виховання»; Вип. 4 (124)).