Право дитини на особливий захист і допомогу держави. УРОК 21ПРАВА ДИТИНИ. РОЗРОБКИ УРОКІВ
ВАРІАТИВНОГО КУРСУ. 3-Й КЛАС.
УСІ ЛЮДИ РІВНІ ТА ВІЛЬНІ У СВОЇЙ
ГІДНОСТІ І ПРАВАХ
 
Мета: на основі вивчених учнями прав і обов'язків громадянина сприяти усвідомленню їхніх власних прав; довести, яке велике значення для дитини мають захист і допомога держави; з'ясувати сутність виразу «Ти не один»; розвивати вміння висловлювати власні погляди і думки з різних питань; виховувати почуття відповідальності під час здійснення своїх прав.

Обладнання: аркуші; кольорові олівці; картки з телефонами національної «Гарячої лінії»; клей; Конвенція прав дитини у малюнках; картки для самостійної роботи.

Хід уроку

І. Організаційний момент

Нумо, діти, підведіться!
Всі приємно посміхніться.
Продзвенів уже дзвінок,
Починаємо урок!
 
ІІ. Актуалізація опорних знань

?? Робота в групах

- Послухайте вірш М. Гоменюк про права дитини. Назвіть, які права записано у вірші. Намалюйте ці права.

Учитель готує картки для кожної групи з назвами прав дитини з вірша.

У дитини право є,
Бо дитина — це святе.
Мама нас захищає,
Бо права наші знає.
Право є:
На мамине піклування
Та шкільне навчання.
Всі діти рівні,
Бо вдома вони як рідні,
В їдальні харчуємось,
В лікарні лікуємось.
Гратись нам потрібно,
А працювати необхідно.
Ми за себе стоїмо,
Бо права знаємо.
 
 30.04.2015-2сс              30.04.2015-2сс1н
 
ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку

- Сьогодні на уроці ми поговоримо про права дитини на особливий захист і допомогу держави — «Ти не один».

IV. Вивчення нового матеріалу

1. Бліцтурнір

- Як захищають права дитини в нашій країні?

- Які організації захищають права дітей? (Орган опіки та піклування; соціально-психологічна служба «Телефон довіри»)

- Назвіть номер телефону довіри.

- Як ви вважаєте, у якому віці можна говорити про права дитини?

- Які документи про права дитини існують в Україні?

- Якими з прав вам довелося користуватися?

2. Вправа «Мікрофон»

- Що означає вираз «Ти не один»?

3. Додаткова інформація

- Але, на жаль, життя, здоров'я, навчання, щастя дітей усього світу недостатньо захищені. Сьогодні 250 мільйонів дітей живуть за рахунок важкої праці, жебрацтва, пограбувань. 30 мільйонів дітей у світі не можуть навчатися. Щороку від хвороб помирає 5 мільйонів дітей. Поширюється торгівля дітьми. Використовують дітей, від яких відмовилися батьки, для пересадки органів. В Україні з'явився новий тип дітей — це «діти вулиці».
 
30.04.2015-2сн          30.04.2015-2сс3

4. Про національну «Гарячу лінію»

ТЕЛЕФОНУЙ!
ТЕБЕ ВИСЛУХАЮТЬ! ЗРОЗУМІЮТЬ! ПІДТРИМАЮТЬ!

З питань запобігання насильству у сім'ї та захисту прав дітей

0-800-500-33-50, 386 — для абонентів «Київстар» та МТС

Графік роботи:

у робочі дні з 9:00 до 20:00

у суботу з 9:00 до 16:00

? безкоштовно з міських телефонів,

? з міських таксофонів нового зразку,

? з мобільних телефонів операторів «Київстар» та МТС.

З питань запобігання торгівлі людьми

0-800-500-22-50, 386 — для абонентів «Київстар» та МТС

Графік роботи:

у робочі дні з 9:00 до 20:00

у суботу з 9:00 до 16:00

? безкоштовно з міських телефонів,

? з міських таксофонів нового зразку,

? з мобільних телефонів операторів «Київстар» та МТС.

У кожної дитини — картка з цією інформацією, клей. Діти вклеюють картки до щоденника.

V. Фізкультхвилинка

Довго слухали малята,
Час настав відпочивати.
Руки — вгору, руки — вниз
І легесенько прогнись.
Покрутились, повертілись,
На хвилинку зупинились.
Пострибали, пострибали,
Раз — присіли, другий — встали.
Вдих глибокий - раз, два, три!
Вчитись знову почали.
 
VI. Закріплення вивченого матеріалу

1. Гра «Чи знаєте ви свої права?»

Учитель показує демонстраційний матеріал у малюнках «Права дитини» на базі Конвенції про права дитини. Діти повинні сказати, яке право зображено.

ЖОДНА ДИТИНА

НЕ ПОВИННА БУТИ СКРИВДЖЕНА


 
Стаття 37, 39. Жодна дитина не може бути піддана жорстокому поводженню, покаранню та незаконному арешту. У випадках, коли дитина все ж постраждала, держава забезпечує необхідну соціальну реабілітацію та лікування.

ДІТИ НЕ ПОВИННІ СТАТИ

ЖЕРТВАМИ НАСИЛЬСТВА

 
Стаття 19, 27. Держава захищає дітей від брутального поводження з боку батьків або інших осіб, жодна дитина не може бути піддана катуванню, знущанню, незаконному арешту або позбавленню волі.

ЗАХИСТ ДИТИНИ

ВІД ВИКРАДЕННЯ ТА ПРОДАЖУ

 
 
Стаття 11, 25. Обов'язки держави полягають у тому, щоб докладати всіх зусиль для попередження викрадення дітей, торгівлі дітьми та їх контрабанди. Діти — не товар, яким можна торгувати.

ВСІ ДІТИ МАЮТЬ ПРАВО

НА МІЖНАРОДНУ ДОПОМОГУ

 
 
Стаття 45, 22. Діти, які з вини дорослих політиків чи через стихійне лихо (землетрус, повінь, радіоактивне ураження) стали біженцями, мають право на отримання гуманітарної допомоги, яку надають міжнародні, урядові організації, а також прості люди, яким не байдужа доля дітей, постраждалих від стихійного лиха чи воїн.
 
30.04.2015-2сс2          30.04.2015-2сс2л

2. Розв'язування проблемних ситуацій

Ситуація 1. Батьки часто били свою 9-річну доньку, зловживали батьківськими правами.

Чи може дівчинка поскаржитися на дії своїх батьків в який-небудь спеціальний орган із захисту прав дитини?

Якщо може, то в який? (Дівчинка може звернутися за захистом своїх прав до органу опіки та піклування.)

Ситуація 2. Батьки 12-річної М. розлучилися. Суд встановив віддати М. на виховання матері. Мати забороняє доньці спілкуватися батьком. Мотивує це тим, що той не любить її.

Чи має рацію матуся? (Стаття 9 Конвенції ООН. Право дитині, яка розлучається з одним чи обома батьками, підтримувати на регулярній основі особисті відносини і прямі контакти з обома батьками, за винятком випадків, коли це суперечить інтересам дитини.)

3. Завдання «Доберіть права»

- З'єднайте стрілочками права до кожної особи.

Яких особистих прав потребує кожний з них?
 

Діти, які порушили закон                          право на особисту лікарську допомогу

Хворі та інваліди                                        право на статус біженця, захист на
                                                                      гуманітарну допомогу

Діти-біженці                                                право на всиновлення та опіку
                                                                     держави

Сироти                                                        право на більш м'яке покарання

VII. Підсумок уроку

?? Читання вірша «Я маю право»

Я маю право жити на землі,
Творити,дихати, учитись.
Примножувать багатства всі її.
Своєю Україною гордитись.
Боротися за неї і за честь стоять.
Безкрайнії поля її любити.
I щовесни журавликів із вірою зустріти.
На золотаве сонце в небесах,
Що щедро Україну зігріває.
 
 
Навчальне видання «Права дитини. Розробки уроків
варіативного курсу. 3-й клас» - Х. : Вид. група «Основа»,
2014. – 158,[2] с. – (Б-ка журн. «Початкове навчання
та виховання»; Вип. 4 (124)).