Участь школярів у шкільних справах. УРОК 17ПРАВА ДИТИНИ. РОЗРОБКИ УРОКІВ
ВАРІАТИВНОГО КУРСУ. 3-Й КЛАС.
ЗДОБУДЕШ ОСВІТУ — ПОБАЧИШ
БІЛЬШЕ СВІТУ
 
Мета: ознайомити молодших школярів зі змістом статті Конвенції; сприяти соціальній активності школярів шляхом залучення до активної участі у шкільних справах; виховувати вміння робити вибір, аналізувати.

Обладнання: Конвенція про права дитини; ілюстрації за темою; малюнки учнів про школу; ілюстрації до мультфільму.

Хід уроку

І. Організаційний момент

Учися, мій хлопче, відмінником будь,
Люби і поля, і діброви!
І де б ти не був, де б не жив, не забудь,
Своєї вкраїнської мови.
 
ІІ. Повторення вивченого матеріалу

- До чого заохочує нас автор вірша — В. Сосюра? (Відмінно навчатися, любити свою рідну мову.)

- А яка мова для нашого народу є рідною? (Українська)

- Які ще мови ви вивчаєте?

- Де діти вивчають різні мови?

- Що ви можете розповісти про свою школу?

Ти знаєш, школа в нас яка?
Я розповім тобі, мій друже.
Там не покривдять малюка.
Не вразять недозрілу душу.
Ти вивчиш літеру і лік,
Ти знатимеш, як жити треба,
Щоб говорили всі про тебе:
Це — благородний чоловік!
Добродій, бо добро він діє.
Великодушний, бо душа
Велика в того, хто надію
І мир на світі примножа.
Якщо ти зайченя лякливе, —
Тебе научать бути сміливим.
Якщо підступний, мов лисичка, —
Відучишся від тої звички.
Якщо ти, наче вовк гнівливий, —
Тебе научать доброти.
Незграбний — виросте кмітливим
Й всього досягне в житті.
Навчає школа бути гідним
Славетних предків і батьків,
Любіть свою державу рідну
І боронить від ворогів.
 
- Чого, за словами автора, вчать у школі?

- Які права учнів виконуються у нашій школі?

- Як учні нашої школи виконують свої обов'язки?

- Як ви гадаєте, хто є найголовнішим у школі, в країні? (Діти висловлюють свої припущення: класний керівник, директор, президент та ін.)
 
29.04.2015-1с5          29.04.2015-1с8

ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку

- Сьогодні на уроці ми розглянемо життя в нашому суспільстві, у нашій школі, з'ясуймо, яку роль ми виконуємо в цьому житті, яку участь беремо в шкільних справах.
 
29.04.2015-1с          29.04.2015-1с2

IV. Вивчення нового матеріалу

1. Вступна бесіда

- У Конвенції ООН про права дитини записано: «Всі діти мають право брати участь у дитячих організаціях».

- З якими дитячими організаціями ви обізнані? Чи є членом якоїсь із них?

- Чи берете ви участь у шкільних справах?

- Яке доручення в класі ви виконуєте?
 
29.04.2015-1с3          29.04.2015-1с7

2. Подорож казками

- Згадайте мультфільм про крокодила Гену та Чебурашку.

- Навіщо вони хотіли об'єднатися, створити Дім Дружби?

- Чи з добрими намірами вони хотіли об'єднатися?

- Як ви вважаєте, навіщо діти створюють дитячі об'єднання?

- Що об'єднує учнів вашої школи?

- Про що піклуються діти в шкільних організаціях?

Висновок. Шкільна організація потрібна для того, щоб діти вільно спілкувалися, щоб життя дітей у школі було цікавим і корисним.

- Яку участь ви берете у шкільних справах? (Предметні тижні, конкурси художньої самодіяльності, спортивні змагання, участь в олімпіадах тощо)

- Чи є організація у вашій школі?

- Як називається організація вашої школи?
 
29.04.2015-1с1          29.04.2015-1с4

V. Фізкультхвилинка

Біля школи на перерві
Дітлахів гуртки веселі.
Одні бігають, стрибають,
Інші щось розповідають,
Дехто весело сміється,
Бо у них все удається.
Раптом продзвенів дзвінок,
Всі побігли на урок.
 
VI. Закріплення вивченого матеріалу

?? Гра «Подружимося!»

Діти утворюють коло. Повертають долоні одне до одного, не торкаючись ними. Перший каже тихенько тому, хто поруч: «Вітаю тебе! Радий з тобою подружитися!» — і передає тепло своїх слів через долоню. Другий приймає привітання посмішкою і повертається до третього зі словами вітання: «Дужеприємно. Я радий тебе бачити!», «Привіт! Радий з тобою подружитися!» тощо.
 
26.04.2015-1-6шкл

- Ми всі об'єдналися у коло «Подружимося». Наше об'єднання мирне, створене для того, щоб ми всі подружилися, допомагали одне одному.

- Закони України і Конвенція про права дитини захищають наші права.

- Діти, чого ви вже навчилися у школі?

- Що вам подобається у школі?

- З ким цікавіше розмовляти: з тим, хто навчається у школі, чи з тим, хто не навчається?

- Як ви берете участь у шкільних справах?

- Яке доручення ви виконуєте в школі?

- Чи полюбляєте ви свою справу?

- Чи ставитеся ви до неї як до роботи?

- Як необхідно виконувати свою роботу?

VII. Підсумок уроку

- Чи намагаються розвивати свої здібності учні нашого класу?

- Яким чином?

- Чи є у нашому класі учні, які не беруть участі у шкільному житті?

- Як ви ставитеся до однокласників, які відмовляються брати участь у шкільних справах?
 
 
Навчальне видання «Права дитини. Розробки уроків
варіативного курсу. 3-й клас» - Х. : Вид. група «Основа»,
2014. – 158,[2] с. – (Б-ка журн. «Початкове навчання
та виховання»; Вип. 4 (124)).