Оповідання С. Гавриша «Спів солов’я». УРОК 13ПРАВА ДИТИНИ. РОЗРОБКИ УРОКІВ
ВАРІАТИВНОГО КУРСУ. 3-Й КЛАС.
ЗДОБУДЕШ ОСВІТУ — ПОБАЧИШ
БІЛЬШЕ СВІТУ
 
Мета: ознайомити учнів з оповіданням С. Гавриша «Спів солов'я»; розвивати мовлення учнів; збагачувати словниковий запас; виховувати повагу до народів інших країн.

Обладнання: текст оповідання «Спів солов'я»; ілюстрація до оповідання; Конвенція про права дитини.

Хід уроку

І. Організаційний момент
Ми є діти українські — хлопці та дівчата.
Рідний край наш — Україна, красна та багата.
Рідне небо, ясне сонце, місяць, зорі срібні.
Рідний народ — українці, мила наша школа.
ІІ. Повторення вивченого матеріалу

- Про що йдеться у книзі С. Гавриша «Маленькі історії про великі істини»?

- Які історії вразили вас найбільше?

- Чому?

?? Хвилинка цікавинок

- А чи знаєте ви, що у середньовічній Німеччині слово дитина взагалі було синонімом слова дурень? Дітям було нелегко, не існувало законів, що оберігали б їхнє життя. Тривалі роки найрозумніші та найдобріші боролися за дітей самотужки, і, нарешті, було створено документи, що захищають права дитини.

- Назвіть документи, що захищають права дитини.

1924 р. — перша Декларація прав дитини у Женеві;

1959 р. — Декларація прав дитини;

1982 р. — Конвенція ООН про права дитини.

- Зазначимо, що права, викладені в Конвенції ООН, набувають сили лише в тих державах, які підтримали цю Конвенцію і зобов'язалися її виконувати.

На жаль, ще є країни, у яких права дитини порушують.

ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку

- Сьогодні на уроці ми продовжимо мандрівку сторінками книги С. Гавриша та ознайомимося з історією Давньої Греції в оповіданні «Спів солов'я».

IV. Вивчення нового матеріалу

1. Читання оповідання вчителем, проблемне запитання

- Чим відрізнялася Давня Греція від тих країн, з якими ми ознайомилися раніше в оповіданнях С. Гавриша?

2. Словникова робота

Поліс — міста-держави у Давній Греції; у кожному полісі існували свої закони і правила.

Феодали — властителі тієї епохи.

3. Опрацювання оповідання «Спів солов'я» учнями

1) Читання тексту учнями.

2) Відповіді на запитання.

- Що ви можете розповісти про життя хлопчика Агіда?

- З ким жив Демарат?

- Що розповіли про свої школи Агід і Демарат?

- Як їх там виховували?

3) Вибіркове читання.

- Як батьки покарали Демарата за погану поведінку?

- За що його побили?

- З ким жив Агід?

- Чи навчався він у школі?

- Хто за ним доглядає?

V. Фізкультхвилинка

Встало вранці ясне сонце,
Зазирнуло у віконце.
Ми до нього потяглися,
За промінчики взялися.
Будем дружно присідати,
Сонечко розвеселяти.
Встали — сіли, встали — сіли,
Ось ми вже і відпочили.

VI. Закріплення вивченого матеріалу

1. Читання тексту учнями «ланцюжком»

2. Відповіді на запитання

- Ким стануть хлопці, коли подорослішають?

- Які права дітей були порушені в оповіданні «Спів солов'я»? (Забезпечення інтересів та розвиток здібностей.)

- Як, на вашу думку, ці права порушуються? (Відповіді учнів.)

- Які основи системи виховання були закладені у Давній Греції?
 
27.04.2015-3с          27.04.2015-3с1

27.04.2015-3с2н          27.04.2015-3сс

- Знайдіть у тексті слова, у яких відображено назву розповіді.

- Які змагання проводили на площі?

- Чому Агід не захотів узяти участь у змаганні на кращу імітацію солов'їного співу!

VII. Підсумок уроку

- З вихованням дітей якої країни ми ознайомилися сьогодні на уроці?

- Хто такі феодали?

- Яка основна думка твору? (Людина повинна бути освіченою, відчувати потребу в знаннях, брати у кожного народу його найкращі надбання.)

- Чия школа вам більше сподобалася і чому?
 
 
Навчальне видання «Права дитини. Розробки уроків
варіативного курсу. 3-й клас» - Х. : Вид. група «Основа»,
2014. – 158,[2] с. – (Б-ка журн. «Початкове навчання
та виховання»; Вип. 4 (124)).