Право дитини на життя. УРОК 2ПРАВА ДИТИНИ. РОЗРОБКИ УРОКІВ
ВАРІАТИВНОГО КУРСУ. 3-Й КЛАС.
ТИ ЗНАЄШ, ЩО ТИ — ЛЮДИНА
 
Мета: формувати уявлення учнів про права і свободу громадян України; підвести їх до розуміння їхнього права на життя, ім'я та громадянство; виховувати громадянські почуття школярів, зокрема повагу до законів України.

Обладнання: державні символи України; Конституція України; Конвенція про права дитини; Закон України «Про охорону дитинства» ; виставка книжок для дітей правової тематики; «чарівна» скринька із люстерком; фотографія із зображенням Матери Терези.

Хід уроку

І. Організаційний момент

Дзвенить дзвінок:
- Пора! Пора! Розпочинать заняття.
Всі школярі кричать: «Ура!».
Готові до заняття!
 
ІІ. Повторення вивченого матеріалу

- Чи дізналися ви щось нове для себе про українське законодавство, що захищає права дитини?

- Чи можете ви тепер назвати основні організації та служби, що захищають права дитини?

ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку

- У мене є чарівна скринька, у якій знаходиться найцінніший скарб нашої планети Земля.

- Як ви вважаєте, хто або що там?

- Хто хоче зазирнути у скриньку? (Діти посміхаючись зазирають у скриньку.)

- Отже, ви побачили в чарівній скриньці? (Діти називають себе, адже в скриньці лежить люстерко.)

- Сьогодні на уроці ми з'ясуємо, що таке життя і навіщо воно дається людині. Спробуємо навчитися цінувати його, як Божий дар.
 
24.04.2015-1сс2          24.04.2015-1сс3

IV. Мотивація навчальної діяльності учнів

- Так, у скриньці ви побачили себе. Людина — найцінніший скарб. Кожен з вас — неповторна особистість. Кожен з вас — Людина, яка живе сьогодні, і саме такої дівчинки чи хлопчика на цій землі немає і не буде.

Діти декламують вірш В. Симоненка, вивчений на попередньому уроці.
 
Ти знаєш, що ти — людина?
Ти знаєш про це чи ні?
Усмішка твоя — єдина.
Очі твої — одні.
 
- Що поет намагався сказати цими словами?

V. Фізкультхвилинка
 
Що ж, мабуть, прийшла пора
Трохи відпочити.
Хочу на фізкультхвилинку
Всіх вас запросити.
Раз — підняли руки вгору.
Два — схилились всі додолу.
Руки в боки!
Повернулись, нахилились
І вправо, вліво —
Щоб нічого не боліло,
Раз, два, три, чотири!
Набираємося сили.
Нахилились, повернулись,
До товариша всміхнулись.
 
VI. Вивчення нового матеріалу

1. Бесіда

- Життя людини — найцінніший скарб. Ніхто не приходить на Землю і не йде в майбутнє без волі Божої.

Є тисяча доріг, мільйон вузьких стежинок,
Є тисячі ланів, але один лиш мій.
                                                       В. Симоненко
 
- У яких документах записане право людини на життя? (Декларація прав дитини. Конституція України)

- Кожна людина має право на життя. Чи завжди ми цінуємо життя? (Відповіді дітей.)

- Так, на жаль, життя мінливе. Живучи в суспільстві, ми намагаємося розрізняти гідні й негідні вчинки.
 
24.04.2015-1сс           24.04.2015-1с4

2. Розповідь учителя про гідні вчинки, зокрема про Матір Терезу
 
21.04.2015-1-2док

- Якщо людина добра, з нею всі хочуть товаришувати, усі її люблять. Я хочу вам розповісти про незвичайну людину, яку вважали «живою святою» за її добрі справи, знамениту монахіню XX сторіччя — Матір Терезу.

Вона багато часу допомагала найбіднішим людям світу, натомість нічого не просила. Матір Тереза померла у віці 84 роки, але її справи, її добрі вчинки залишилися в серцях людей назавжди. Тому ми повинні пам'ятати, що в житті завжди є місце добрим вчинкам і справам, що людину прикрашає його чесність та доброта.

У статті VI Закону України «Про охорону дитинства» зазначено, що наша держава з моменту народження кожної дитини визначає її права на життя, прагне забезпечити виживання і здоровий розвиток дитини, і кожна людина має право подбати про своє життя та прожити так, щоб не було соромно за свої вчинки.
 
21.04.2015-1-3док

VII. Закріплення вивченого матеріалу

1. Вивчення напам'ять вірша

У неньки народилося дитя.
Дитя моє! Бог дав тобі життя.
І щоб ніхто не заподіяв шкоди тобі,
Маленький громадянин,
Бог дав закони нашому народу.
Від дня народження, від іменин
Він твій, цей світ широкий за вікном,
Ти на життя і щастя маєш право,
Під золото — блакитним знаменом
Своєї української держави.
 
2. Робота над твердженням

- Спробуйте завершити та пояснити твердження: «Життя — це можливість...»

VIII. Підсумок уроку

- Кожна дитина має невід'ємне право на життя, а держава забезпечує максимально можливий ступінь її виживання і здоровий розвиток.

- З яким правом дитини ми ознайомилися на уроці?

- Без чого не можна жити?
 
24.04.2015-1с
 
 
Навчальне видання «Права дитини. Розробки уроків
варіативного курсу. 3-й клас» - Х. : Вид. група «Основа»,
2014. – 158,[2] с. – (Б-ка журн. «Початкове навчання
та виховання»; Вип. 4 (124)).