ЩО ТАКЕ ПРАВИЛА ТА ЯК ВОНИ ВИНИКАЮТЬ? ЯКІ ПРАВИЛА ІСНУЮТЬ У СУСПІЛЬСТВІ? НАВІЩО ВСТАНОВЛЮЮТЬ ПРАВИЛА? УРОК 10.ПРАВА ДИТИНИ. РОЗРОБКИ УРОКІВ
ВАРІАТИВНОГО КУРСУ. 2-Й КЛАС.
ПРАВИЛА І ЗАКОНИ В СУСПІЛЬСТВІ
ТА В ТВОЄМУ ЖИТТІ
 
Мета: закріплювати поняття «право», «обов'язок»; пояснити учням, що таке правила; ознайомити їх із процесом виникнення правил у суспільстві (на різноманітних прикладах з життя довести, як ці правила діють); формувати правильне ставлення учнів до правил співжиття людей та необхідності їх дотримання; спонукати їх до розуміння своєї значущості в країні; розвивати творчу думку і прагнення творити добро; виховувати любов до Батьківщини, природи, людей.

Обладнання: картки для індивідуальної роботи; сюжетні малюнки про правила поведінки.

Хід уроку

І. Організаційний момент
 
Дзвоник всім нам дав наказ —
До роботи швидше в клас.
Попрацюєм всі старанно,
Щоб урок пройшов не марно.
 
ІІ. Повідомлення теми та мети уроку

- Сьогодні ми пригадаємо про права та обов'язки дітей, дізнаємося, що таке правила та яких правил слід дотримувати людям, щоб життя суспільства було спокійним і щасливим.
 
Ти проживаєш у суспільстві людському,
Є порядки свої і закони у ньому.
Правил багато, на все це зважай!
Найголовніше — себе поважай!
 
15.04.2015-1-1сссс2          15.04.2015-2ссс5
 
ІІІ. Актуалізація опорних знань

?? Словникова робота

- З'єднайте стрілочками відповідні пояснення до слів.(записані на картках).

Закон — встановлене державою правило поведінки людей.

Право — документ, у якому держава записує норми права.

Норма права — сукупність правил поведінки, що містяться в законах.

Правило — це вираження за певних умов дозволу чи вимоги здійснити або утриматися від здійснення якогось учинку.

IV. Робота над темою уроку

1. Гра «Шифрувальник»

триДомання вилпра — ец наод з ливашихжві сир дилюни. (Дотримання правил — це одна, з важливіших рис людини.)

2. Читання притчі та міркування учнів

Один цар так навчав свого сина обирати загальні правила життя людей. «Сину мій, — казав цар, — коли ти будеш закладати парк, то спочатку не роби в ньому жодних доріжок, а дозволь людям ходити там, де їм зручно. Поступово, за найзручнішими маршрутами люди прокладуть стежки — і лише потім, по цих стежках зроби дороги з каменю. А коли ти станеш володарем і захочеш видати якийсь закон, то спочатку знайди ті «стежинки», по яких людям природно й зручно рухатися в нормальному житті. Якщо ти уважно вивчиш ті всі природні правила поведінки людей, з якими погоджується все суспільство, ти можеш записати такі правила у своїх законах».

- Як, на думку автора, виникають закони?

- Навіщо вони потрібні людям?

- Чи взаємопов'язані мораль і закон?

V. Фізкультхвилинка
 
Щось не хочеться сидіти,
Треба трохи відпочити.
Руки вгору, руки вниз,
На сусіда подивись.
Руки вгору, руки в боки.
Вище руки підніміть,
А тепер їх опустіть.
Плесніть, діти, кілька раз,
За роботу, все гаразд.
 
VI. Закріплення вивченого матеріалу

1. Вивчення «золотого» правила поведінки

- У людському суспільстві існує золоте правило поведінки, що дійшло до нас із сивої давнини — не чинити людям того, чого ви не хочете, щоб люди чинили вам. Воно закликає всіх і кожного до мудрості, розважливості, терпимості, любові.
 
Що хочеш від людей ти мати,
То те ж і до людей неси.
Тоді не буде бракувати
Тепла і радості, й краси.
То ж треба мудро в світі жити,
Нести до всіх своє тепло.
Любити світ, людей любити,
Щоб радісно усім було.
 
15.04.2015-2н               15.04.2015-2ссс1
 
2. Розповіді учнів про правила поведінки (за сюжетними малюнками)
 
16.04.2015-1-1ЩО

VII. Підсумок уроку

Запитання

- Що означає слово здрастуйте? (Привітання, побажання бути здоровим)

- Коли і до кого людина повинна звертатися на «Ви», а коли на «Ти»? («Ви» — коли старший за віком, учитель; «Ти» — своїм друзям.)

- Коли хлопець підходить до дівчини, хто повинен вітатися першим? (Хлопець)

- Як повинні розпочинати телефонну розмову? (Добрий день!)
 
15.04.2015-2сс          15.04.2015-2ссс

Пам'ятай!

? Завжди будь увічливим з усіма. На ввічливість витрачаєш мало, а одержуєш багато.

? Учись допомагати людям словом і ділом.
 
 
Навчальне видання «Права дитини. Розробки уроків
варіативного курсу. 2-й клас» - Х. : Вид. група «Основа»,
2014. – 124,[4] с. – (Б-ка журн. «Початкове навчання
та виховання»; Вип. 3 (123)).