КЛАС ЯК КОЛЕКТИВ. САМОВРЯДУВАННЯ В КЛАСІ. ШКІЛЬНІ СПРАВИ. УРОК 7ПРАВА ДИТИНИ. РОЗРОБКИ УРОКІВ
ВАРІАТИВНОГО КУРСУ. 2-Й КЛАС.
ТИ — ГРОМАДЯНИН ВІЛЬНОЇ УКРАЇНИ
 
Мета: теоретично обґрунтувати особливості спілкування молодших школярів у шкільному колективі; дати поняття про самоврядування учнів; формувати позитивні якості громадянина, активну життєву позицію; розвивати комунікативні та творчі здібності учнів; виховувати відповідальність за виконання шкільних справ.

Обладнання: сюжетні малюнки про шкільні справи.

Хід уроку

І. Організаційний момент
 
Шкільний мелодійний дзвінок
Покликав усіх на урок.
Тож не будемо гаяти часу
І полинемо разом із класом
В чарівну Країну знань.
 
ІІ. Мотивація навчальної діяльності

1. Робота над загадками про школу. Гра «Підкажи слово-риму»
 
? Чистенькі віконця
Сміються до сонця.
Діточки довкола.
Наша люба... (школа).

? Біля школи на перерві
Дітлахів гурти веселі.
Одні бігають, стрибають,
Інші щось розповідають,
Дехто весело сміється,
Бо у них все удається.
Раптом пролунав дзвінок.
Всі побігли на... (урок).

? Він нам, як мама, дорогий,
Він хоче нас навчити.
Любити край чудовий свій
Це мудрий наш... (учитель).

? Я іду у другий клас,
В школі вже не перший раз,
На «12» буду вчиться,
Бо старанна... (учениця).

? В сумці зошит і буквар.
Хто до школи йде?.. (Школяр).

? Є чарівник у школі в нас,
Ану, впізнайте, хто він!
Озветься — тиша йде у клас,
Озветься ще раз — гомін.
Щоб не спізнитись на урок,
Нам голос подає... (дзвінок).
 
14.04.2015-2сссс             14.04.2015-2РРРР
 
2. Опанування лексики

- Знайдіть серед відгадок слова-синоніми. (Учениця — школярка)

- Знайдіть спільнокореневі слова. (Школа — школяр)

- З кожним словом-відгадкою складіть речення.

- Навіщо потрібно вчитися в школі?

ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку

- Сьогодні ми продовжимо говорити про школу, шкільні справи, класний колектив.

Прочитаймо девіз нашого уроку.
Не просто слухати, а чути.
Не просто дивитися, а бачити.
Не просто відповідати, а міркувати,
Дружно і плідно працювати.
 
14.04.2015-2сс          14.04.2015-2ссс
 
IV. Вивчення нового матеріалу

1. Словникова робота

Колектив — група людей, які об'єднані загальними справами, навчанням, інтересами.

Самоврядування — самодіяльна організація дитячого життя в школі.

2. Повідомлення про обов'язки учнів у групах

Пізнавальна: відповідає за стан щоденників, зошитів, підручників.

Трудова: чергування в класі, озеленення класу.

Культурно-масова: організує колективні творчі справи, організує і проводить конкурси малюнків.

Спортивна: організує спортивні свята, змагання.

Соціальна: стежить за відвідуванням учнями занять, виконанням доручень.
 
14.04.2015-2сН          14.04.2015-2сНН

V. Фізкультхвилинка
 
Щось не хочеться сидіти,
Треба трохи відпочити.
Руки вгору, руки вниз,
На сусіда подивись.
Руки вгору, руки в боки.
Вище руки підніміть,
А тепер їх опустіть.
Плесніть, діти, кілька раз,
За роботу, все гаразд.
 
VI. Закріплення вивченого матеріалу

1. Розглядання сюжетних малюнків про шкільні справи
 
15.04.2015-1-1КЛ

2. Розподіл обов'язків між учнями за їх бажанням
 
14.04.2015-2ссссББББББББ

VII. Підсумок уроку

?? Рефлексія

- Якими є ваші враження від уроку?
- Чи вдалося виконати наші завдання?
- Що, на вашу думку, удалося найкраще?
 
 
Навчальне видання «Права дитини. Розробки уроків
варіативного курсу. 2-й клас» - Х. : Вид. група «Основа»,
2014. – 124,[4] с. – (Б-ка журн. «Початкове навчання
та виховання»; Вип. 3 (123)).