УЗАГАЛЬНЮВАЛЬНИЙ УРОК «ПЕРЕВІР СЕБЕ!» УРОК 34ПРАВА ДИТИНИ. РОЗРОБКИ УРОКІВ
ВАРІАТИВНОГО КУРСУ. 1-Й КЛАС.
ПРАВА ДИТИНИ ТА ЇХ ЗАХИСТ
 
Мета: підбити підсумки вивченого протягом навчального року; перевірити знання учнів з курсу «Права дитини»; розвивати увагу, пам'ять, логічне мислення; виховувати бажання завжди дотримувати прав дитини та виконувати обов'язки.

Обладнання: картки для самостійної роботи; презентація «Знай свої права, дитино!»; ілюстрації до казок; м'яч; сигнальні картки.

Хід уроку

І. Організаційний момент
 
Доброго ранку! Доброго дня!
Доброго вечора вам кожного дня!
В школі з вами, як завжди, є я.
Нехай буде мир і злагода в нас,
Нехай завжди квіти не в'януть для нас.
Кожному дню — безхмарного неба,
Кожній дитині веселощів треба,
Кожній оселі — щастя і хліба.
Нехай усміхаються люди щодня.
Доброго ранку! Доброго дня!
 
ІІ. Повідомлення теми та мети уроку

- Ось і завершився перший рік навчання в школі. Ви стали дорослими, розумними, кмітливими, навчилися дружити. А найголовніше — ви ознайомилися з правами та обов'язками дітей, які живуть в Україні. Сьогодні ми спробуємо все пригадати та перевірити, чого ви навчилися.
 
Дитя моє, права дитини
Ти мусиш вивчити сумлінно.
Це так потрібно, так важливо
Напевно знати в наші дні:
Коли з тобою справедливо
Вчиняють, а коли — і ні.
Тож прочитай, завчи напам'ять.
Порадь і друзям почитать.
Хай почитають тато й мама.
Закони всім потрібно знать!
Будь добрим сином (чи дочкою),
Поганим вчинком не зганьби
Ти роду власного ніколи.
Люби свою сім'ю і школу.
Свою Україну люби!
Не забувай, моє дитя,
Щовечора молитись Богу,
Щоб світлою була дорога
Твого великого життя.
 
ІІІ. Актуалізація опорних знань

1. Презентація «Знай свої права, дитино!»

2. Подорож казками

- Відгадайте загадки і поясніть, які права порушено.
 
? Підробив він голосок,
Став малим співати,
Здогадалися вони:
«Вовк — не наша мати». (Право на життя)

? Працювала я у хаті,
Танцювала у палаці.
Є така у мене звичка —
Десь губити черевички. (Право на відпочинок)

? Вигнав дід Козу із хати,
Та й пішла вона гуляти,
В Зайця хатку відібрала.
Всі Козу ту виганяли,
Рак Козуню ущипнув,
Зайцю хатку повернув. (Право на житло)

? Сидить Півень на печі,
Їсть смачненькі калачі.
Тут Лисичка прибігає,
Півника мерщій хапає.
Біжить Котик рятувати,
В Лиски Півника забрати. (Право на життя)
 
IV. Фізкультхвилинка
 
Раз! Два! Час вставати,
Будемо відпочивати.
Три! Чотири! Присідаймо,
Швидко втому проганяймо.
П'ять! Шість! Засміялись,
Кілька раз понахилялись.
Зайчик сонячний до нас
Завітав у вільний час.
Будем бігати, стрибати,
Щоб нам зайчика впіймати.
Прудко зайчик утікає
І промінчиками грає.
Сім! Вісім! Час настав
Повернутись нам до справ.
 
V. Продовження роботи над темою уроку

1. Право 1 «Усі діти мають право на повноцінне харчування»

?? Гра в м'яч «Так чи ні?»

- Хто отримує м'яча, той відповідає.

? Корисно об'їдатися цукерками та тістечками. Так чи ні?

? Ви повинні їсти 16 разів на день. Так чи ні?

? Ви маєте вживати корисну та свіжу їжу, що зберігає ваше здоров'я. Так чи ні?

? Ви повинні їсти різноманітні продукти — м'ясо, рибу, молоко. Так чи ні?

? Вам корисно їсти тільки макарони. Так чи ні?

? Ви маєте їсти більше овочів та фруктів, тому що в них міститься багато вітамінів. Так чи ні?

? Ви повинні вживати продукти до кінця терміну придатності. Так чи ні?

2. Право 2 «Усі діти мають право на охорону здоров'я»

?? Гра «Сигналізуй правильну відповідь зеленою фішкою, неправильну — червоною»

О  Пішов до школи не поснідавши.
О  Зробив ранкову гімнастику.
О  Одразу після обіду побіг грати у футбол.
О  Купив яблука й зібрався їсти їх не помивши.
О  На обід з'їв бутерброд і запив газованою водою.
О  Після школи відпочивав на дивані та переглядав мультфільми.
О  У вільний час грав із друзями в рухливі ігри.

3. Самостійна робота за картками. Вправа «Перевір себе»

1) 3 поданих слів утвори квітку, ураховуючи правила співжиття. Потрібне слово запиши у пелюстку. Які слова зайві? Байдужість, повага, взаємодопомога, згуртованість, підтримка, зневага.
 
13.04.2015-1-8соп

2) Прочитай!

Матінко, ненька, матусенько, мамко...
 
- Хто це? Обери та запиши.

Рідна, лагідна, найдорожча — ...
 
13.04.2015-1-9соп
 
13.04.2015-1-10соп
 
12.04.2015-1-1исис

6) Гра «Права та обов'язки».

- З'єднай стрілками відповідні назви.
 
13.04.2015-1-12соп

а) Берегти шкільне майно.

б) Брати участь у конкурсах, змаганнях.

в) Дотримувати правил дорожнього руху.

г) Старанно вчитися.

д) На життя та охорону здоров'я.

е) Дотримувати моральних норм поведінки.

є) На навчання.

7) Пригадай мирилки.

Не дивися
Так сердито,
Дуже хочу
Я дружити.
Ось мізинчик,
Мізинець,
Сварки нашої
Кінець!

Ти не ворог, я — не ворог.
Нам сваритись — просто сором.
Помирились, помирились,
Щоб ніколи не сварились.

 
VI. Підсумок уроку

- Запам'ятай і вивчи!
 
Ти живеш у суспільстві людському.
Без людей ти не зміг би прожить.
І хоч правил багато є в ньому,
Ти всі правила мусиш завчить.
Щоб поводитись гарно і чемно,
Та й здоров'я, й життя зберегти.
З тим, хто правила знає, приємно
Спілкуватись і разом іти.
 
12.04.2015-1-1сссс 
 
ЛІТЕРАТУРА
 
1. Волобуєва Т. Б. Розвиток творчої компетентності школярів. — X.: Вид. група «Основа», 2005.
2. Гричишин Д. П., Гумецька Л. В. Короткий тлумачний словник української мови. — К. : Рад. школа, 1978.
3. Дидактика початкової освіти. Підручник для студентів вищих навчальних закладів.— К. : Грамота, 2012.
4. Довідник з історії України. Посібник для середніх загальноосвітніх навчальних закладів / За заг. ред. І. П. Підкови, Р. І. Шуста — К. : Генеза, 2001.
5. «Казковий лабіринт і я» : програма курсу за вибором, розробки занять / Авт.-упоряд. Г. І. Білоус. — X. : Вид. група «Основа», 2012.
6. Лінниченко Т. А. Знай свої права, дитино! // Початкове навчання та виховання. — 2012. — № 30. — С. 31-35.
7. Морально-етичне виховання. 1 клас. Дидактичні матеріали до уроків варіативного курсу. — Ч. 1. / Упоряд. Л. Г. Дмитренко. — X. : Вид. група «Основа», 2013.
8. Морально-етичне виховання. 2 клас. Дидактичні матеріали до уроків варіативного курсу. — Ч. 1. / Упоряд. Л. Г. Дмитренко. — X.: Вид. група «Основа», 2013.
9. Приходченко К. І. Методологія ігрової діяльності в навчанні та вихованні формуючого творчого освітньо-виховного середовища : науково-методичний посібник. — Донецьк : ДІППО, 2012.
10. Резніченко Н. І. Українська мова в іграх, казках, подорожах. Розробки нестандартних уроків. 1-4 класи. — X. : Вид. група «Основа», 2008.
11. Розвиток пам'яті та образного мислення молодших школярів / Упор.: В. І. Козлова, А. В. Горлова, В. В. Примакова, О. В. Стребна. — X.: Вид. група «Основа»: «Тріада+», 2007.
12. Туріщева Л. В. Творчість у педагогічній діяльності. — X. : Вид. група «Основа», 2010.
13. Уроки в природі. 1-4 класи / Уклад. Л. Р. Покотилєнко. — X. : Вид. група «Основа», 2011.
14. Я і Україна. 2 клас. Розробки уроків / Упоряд.: Ю. Є. Бардакова, А. М. Бас, М. Й. Буравльова та ін. — X. : Вид. група «Основа», 2007.
 
 
Навчальне видання «Права дитини. Розробки уроків
варіативного курсу. 1-й клас» - Х. : Вид. група «Основа»,
2014. – 108,[4] с. – (Б-ка журн. «Початкове навчання
та виховання»; Вип. 2 (122)).