ЯК ЗАХИЩАТИ СВОЇ ПРАВА? ДОКУМЕНТИ, У ЯКИХ ЗАПИСАНО ПРАВА ДИТИНИ. УРОК 32ПРАВА ДИТИНИ. РОЗРОБКИ УРОКІВ
ВАРІАТИВНОГО КУРСУ. 1-Й КЛАС.
ПРАВА ДИТИНИ ТА ЇХ ЗАХИСТ
 
Мета: сприяти формуванню правового світогляду молодших школярів; формувати навички правомірної поведінки; учити діяти в різноманітних життєвих ситуаціях відповідно до норм права; допомогти запам'ятати основні поняття; пояснити, що в основі документів про права людини — головні потреби всіх людей; розвивати пам'ять, мовлення, уміння класифікувати й узагальнювати; виховувати людяність, чуйність, доброту.

Обладнання: Конвенція про права дитини; Конституція України; презентація «Я маю знати свої права»; ілюстрації до казок; картки для індивідуальної роботи.

Хід уроку

І. Організаційний момент
 
Добридень!
Сьогодні у житті моїм
Так ніжно, веселково...
Добридень, мій учителю,
Добридень, рідна школо!
Сьогодні першокласник я,
Мій день, наче дивень.
Тому від серця щирого
Усім гукну: «Добридень!»
                               М. Сингаївський
 
ІІ. Мотивація навчальної діяльності

1. Гра «Знайди правильну відповідь». Робота в парі

- З'єднайте стрілочками правильні тлумачення термінів.

Конституція                                               угода між державами про захист прав дитини

Конвенція                                                     Основний Закон держави

Закон                                                            людина зі своїми думками, здібностями, характером

Особистість                                               обов'язкові правила, що приймає та охороняє держава

2. Перевірка роботи

ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку

- Сьогодні ми пригадаємо, у яких документах ідеться про права дитини. Дізнаємося, як необхідно захищати свої права.
 
11.04.2015-2сс2          11.04.2015-2сс

IV. Вивчення нового матеріалу
 
11.04.2015-2сс3          11.04.2015-2сс5

?? Розповідь учителя про історію створення документів про права дитини. Презентація «Я маю знати свої права»

- 10-го грудня 1948 року різні народи світу проголосили, що всі люди мають рівні права. Так виникла Загальна Декларація прав людини.

Але дорослі можуть захищати свої права від злодіїв, шахраїв, а діти ще не в змозі цього робити. Тому 20 листопада 1957 року Генеральною Асамблеєю ООН було проголошено Декларацію прав дитини дуже важливий документ, у якому визначено права дитини. Цей закон мають виконувати люди всієї Землі.

Дитина — найцінніший скарб. Права дитини — це певні можливості, які потрібні дітям (до 18 років) для того, щоб жити і дорослішати. Діти мають особливе право на піклування та допомогу з боку держави. Але, на жаль, життя, здоров'я, навчання, щастя дітей усього світу недостатньо захищені.

Сьогодні 250 млн. дітей живуть важко працюючи, жебракуючи, грабуючи. Щороку від хвороб помирає 5 млн. дітей. Поширюється торгівля дітьми. Дітей викрадають для пересадки органів. В Україні три чверті дітей — діти з хронічними хворобами. З'явився новий тип дітей — «діти вулиці». Це діти, які залишили рідні домівки і живуть та харчуються, як заманеться. Більшість з них малолітні злочинці, наркомани, торгівці наркотиками.

На основі Конституції України 1991 року прийнято Закон України про охорону дитинства. За допомогою Конституції держава піклується про своїх громадян. Але в усіх малих громадян є ще своя Конституція — «Декларація прав дитини».

Тому 1989 року представники урядів прогресивних країн світу, зокрема Україна, підписали Конвенцію про права дитини. У цій Конвенції країни домовилися охороняти права всіх дітей світу. Там зазначено, що дитиною вважають людину, якій ще не виповнилося 18 років. Конвенція — це Міжнародний договір. Згідно з цією угодою, Україна у квітні 2001 року прийняла Закон України про охорону дитинства.

Конвенція містить 54 статті, написаних шістьма мовами. ООН має комітет з права дитини. Кожна держава звітує йому про заходи, які вжиті згідно з Конвенцією. Комітет досліджує, як у країнах дотримують права.
 
11.04.2015-2сс6          11.04.2015-2сс7

V. Фізкультхвилинка

Сірий зайчик сів і жде, (учні присідають)
Спритно вушками пряде.
(Приклавши долоні до вух,
по черзі розгинають та згинают ь їх.)
Зимно зайчику стоять,
Треба трошки пострибать. (Стрибають.)
Пострибавши — відпочить! (Сідають за парти.)
 
VI. Закріплення вивченого матеріалу

1. Гра «Казка-підказка»
 
13.04.2015-1-2соп

- Яке право намагалася порушити Змія?

- Яким чином?

- Хто допоміг Івасику-Телесику?
 
13.04.2015-1-3соп

Казка «Гуси-лебеді»

- Хто порушив права хлопчика?

- Хто врятував хлопчика?

13.04.2015-1-4соп

Казка «Попелюшка»

- Хто порушив права Попелюшки?

- Хто їй допоміг?

- Чим усе завершилося?

2. Бесіда «Сторінками казок»

- Які ще казки вам відомі, де були порушені права людини?

VII. Підсумок уроку
 
У дитини право є,
Бо дитина — це святе.
Мама нас захищає,
Бо права наші знає.
Право є:
На мамине піклування
Та шкільне навчання.
Всі діти рівні,
Бо вдома вони як рідні,
В їдальні харчуємось,
В лікарні лікуємось.
Гратись нам потрібно,
А працювати необхідно.
Ми за себе стоїмо,
Бо права знаємо.
                             М. Гоменюк

- Які права дитини згадано у вірші?
 
11.04.2015-2с          11.04.2015-2сс4
 
 
 
Навчальне видання «Права дитини. Розробки уроків
варіативного курсу. 1-й клас» - Х. : Вид. група «Основа»,
2014. – 108,[4] с. – (Б-ка журн. «Початкове навчання
та виховання»; Вип. 2 (122)).