ПРАВО НА ОСВІТУ. ТИ В ШКОЛІ, ЩОБ ОТРИМАТИ ЗНАННЯ. УРОК 31ПРАВА ДИТИНИ. РОЗРОБКИ УРОКІВ
ВАРІАТИВНОГО КУРСУ. 1-Й КЛАС.
ПРАВА ДИТИНИ ТА ЇХ ЗАХИСТ
 
Мета: розширювати знання учнів про Конституцію України, про право на освіту та обов'язки дітей; розвивати логічне мислення, усне зв'язне мовлення; учити застосовувати набуті знання практично; виховувати свідому дисципліну, бажання виконувати правила і поводитися зразково, бажання вчитися.

Обладнання: м'ячик; малюнки за темою «Школа»; картки для гри «Цифроїд».

Хід уроку

І. Організаційний момент
 
Пам'ятайте ж любі, діти:
В злагоді потрібно жити.
А обов'язки й права —
Це усьому голова.
 
ІІ. Мотивація навчальної діяльності

1. Гра «Веселий м'ячик». Повторення відомих дітям прав
 
Ти котись, веселий м'ячик,
Швидше, швидше по руках.
У кого лишився м'ячик,
Той розказує права.
 
2. Робота над загадками «Підкажи словечко»
 
? Чистенькі віконця
Сміються до сонця.
Діточки довкола.
Наша люба... (школа).

? Ось до класу всіх скликає
Голосистий цей дзвінок,
І ми радо поспішаєм
Не в садок, а на... (урок).

? Він нам, як мама, дорогий.
Він хоче нас навчити.
Любити край чудовий свій
Це мудрий наш... (учитель).

? Я іду у перший клас,
Я у школі перший раз,
На «12» буду вчиться,
Бо старанна... (учениця).

? В сумці зошит і буквар.
Хто до школи йде? (Школяр)
 
- Якою темою можна об'єднати слова-відгадки?
 
11.04.2015-1сс1          11.04.2015-1сс2

ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку

- Сьогодні ми ознайомимося ще з одним правом. Погляньте уважно на дошку!
 
11.04.2015-1сс3          11.04.2015-1сс4

IV. Вивчення нового матеріалу

1. Вправа «Розділи слова та прочитай»

Коженмаєправонаосвіту.

- Це стаття з Основного Закону України про освіту.

- Як називається цей Закон?

2. Гра «Цифроїд»

- Відгадайте номер цієї статті.
 
13.04.2015-1-1соп

3. Вправа «Асоціативний кущ»

- Назвіть слова за асоціацією до слова школа.
 
11.04.2015-1ссн          11.04.2015-1сн

4. Роздуми учнів «Навіщо потрібно вчитися?»

V. Фізкультхвилинка
 
Щось не хочеться сидіти,
Треба трохи відпочити.
Руки вгору, руки вниз,
На сусіда подивись.
Руки вгору, руки в боки.
Вище руки підніміть,
А тепер їх опустіть.
Плесніть, діти, кілька раз,
За роботу, все гаразд.
 
VI. Закріплення вивченого матеріалу

1. Бесіда про обов'язки учнів
 
«Я маю право!» — скрізь лунає.
Права свої ж бо знає дітвора —
Та все частіше забуває —
Обов'язки виконувать пора!
 
? На уроки потрібно приходити вчасно, ніколи не спізнюватися.

? Поводитися слід чемно, вітатися з учнями, учителями, працівниками школи, батьками.

? На уроці не можна розмовляти, а необхідно уважно слухати пояснення вчителя і відповіді учнів.
 
11.04.2015-1сс6          11.04.2015-1сс5

2. Гра «Додай слово»
 
Як прокинувся — вставай.
Ти до школи... (поспішай)!

Але й тут не поспішай.
Подивись,спочатку,
Чи нічого не забув,
Чи в портфелі, все... (в порядку).

В школі, в класі не брудни,
Сміття бачиш —... (підніми)!

Не носи в портфелі жуйки,
Крейду, яблука, кнопки,
Цвяхи, сірники.
А носи... (носовички).

Будь охайним завжди сам,
Уникай дірок і... (плям).

В школі нікому не груби.
Менших захищай і... (люби).
 
3. Вивчення правил у віршах
 
На уроці не гукай,
Завжди руку піднімай.
Там, де шум і крик буває
Працездатності немає.
На перерві в ігри грайся,
А не бігай, не штовхайся.
Як ведеш себе негоже —
Завжди травма бути може.
Школа — це твій рідний дім.
Будь господарем у нім.
Парти бережи і стіни
Скрізь поводь себе відмінно.
 
4. Роздуми учнів «Якою я бачу Школу майбутнього»

VII. Підсумок уроку

ПОБАЖАЙТЕ НАМ УДАЧІ

Що за диво-корабель
Нас везе навкруг земель?
Пливемо морями знань
Серед хвиль важких — питань.
Нас робота не лякає.
Треба вчитись — кожен знає!
Тож чекаєм побажань
Під вітрилом в морі знань!
                                         С. Гордієнко
 
 
Навчальне видання «Права дитини. Розробки уроків
варіативного курсу. 1-й клас» - Х. : Вид. група «Основа»,
2014. – 108,[4] с. – (Б-ка журн. «Початкове навчання
та виховання»; Вип. 2 (122)).