ПРАВИЛА ДОБРОЧИННОСТІ ТА ДОБРОЗИЧЛИВОСТІ ПРАВА ДИТИНИ. РОЗРОБКИ УРОКІВ
ВАРІАТИВНОГО КУРСУ. 1-Й КЛАС.
ЛЮДИНА У СВІТІ ПРАВИЛ
 
Мета: з'ясувати зміст понять «доброчинність» та «доброзичливість»; формувати в учнів етичні звички; виховувати шанобливе ставлення до людей, любов до рідної мови.

Обладнання: твір В. О. Сухомлинського «Навіщо кажуть "Спасибі!"?»; сюжетні малюнки.

Хід уроку

І. Організаційний момент
Дітям всім потрібно всюди:
Вчить уроки, чемним бути!
Книжки читати не забувати
І усім про те казати.
Нема краще друзів, діти,
Ніж тих, хто поруч, їм радіти!
ІІ. Актуалізація опорних знань

1. Гра «Хто чим славиться?»

Соловейко —... (піснею).
Джерельце —... (водою).
Колосок —... (зерном).
Сонце —... (ласкою і теплом).
Квітка —... (красою та ніжним запахом).
Собака —... (вірністю людині).
Людина —... (працею, розумом, добротою, ніжністю, щедрістю, дружбою).

- Чи можемо ми і далі продовжувати цей ряд?
 
05.04.2015-2сс5н        05.04.2015-2сс6

2. Проблемна ситуація. Робота над оповіданням В. Сухомлинського «Навіщо кажуть "Спасибі!"?»

Дрімучим лісом йшли двоє подорожніх: дідусь і хлопчик. Було жарко, хотілося пити. Нарешті вони прийшли до струмка. Тихо дзюрчала холодна вода. Мандрівники нахилились, напились. Дідусь сказав: «Спасибі тобі, струмочку!».
Хлопчик усміхнувся.
- Чому ти усміхнувся, хлопче? — запитав дідусь.
- Навіщо ви, дідусю, сказали струмочкові «Спасибі!»? Він же не живий, не дізнається про вашу подяку, не почує ваших слів.
- Це так. Якби води напився вовк, він міг би не дякувати. Ми же не вовки, а люди. А знаєш, кого це слово вшановує, звеличує, підносить?
Хлопчик замислився. Він ще ніколи не думав над цією мудрою істиною. Тепер саме був час — дорога через ліс довга.

- Якою є ваша думка з цього приводу?

- Навіщо люди кажуть «Спасибі!»

ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку

- Якими повинні бути люди, щоб їх не називали вовками? (Добрими, щирими, увічливими, щедрими, чуйними, чесними тощо)

- Сьогодні на уроці ми поговоримо про правила доброзичливості та доброчинності.

05.04.2015-2с       05.04.2015-2сс
 
IV. Вивчення нового матеріалу

1. Бесіда

- Ми часто чуємо слова добро, доброзичливість, доброчинність. Що, на вашу думку, означають ці слова?

? Добро — корисна справа, вчинок.
? Доброта — чутливе, дружнє ставлення до людей.
? Доброзичливість, доброчинність — добре, чесне ставлення до людей.
 
05.04.2015-2сс4           05.04.2015-2сс7

2. Гра «Продовж прислів'я»

? Хто людям добра бажає...
? Перший крок до добра — ...
? Робиш добро — ..., робиш зло — ...

Слова для довідок: не кайся; той і собі має; не роби зла; зла й сподівайся.

V. Фізкультхвилинка
 
Хмарка сонечко закрила,
Слізки срібної зронила.
Ми ті слізки пошукаємо,
У травичці позбираємо.
Пострибаємо, як зайчата,
Політаємо, як пташенята,
Потанцюємо ще трішки,
Щоб спочили ручки, ніжки.
 
VI. Закріплення вивченого матеріалу

1. Робота над висловом із Біблії

Не роби іншим того, чого не хотів би, щоб робили тобі.

- Як ви розумієте вислів із Біблії?

- Що зробити легше — допомогти чи образити? Ображати — це бездушно. Щоб допомогти, потрібно розібратися, як учинити мудро, з'ясувати обставини, умови.

- Коли перемагає добро?

2. Складання «Правил доброти»

? Допомагай слабким, маленьким, хворим.
? Не будь жадібним.
? Прощай іншим помилки.
? Ніколи не заздри.
? Жалій інших, а не себе.

05.04.2015-2сс2        05.04.2015-2сс3н
VII. Підсумок уроку

?? Розучування вірша Л. Забашти

Сказав мудрець:
- Живи, добро звершай!
Та нагород за це не вимагай.
Лише в добро і вищу правду віра
Людину відрізня від мавпи і від звіра.
Хай оживає істина стара:
Людина починається з добра.
 
- Кого з людей ви вважаєте добрими?

- Чи часто ви робите добро іншим?
 
 
Навчальне видання «Права дитини. Розробки уроків
варіативного курсу. 1-й клас» - Х. : Вид. група «Основа»,
2014. – 108,[4] с. – (Б-ка журн. «Початкове навчання
та виховання»; Вип. 2 (122)).