НАРОДНІ СИМВОЛИ УКРАЇНИ (УРОК 3)ПРАВА ДИТИНИ. РОЗРОБКИ УРОКІВ
ВАРІАТИВНОГО КУРСУ. 1-Й КЛАС.
БАТЬКІВЩИНА МОЯ — УКРАЇНА!
 
Мета: формувати поняття учнів про народні символи України; розширювати знання про Україну, її символи; розвивати спостережливість, пам'ять, мислення; виховувати любов до Батьківщини, бажання зробити її кращою.

Обладнання: зображення народних символів України; запис акровірша М. Чернявського на дошці; карта України; картки з символами України; кольорові олівці; фонограма пісні «Чорнобривці» (муз. В. Верменича, сл. М. Сингаївського); трафарети закладок (для кожного учня).

Хід уроку

І. Організаційний момент
 
Струмок серед гаю, як стрічечка.
На квітці — метелик, мов свічечка.
Хвилюють, малюють, квітують поля —
Добридень тобі, Україно моя!
 
ІІ. Актуалізація опорних знань

1. Слухання акровірша М. Чернявського

Вірш записаний на дошці. Його читає вчитель, учні розгадують слово.
 
У всіх людей — одна святиня,
Куди не глянь, де не спитай.
Рідніша їм своя пустиня,
Аніж земний в чужині рай.
Їм красить все їх рідний край,
Нема без кореня рослини,
А нас, людей, без Батьківщини.
 
2. Гра «У Країні запитань»

- Що таке Україна?
- Назвіть столицю України.
- Які символи України вам відомі?
- Як потрібно слухати Державний Гімн? (Необхідно підвестися, гордо і голосно співати.)
- Як називають Герб України? (Тризуб — це воля, слава, сила.)
- Якими є кольори прапора?
- Що вони позначають?

3. Самостійна робота за картками

- Розфарбуйте герб і прапор України.

30.03.2015-1-4

ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку

- Гімн, герб, прапор — це державні символи України. Сьогодні ми поговоримо про національні символи нашої держави.

IV. Вивчення нового матеріалу

?? Вступне слово вчителя

- Кожен народ має народні символи. Народні символи — це те, що найбільше любить і шанує певний народ. В одних народів їх більше, в інших — менше. Називаючи народний символ, можна дізнатися, про яку країну йдеться. Так, коли ми говоримо — клен, то знаємо, що це — символ Канади. Символами Росії є береза, ромашка, ведмідь, горобина.

Про народні символи складено багато пісень і легенд. Вони використовуються в обрядах, звичаях. їх вишивають на сорочках, рушниках.

Народні символи — це наші святині. Існують рослинні й тваринні народні символи України.

- Послухайте уривок з української пісні. Про який символ — рослинний чи тваринний — ідеться?

Звучить фонограма пісні «Чорнобривці» (муз. В. Верменича, сл. М. Сингаївського).

- Про які символи йдеться в прислів'ї «Без верби і калини немає України»?

- Як називається свято, коли б'ють вербовою гілочкою для того, щоб завжди бути здоровим?

- Тиждень напередодні Великодня називають вербним. Тоді освячують вербу. У багатьох селах України раніше саджали гілочку свяченої верби. Уважалося, що така верба є особливо цілющою. Посадіть вербову гілочку. У сирій землі вона швидко пустить корінчики і згодом виросте гарне дерево.

- Відгадайте загадку.
 
Батько тисячу синів має,
Кожному шапочку справляє. (Дуб)
 
- Молодий дубок перші роки росте повільно вгору, а вниз — дуже швидко. Так триває 10 років. Потім дубок починає тягнутися вгору. Коли йому виповниться 500 років, він стає заввишки як 15-поверховий будинок. Він може прожити 1000 років або навіть 2000.

В Україні є велетенський дуб неподалік від міста Запоріжжя. Під цим дубом гетьман Богдан Хмельницький промовляв напутнє слово до козаків перед боєм: «Будьте ж, хлопці, у бою так само міцними, як цей дуб!» Матері своїм синам на сорочці вишивали листя дуба, щоб були сильними, міцними. Люди спали на дубових меблях, що, за повір'ям, додавали під час сну сили. Дуб, як і решта наших народних символів, має лікувальні властивості. У дубовому лісі добре почуваються люди, які страждають на серцеві захворювання.

- Барвінком прикрашають весільний коровай, його саджають біля хати. Дівчата вплітають барвінок у вінок. Він зеленіє навіть під снігом. Барвінок є символом кохання.

Прочитайте зашифроване слово: потоля (тополя). Є легенда про дівчину-красуню на ім'я Поля. З нею хотів одружитися Бог блискавки та грому Перун. Але Поля кохала іншого юнака. Перун вирішив, щоб дівчина нікому не дісталася, стукнув палицею об землю — і Поля зникла. На тому місці виросло струнке зелене деревце. Люди запитували: «Де Поля?», інші показували: «ТоПоля». Відтоді й називається дерево тополею.

Висновок. До рослинних символів належать калина, верба, дуб, тополя, барвінок, чорнобривці. Вони здавна уособлюють красу нашої України, духовну міць народу, засвідчують любов до рідної землі.
 
01.04.2015-3с          01.04.2015-3сс

V. Фізкультхвилинка
 
Трава низенька-низенька. (Діти присідають.)
Дерева високі-високі. (Піднімають руки вгору.)
Вітер дерева колише-гойдае, (обертаються)
То ліворуч, то праворуч нахиляє.
(Нахили праворуч, ліворуч.)
То вгору, то назад, (потягуються вгору, назад)
То вниз нагинає. (Нагинаються вперед.)
Птахи летять-відлітають, (махають руками)
А учні тихенько за парти сідають. (Сідають на місця.)
 
VI. Продовження роботи над опануванням нового матеріалу

?? Гра «День — ніч»

- Тваринних символів у нас також є багато. Відгадайте загадки — і дізнаєтеся про них більше.

? Я великий, я красивий,
Як біжу, то в'ється грива.
Хвіст у мене довгий-довгий,
Хвіст у мене, мов шовковий. (Кінь)

? Довгі ноги, довгий ніс.
Прилетів — обід приніс.
Смачних жабеняток
Для своїх маляток. (Лелека)

? Хто гнізда свого не має,
Яйця іншим підкладає,
А у лісі в холодку
Все кує, мудруля,
Хто вона?.. (Зозуля).

? Дивний ключ у небі лине.
Не залізний, а пташиний.
Цим ключем в осінній млі Відлітають... (журавлі).

? Привітала нас піснями із весною
І живе з нами під стріхою одною. (Ластівка)

? В лісі на зеленій гілці
Ніби грав хтось на сопілці.
Підійшов поближче я
І побачив... (солов'я).
 
VII. Закріплення вивченого матеріалу

1. Вивчення напам'ять уривка з вірша Т. Г. Шевченка «Зацвіла в долині червона калина...»
 
Зацвіла в долині
Червона калина,
Ніби засміялась
Дівчина-дитина.
Любо, любо стало,
Пташечка зраділа
І защебетала.
 
01.04.2015-3сс6           01.04.2015-3сс66
 
2. Творча робота. Оформлення закладки для книги у вигляді рослинного орнаменту

- Намалюйте закладку з рослин, що є народними символами України.
 
30.03.2015-1-5
 
 
01.04.2015-3с5          01.04.2015-3с555
 
 
Навчальне видання «Права дитини. Розробки уроків
варіативного курсу. 1-й клас» - Х. : Вид. група «Основа»,
2014. – 108,[4] с. – (Б-ка журн. «Початкове навчання
та виховання»; Вип. 2 (122)).