Мета: допомогти дітям покращити їхні слухові навички; навчити дітей користуватися технікою активного слухання; домогтися усвідомлення дітьми цінності вміння слухати в процесі урегулювання конфліктної ситуації.
Очікувані результати. Після цього уроку діти зможуть:

  • оцінювати повідомлення інших;
  • відрізняти недбале та уважне слухання;
  • використовувати набуті навички активного слухання;
  • ставитися з повагою до повідомлень товаришів та демонструвати толерантність у власній моделі спілкування.

Обладнання: будь-яка книга, склянка води з ложкою, ножиці, папір, текст для іри «І я також!», два тексти для гри «Погане спілкування», Пам'ятка «Гарний слухач» (за кількістю дітей у групі), аркуші-стікери (по два на кожного учня).
Хід заняття
Діти сидять у колі протягом усього заняття, при необхідності підводяться, пересуваються у колі або за його межами.
1. Вступ (1 хв)
Учитель. Добрий день, діти. На сьогоднішньому занятті йтиметься про важливість уміння слухати, тому що часто конфлікти с результатом того, що люди не прислухаються один до одного.
2. Мозковий штурм (3 хв)
• Що ви любите слухати? (На дошці запропоновано список: сучасну музику, музику з кінофільмів, класичну музику, рок. реп, музику з рекламних роликів, шум дощу, коли розповідають щось цікаве, галас у класі на перерві, коли мене Х(иаять.)ШШ.
Діти обирають і оголошують свій варіант.)
• А що не любите слухати?
(Діти пропонують власні варіанти. Можливі відповіді: як хтось свариться, дорікання, зауваження, лайку тощо.)
3. Гра «Гарний слухач» (2 хв)
Учитель пропонує дітям заплющити очі й відгадувати звуки, які він створює (гортає книгу, розмішує щось ложкою у склянці з водою, плескає в долоні, ріже ножицями папір, зминає аркуш паперу, пересуває стілець).
4. Гра «І я також!» (4 хв)
Учитель. Часто люди спілкуються між собою, тобто мають слухати один одного. Це можна робити по-різному. Пограймо в гру, яка називається «І я також!».
(Учень-оповідач, користуючись текстам, який отримав перед по-чаткамурокуу вчителя, має повідомити якусь інформацію. Але спочатку учитель просить його на хвилинку вийти, а решті дітей дає завдаток весь час перебивати його словами: «І я також!м.)
Текст розповіді: «Вчора я після школи пішов додому. Я стомився після уроків. Пообідав. Потім вирішив подивитися мультики. Через деякий час подзвонив мій друг і я пішов погратися».
(Далі відбувається обговорення.)
Запитання до оповідача: • Що тобі не сподобалось?
(Варіанти відповідей: що мене не слухали: було таке враження, що вони насправді хотіли не послухати, а сказати про себе: це не хвилювало.)
Запитання до слухачів:    • Що ви робили неправильно?
(Варіанти відповідей: ми не поважапи оповідача, перебивали його, було бажання не спухати, а сказати своє.)
5. Рольова гра «Погане спілкування» (7 хв) У грі беруть участь двоє учнів, це можуть бути сгаршокласники. Вони мають невеличкі тексти-повідомлення про улюблену телепередачу.

1. Я дуже люблю дивитися телепередачу «Найрозумніший». Вона в ефірі зазвичай по суботах. У ній змагаються за звання «Найрозумніший» діти різних вікових категорій із різних куточків Росії та України. Діти демонструють неабияку ерудицію та глибоке знання з улюбленої теми. Ця передача дуже корисна, тому що вона пізнавальна, а ще діти, які беруть у ній участь — це приклад для всіх інших у навчанні.
2. Я дуже люблю дивитися телепередачу «Дикий світ». Я взагалі полюбляю тварин і переймаюся їхньою долею в сучасному світі. Обожнюю стежити за життям дорослих тварин та їхнього потомства, що зазвичай недоступне людському оку. Я справді радію з того, що людська спільнота докладає великих зусиль для збереження видів, які перебувають під загрозою зникнення.
Перший етап: обидва учасники розповідають про улюблену передачу, перебиваючи один одного. Запитання до аудиторії:
• Що ви відчували?
• Що було важливішим: сказати самому чи вислухати іншого?
• Чи багато інформації можна отримати у такий спосіб?
Другий етап: ті самі учасники; один розповідає свій текст, інший — ігнорує: рухається, позіхає, дивиться у вікно, щось шукає у кишені, розглядає свій одяг, поправляє зачіску.
Запитання до аудиторії:
• Чи не здалося вам, що він (вона) говорив(-ла) в порожнечу?
• Як ви визначили, що інший не слухав?
• Чи багато інформації можна отримати у такий спосіб?
Третій етап: ті самі учасники; один говорить, другий уважно слухає (дивиться у вічі, промовляє: «Так-так, справді?»). ЗапитатіЯ до аудиторії:
• У чому різниця між першою та останньою вправою?
• Як ви визначили, що співрозмовник слухав?
• Чи багато інформації можна отримати у такий спосіб?

6. Рухлива хвилинка на слухання «Фруктовий салат» (2 хв)
Діти утворюють групи за назвами фруктів — банан, яблуко, ананас. Один стілець відставляють убік. Учитель стоїть у центрі кола і називає один фрукт. Після цього всі представники цієї і руни мають помінятися місцями, але не з тим, хто сидить поруч, а перетинаючи простір кола. Кому не вистачить місця — продовжує вести гру. Коли називають слово «Салат!», то одночасно міняються місцями всі «фрукти».
Учитель. Отже, що нам потрібно, щоб бути гарними слухачами?

7. Обговорення у групах (5 хв)
Кожна група отримує аркуш пареру, обговорює, робить записи.


8. Презентація (5 хв)
Кожна група презентує свою роботу, учитель занотовує головні думки на дошці, наприкінці роздає кожному учаснику Пам'ятку «Гарний слухач» (2 хв). Один з учнів зачитує її вголос.
Гарний слухач:• дивиться у вічі;
•співчуває;
• підбадьорює;
• підтримує;
• виглядає зацікавленим;
• проявляє терпіння;
*вміє тримати паузу;
• реагує;
• ставить себе на місце співрозмовника;
• проявляє небайдужість;

•киває;
• посміхається;
• ставить уточнюючі запитання;
• не перебиває;
• не створює зайвого галасу;
• не заперечує;
• не наполягає на своїй думці.
9. Презентація учителем міні-лекції «Активне слухання»
(4хв)
Основні тези учитель виносить на дошку, учні занотовують на зворотних сторонах своїх Пам'яток (власне ім'я, дзеркало відносин, золоті слова, уточнюючі запитання).
Учитель. Для спілкування дуже важливо налагодити контакт зі співрозмовником. Існують певні засади, дотримання яких під час спілкування та правильне застосування викликає прихильність, наближує, сповнює людину довіри до вас. Це перші кроки до успіху у спілкуванні.
Власне ім'я — звучання власного імені завжди приємне (підсвідомо) людині. Використовуйте в розмові «приємну мелодію імені» співрозмовника. Дзеркало відносин — досвід показує, що усмішка на обличчі — сигнал про добрі стосунки. Щоб позитивно налаштувати до себе співрозмовника, стежте за виразом свого обличчя. Лагідна усмішка здатна притягувати людей.
Золоті слова — вдавайтеся до компліментів, тобто слів, що трохи перебільшують позитивні риси співрозмовника.
11. Активізація здобутих знань і умінь (2 хв)
Учитель. Пригадайте останній варіант гри «Погане спілкування» і скажіть, які прийоми активного слухання було використано.
(Відповіді учнів.)
12. Зворотний зв'язок (7 хв)
Учитель. Англійський письменник Бернард Шоу зазначав: «Якщо в однієї людини є яблуко й у іншої є яблуко, то після обміну в них залишиться по одному яблуку. Але якщо в однієї людини є ідея і в іншої є ідея, то після обміну в них залишиться по дві ідеї».
Спробуємо і ми обмінятися думками. Прочитайте ще раз уважно Пам'ятку і відповідайте на запитання (на дошці два великих заголовки):
• Я вже вмію у спілкуванні...
• Потребує вдосконалення ...
(Діти отримують аркуші-стікери: спочатку кожен дописує свій варіант відповіді на перше запитання, підходить до дошки, прикріплює й оголошує; потім так само чинять із відповідями на друге запитання.) ТВІЙ
13. Домашнє завдання (1 хв)
Намагатися протягом тижня бути акгивними слухачами на уроках та в процесі спілкування з батьками і товаришами.