(Урок-мандрівка) Подорож на горище

Мета: ознайомити учнів з історією свого краю, побутом села, декоративно-прикладним мистецтвом на основі місцевого матеріалу;
розвивати навички роботи з речовими джерелами історичних знань;
виховувати любов до своікраю, національну самосвідомість; розширювати кругозір, формувати життєві компетенції щодо народознавчої діяльності.
Оформлення сцени: імпровізоване горище; на горищі знаходяться різноманітні старовинні предмети побуту.

Музичне оформлення: старовинні музичні інструменти — гармошка, інструменти для шумового ансамблю; веселі українські народні пісні у виконанні учнів та народного самодіяльного колективу «Молодички».

Хід заняття

Ведуча. Добрий день, шановні друзі!
Ведучий. Вітаємо вас, шановна громадо, і запрошуємо провести час цікаво і корисно.
Ведуча. Я пропоную здійснити одну незвичайну подорож, сподіваючись на те, що немає жодної людини в світі, яка б не любила подорожувати.
Ведучий. Почекай, яка подорож? Мені так подобається у цьому залі!
Ведуча. Не хвилюйся. Із залу ми виходити не будемо. Ця подорож може здійснюватися за допомогою речей, які знаходяться на нашому горищі, та знань, які мають наші учасники подорожі.
Ведучий. І куди ми будемо подорожувати? Що це за мандрівка така?
Ведуча. Запрошую всіх в археологічну експедицію разом із двома командами учнів нашої школи — членів археологічних експедицій, яких я щиро вітаю і прошу представитися.
(Заходять команди, представляються.)
Ведучий. Оцінювати археологічні дослідження будуть члени журі (називає імена).
Ведуча. Археологія — наука, яка вивчаг минуле людства за до¬помогою речових доказів праці, побуту, культури. А археологи — такі собі завзяті люди, які, щоб утвердитися у якому-небудь питанні, пов'язаному з історією, беруть рюкзаки на плечі і вирушають за речо¬вими доказами своєї гіпотези. Як правило, вчені ідуть до стародавніх стоянок людства або на скіфські кургани. Але ми з вами нікуди йти не будемо, а просто піднімемося сходинками на старе горище, де є багато речей, які можуть нам дещо розповісти про історію України та нашого краю. Не вірите? Тоді запрошую членів експедиції в археоло¬гічну подорож на старе горище.
Ведучий. Але треба спочатку піднятися на нього.
Ведуча. Так, звичайно. Заплющіть, будь ласка, очі, підключіть свою фантазію, уявіть, як ми всі разом піднімаємося на горище. Пер¬ша сходинка, друга, третя... Ну, от ми і на місці.
Ведучий. Ви, напевно, зрозуміли, що оскільки у нас дві групи ар¬хеологів, то кожна група буде вести свої дослідження на горищі. Я запрошую їх піднятися на наше горище.
(Учасники досліджують горище.)
Ведуча. І яка ваша перша знахідка? Так, це жіночий український костюм. Ваше завдання — якомога швидше одягти дівчину в україн¬ський костюм. Почали...
Ведучий. Молодці! Але чогось не вистачає в одязі? Так, намиста. Пошукайте його на горищі.
Ведуча. Є? Прикрасьте ним дівчат.
Ведучий. Молодці. А чому в дівчат різні елементи одягу?
(Учасники змагання відповідають.)
Ведучий. Дівчата, а пошукайте-но одяг для хлопців.
(Дівчата шукають одяг для хлопців, ідуть до скрині і виносять чоловіче вбрання.)
Ведуча. Будь ласка, одягніть своїх кавалерів.
(Дівчата допомагають хлопцям одягтись.)
Ведучий. А якого елемента не вистачає в одязі? Так! Пояса. Зна¬йдіть його на горищі і якнайшвидше підв'яжіться.
Ведуча. Молодці! Давайте надамо слово членам нашого журі.

(Виступ члена журі)
Ведучий. Як бачите, у нас і зараз с справжні козаки і козачки. А в XVII столітті Сасенівка була типовим козацьким селом. Це були справжні воїни. Ходили в походи, вдосконалювали бойове мистецтво. До нашого часу бойове мистецтво козаків дійшло у незвичному вигляді — цс танок «Гопак». Ваше завдання: виконати тільки один рух із цього танка — повзунець. Ви чіпляєтесь один за одного ліктями, навприсядки, і виконуєте під музику повзунець. Виграє та команда, яка довше протримається в танці.
Почали!