Узагальнення й систематизація знань учнів про права дитини ПРАВА ДИТИНИ. РОЗРОБКИ УРОКІВ
ВАРІАТИВНОГО КУРСУ. 4-Й КЛАС
 
ПОДОРОЖ ДО КРАЇНИ ПРАВ
 
Мета: узагальнити та систематизувати знання учнів про права дитини; спонукати їх до бажання знати та виконувати свої права та обов'язки; сприяти розумінню про важливість виконання законів України; виховувати повагу до народу України та правової дисципліни у державі.
Обладнання: правові документи; малюнки «Моя Україна — правова держава»; виставка літератури «Знай свої права, дитино!»; квітка-семицвітка; музичний супровід; малюнки до казок; презентація «Настанови Матері Терези».

Хід уроку

І. Організаційний момент
 
У школі ти повинен зрозуміти,
Що сам ти долі власної творець.
Й щодня старатися трудитись.
І жити, як найкращий молодець!
 
ІІ. Повторення вивченого матеріалу

- Чи згодні ви з правилами поведінки в школі?
- Чи порушуєте ви правила режиму роботи школи?
 
Школа — це наш рідний дім.
Весело навчатись в нім!
Тут ми в різні ігри граєм,
І танцюєм, і співаєм.
 
 - Що б ви хотіли ще розповісти про свою школу, друзів?

ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку

Ми добре з вами попрацювали
І ваші права всі пізнали.
І щоб все добре нам завчити,
Сьогодні на уроці їх треба закріплювати.
 
- Сьогодні ми підіб'ємо підсумки всього, що вивчали протягом 4-х років за курсом «Права дитини». Ваше завдання — уважно слухати, міркувати, правильно відповідати.

IV. Закріплення та систематизація знань

1. Перелік основних документів, що захищають права дитини

2. Вправа «Доповніть речення»

Декларацію прав дитини було ухвалено... (1959року).
Конвенцію про права дитини ухвалено... (1989 року).
Закон України «Про освіту» — ... (1991 року).
Закон України «Про охорону дитинства» — ... (2001 року).

3. Основні нормативні акти України, у яких містяться положення про права дитини

Права дитини — в Конституції України.
Права дитини — в «Сімейному Кодексі України».

4. Правила в нашому житті

- Хто їх установлює?
- Що вони регулюють?
- Де зафіксовані?

5. Творча робота

- Усі читали казку про чудову квітку-семицвітку? Чудовою вона була тому, що кожна пелюстка мала виконати одне бажання.
- Як ви гадаєте, ми можемо зараз загадати бажання, щоб воно здійснилося? (Так, потрібно вірити і сильно цього хотіти.)
- Запишіть свої бажання на квіточці — і вони обов'язково здійсняться.
- А що необхідно для цього робити? (Працювати, добре вчитися, любити ближніх тощо)
- Чи могли первісні люди, герої оповідань С. Гавриша, мріяти про життя сучасних дітей?

6. Турнір книголюбів

1. За яку провину первісне плем'я вигнало двох малих дітей — героїв оповідання «За вогнем»? (Вони заснули біля вогнища, воно згасло, і плем'я було приречене на смерть.)

2. Який подарунок зробив батько Рустамові, героєві оповідання «Країна Скіфія», коли йому виповнилося 3 роки? (Подарував коня.)

3. Де зустрілися хлопчики з Афін і Спарти — герої оповідання «Спів солов'я»? (Дорогою до Олімпії)

4. Коли зустрілися малий джентльмен Джон і безпритульний Роберт? (Перед Різдвом)

5. Про що мріяв Жан — герой оповідання «Країна мрій»? (Про подорож до Америки)

6. Що означає ім'я індійського хлопчика Піччі — героя оповідання «Слоненя на прізвисько Гунда»? (Божевільний)

7. Як звали малих княжичів — героїв оповідання «Брати», які на довгі роки були розлучені один з одним? (Василько та Данилко)

8. З ким мандрував Василько — герой оповідання «Козак Василь»? (З кобзарем)

9. На кого виміняв пан малого Миронка — героя оповідання «Собаче життя»? (На цуценя)

10. Куди помандрував Захарко — герой оповідання «Мандрівник»? (До Канади)

V. Фізкультхвилинка

Поки ще малий — учися все у світі робити,
Рівно встати потрудись — і цікаво буде жити.
Ти привчай до цього руки, вчись відмінно ти щоднини.
Пізнавай усі науки, бо ж у світі ти — Людина!
 
VI. Продовження роботи над темою

1. «Моя Україна — правова держава» (зображення основних прав дитини — на малюнках)

- Повторімо права дитини за малюнками.

2. Пошта казкових героїв

- Які права порушено?
- З яких казок до нас звернулися за допомогою?
 
В бочку з сином посадили,
Засмолили, покотили
Та й пустили в океан.
Мов велів так цар Салтан
 
(Казка «Про царя Салтана» — порушено право на життя.)

? Діти, прошу у вас допомоги! Як бути? Що робити? Не в силах я уже терпіти. Гидким мене всі називають, всі ображають та щипають!
(Казка «Гидке каченя» — порушено право на гідність та повагу.)

? - Любі друзі! Поможіть! Дід з бабою спалили моє гніздечко! Як мені бути?
(Казка «Кривенька качечка» — порушено право на особисті речі.)

? Роботи багато!
Не встигну ніяк!
Та й що одягну я?
Це ж свято! Це бал!
А, може, мені допоможете ви?
Так хочу сьогодні на бал я піти!
(Казка «Попелюшка» — на відпочинок, на дозвілля, на свободу й особисте життя, на свободу думки і слова, на володіння та користування своєю власністю.)

3. Правовий диктант

1) Що таке право? (Право це система обов'язків, правил поведінки, встановлених державою.)

2) Обов'язки — це... (сукупність моральних зобов'язань людини перед іншими).

3) Головний міжнародний документ ООН. (Конвенція про права дитини)

4) Чим захищаються права дитини? (Державними та між народ ними законами)

5) Як ви розумієте вислів «Ти не один»? Напишіть твір-мініатюру (5-6 речень).

4. Читання настанов Матері Терези (презентація)

? Життя — це можливість. Скористайся нею!
? Життя — це краса. Захопися нею!
? Життя — це мрія. Здійсни її!
? Життя — це виклик. Прийми його!
? Життя — це обов'язок твій насущний. Виконай його!
? Життя — це багатство. Не розтринькай його!
? Життя — це надбання. Борони його!
? Життя — це любов. Насолодися нею сповна!
? Життя — це таємниця. Пізнай її!
? Життя — це вмістилище лиха. Здолай усе!
? Життя — це пісня. Доспівай її до кінця!
? Життя — це боротьба. Стань борцем!

VII. Підсумок уроку

- Від народження ви маєте певні права, що гарантовані й захищаються державою. Ви їх повинні знати і реалізовувати щодня.

Ваші права не повинні порушувати права інших.

З часом у вас збільшаться кількість обов'язків та відповідальності.

Існують закони, що визначають ваші обов'язки. Ви мусите їх знати та виконувати.

Незнання закону не звільняє вас від відповідальності.

Пам'ятайте! Саме ви відповідаєте за своє життя та здоров'я. Ваша позиція впливатиме на ваших друзів, знайомих, батьків, на майбутнє нашої країни!
 
Будьте всі щасливі, діти! З усмішкою у світ ідіть!
Хай вам щиро сонце світить! Всі здоровими ростіть!
І на згадку вам дарую ось такий урок —
Щоб права ви пам'ятали, а обов'язки ж не забували!
Це все записано в Законах, в Конституції у нас,
Бо держава Україна завжди піклується про вас!
 
04.02.2015-2ссс1            04.02.2015-2ссс
 
 
ЛІТЕРАТУРА
 
1. Абетка рівності / авт. тексту П. Полянський. — К., 2007. — 12 с.
2. Бібік Н. М. Зростаймо громадянами: оповідання про Конституцію України: навч. посібник / Н. М. Бібік, М. М. Ілляш. — К.: Веселка, 2000. — 87 с.
3. Гавриш С. Маленькі історії про великі істини. Права та свободи дитини: кн. для читання / С. Гавриш. — X. : Ранок: Веста, 2004. — 160 с.
4. Гречко Н. Інтегрований урок у 4 класі (Читання, «Я і Україна». Громадянська освіта, основи здоров'я) // Початкова школа. — 2013. — №1. —С. 28-30.
5. Конвенція про права дитини. — К. : Укр. Правнича Фундація. Вид-во «Право», 1995. — 32 с.
6. Конституція України і основи правознавства в школі: книга для вчителя / За ред. У. Б. Усенка. — К. : Український центр правничих студій, 1999. — 384 с.
7. Корнієнко С. М. Весела перерва. 1-4 класи : посібник для вчителя / С.М. Корнієнко. — Т. : Навчальна книга — Богдан, 2001. — 128 с.
8. Корчак Я. Правила життя / Януш Корчак; пер. з пол. Ю. Попсуєнко; худож. О. Застанченко. — К. : Молодь, 1989. — 318 с.
9. Морально-етичне виховання. 2 клас. Дидактичні матеріали до уроків варіативного курсу. — Ч. 1. / упоряд. Л. Г. Дмитренко —- X. : Вид. група «Основа», 2013. — 140с.
10. Навроцька Г. Це треба знати всім: науково-популярна книга / Г. Навроцька .— К. : Веселка, 1987. — 112 с.
11. Пономаренко В., Воронова Т. Права дитини і валеологія // Початкова школа. — 1998. — № 11.
12. Права дитини: до 2 Всеукр. з'їзду працівників освіти / М-во освіти і науки. Представництво ЮНІСЕФ в Україні. — К. : ЦВДСЕР, 2001. — 40 с.
13. Права дитини: зб. док. / упоряд. В. Усенко; ред. І. Я. Зелена. — Л. : Оксарт, 1995. — 110 с.
14. Про внесення змін до статей 304 та 323 Кримінального кодексу України щодо посилення відповідальності за злочини проти сім'ї та дітей: Закон України, 1 жовт. 2008 р. // Голос України. — 2008. — 1 листоп. — С. 11.
15. Програми для середньої загальноосвітньої школи. .1- 4 класи. «Я і Україна». — К. : Початкова школа, 2006. — 432 с.
16. Програми курсів за вибором для загальноосвітніх навчальних закладів. Варіативна складова Типових навчальних планів. 1-4 класи/упоряд. : Л. Ф. Щербакова, Г. Ф. Древаль. — Тернопіль : Мандрівець, 2009. — 240 с.
І7. Про заходи щодо забезпечення захисту і прав законних інтересів дітей: Указ Президента України, 5 трав. 2008 р. // Уряд, кур'єр. — 2008. — 14 трав. — С. 4-6.
18. Фізкультхвилинки у початковій школі / упор.: Т. В. Решетуха, Т. Б. Ухіна, О. В. Лабащук. — Тернопіль : Мандрівець, 2011. — 128 с.
19. Химинець В. В., Кірик М. Ю. Інновації в початковій школі. — Тернопіль : Мандрівець, 2012. — 312 с.
20. Цьось А. В. Українські народні ігри та забави: навчальний посібник / А. В. Цьось. - Луцьк : Надстир'я, 1994. — 51 с.
21. Шахненко В. І. Азбука здоров'я молодшого школяра: посібник для вчителя 1-4 класів / В. І. Шахненко. — К.: Центр «Магістр-S», Творча спілка вчителів України, 1998. — 215 с.
 
Інтернет-ресурси

1. Вознюк Л. Вірші — httр://lеsіа.vоsniuk.соm
2. Москаленко А. Сімейні цінності — httр://lіfе. рrаvdа.сom.uа
3. Правова абетка. оdb.кm.uа>іndех.рhр/оurvіd/173
4. Сайт Дитячого фонду ООН (UNIСЕF) httр://www.unicef.оrg
 
 
Навчальне видання «ПРАВА ДИТИНИ. Розробки уроків
варіативного курсу. 4 клас» / Г. А. Артамонова, О. Д. Семикіна –
Х. :Вид. група «Основа», 2014. – 176 с. – (Б-ка журн. «Початкове
навчання та виховання»; Вип. 5 (125)).