Виховання правової самосвідомості, позивних звичок, їх цінність (урок 32)

Виховання правової самосвідомості, позивних звичок, їх цінність ПРАВА ДИТИНИ. РОЗРОБКИ УРОКІВ
ВАРІАТИВНОГО КУРСУ. 4-Й КЛАС
 
ПОДОРОЖ ДО КРАЇНИ ПРАВ
 
Мета: сформувати в учнів усвідомлення правової захищеності; розвивати зв'язне мовлення, уміння використовувати знання з правових документів; виховувати відповідальність, повагу до законів, до правопорядку.
Обладнання: Конвенція про права дитини; Конституція України.

Хід уроку

І. Організаційний момент
 
Нумо, діти підведіться, одне одному всміхніться.
Чули, вже дзвенів дзвінок — починаємо урок.
То ж один одному всміхніться!
Та ласкаво подивіться
І всі разом скажіть: «Добрий день!»
 
ІІ. Актуалізація опорних знань

1. Фронтальне опитування

То ж працюйте наполегливо, швидко, старанно,
Щоб жодна хвилина не втрачалася марно.
 
- Які правові документи захищають права дитини?
- До кого ви можете звернутися у разі порушення ваших прав?
 
2. Гра «Встановіть зв'язок»

2001 року в Україні було ухвалено Декларацію прав дитини.
 
1991 року Україна приєдналася до Закону України «Про охорону дитинства».

У Женеві 1959 року ухвалено документ «Конвенція про права дитини».
 
3. Казкова правова вікторина

Мачуха забороняла Попелюшці брати участь в іграх та забавах сестер. (Порушено право на відпочинок та розваги.)

Мауглі з народження жив у тваринному середовищі. Чи можна вважати, що він має рівні права зі звичайною людиною? (Так, Конвенція визначає, що дитиною вважають кожну людську істоту, яка не досягла 18років.)

- Баба Яга, яка викрадає в казках дітей, відносить їх за тридев'ять земель. Які права дітей вона порушує? (Право не розлучатися з батьками.)
 
ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку

- Сьогодні ми продовжимо працювати над вивченням прав дитини.

IV. Робота над вивченням нового матеріалу

1. Робота над оповіданням

- Як ви гадаєте, коли наші пращури дійшли розуміння того, що права людини слід захищати? (Відповіді учнів.)
- Так, давним-давно у людей виникла необхідність відстоювати свої права. Послухайте оповідання. Зробіть висновок.
В одному селі людям набридли всілякі правила.
- Усе обмежене правилами, — нарікали вони, — коли потрібно вставати, коли йти на роботу, коли припадає неділя, а коли — робочий день.
Діти висловлювали незадоволення, що, згідно з правилами, у школах розпочинається навчання, вони повинні носити в наплічниках підручники й виконувати домашні завдання, а вдома чистити зуби й мити руки.
Одного дня мешканці села сказали:
- Досить!
Того ж дня урочисто проголосили: «Відсьогодні немає жодних законів і правил. Розпочинаємо нове, щасливе життя».
Зрозуміло, що школа відразу спорожніла, бо діти не мали бажання вчитися. Люди повиставляли столи посеред вулиць, бо там було найбільш сонячно. Молоді люди ввімкнули приймачі й магнітофони, сиділи перед будинками й слухали голосну музику двадцять чотири години на добу. А коли після купання в річці Петрик вийшов на берег і хотів одягнутися, то не знайшов своїх штанів. Виявилося, що їх одягнув Андрій.
- Немає жодних правил! — вигукнув злодюжка й чкурнув додому.
Галинка повернулася додому й застала у своїй кімнаті Марійку, сусідську дівчинку, яка саме робила лезом операцію її улюбленій ляльці Мальвіні.
- Що ти робиш? — обурено запитала Галинка.
- Немає жодних правил! — відповіла Марійка, а потім поклала Мальвіну до своєї торбинки й пішла.
В іншому будинку розсерджені батьки запитували в сина, де він вештався цілісінький день.
- Я був у школі, — виправдовувався Марко.
- Не обманюй! — гримнув тато. Він знав, що син, виходячи з дому, навіть не взяв із собою наплічника.
- Але ж немає жодних правил! — нахабно відповів син. — А тому я не роблю нічого поганого, коли кажу неправду.
Настав вечір. Люди полягали спати, але приймачі, увімкнені на повну гучність, не давали змоги заснути. У багатьох мешканців почали зникати гроші, а діти не поверталися додому. На дорогах постійно сигналили авто, бо водіям перешкоджали столи, що стояли посеред вулиць. Дедалі частіше можна було почути, як хтось гукав:
- Де діти?
- Хто зіпсував мій улюблений стіл?
- Куди поділися мої гроші?
- Де поліція?
Однак у відділенні поліції ніхто не чергував і нікому було приймати телефонні дзвінки. Поліціанти переселилися до іншої місцевості. Коли немає правил, то не потрібні ті, хто стежить за порядком.
Наступної ночі якийсь хуліган шарпнув за мотузку — і на церковній дзвіниці забили дзвони. У нічній тиші їхній звук лунав доволі грізно. Люди зірвалися з ліжок. Коли зібралися всі разом, один із мешканців вигукнув:
- Це неможливо витримати!
- Так далі жити не можна! — підхопили інші.
- Ми повинні ввести якісь правила, щоб у нашому селі знову запанував лад!
Так повернулися правила. Діти знову слухалися батьків, а батьки піклувалися про своїх дітей. Заборонено було кривдити один одного, а також говорити неправду.
Так, ці правила нам потрібні. Вони справді добрі.

2. Робота над віршем

- Кожна держава піклується про дітей. Про це зазначено у Конвенції про права дитини.
 
Знаєте, що усі ви рівні від народження в правах.
І людина — змалку вільна, наче в небі синій птах!
Знайте, змалку всіх діток треба вчить, оберігать
І ніхто у цілім світі їх не сміє ображать
Треба дітям всього світу не сваритись, а дружить.
І по правилах хороших, по закону треба жить!
 
- Чи ми вже читали цей вірш?
- Що вам найбільше запам'яталося з вірша?
- Так, дітям потрібно знати свої права та виконувати свої обов'язки.
 
01.02.2015-2с    01.02.2015-2сс

V. Фізкультхвилинка

Хмаринка сонечко закрила.
Слізки срібнії зронила.
Ми ті слізки пошукаємо,
У травичці позбираємо.
Пострибаємо, як зайчата.
Політаємо, як пташенята.
Потанцюємо ще трішки,
Щоб спочили ручки, ніжки.
 
VI. Закріплення вивченого матеріалу

►► Гра «Спіймай слово»

Упродовж років було ухвалено низку правових документів щодо захисту дитини.
 
Що з минулого прийшло,
Звемо ми — права дитини.
В душах відгук це знайшло,
У суспільстві їх встановлюють
І протягом життя виконують.
І за правилом народу
По закону треба жить.
 
- Які правила вам відомі?
- Як ви їх виконуєте?
- Чи завжди ваші права виконуються?
- Чи не порушуєте ви, часом, права інших дітей?
- Кожна людина повинна дотримувати Законів України, свідомо їх виконувати.

VII. Підсумок уроку

- Чи згодні ви з тим, що Закони потрібно виконувати свідомо?
- Як виховати в собі свідоме виконання Законів?
- Які права в сім'ї має кожна дитина?
- За що ти несеш відповідальність?
- Які інші питання з правового виховання ви хотіли б розглянути на уроках?
 
Все найкраще у себе візьмемо,
І в майбутнє ми пронесемо,
Щоб «спасибі» нащадки сказали
За державу, що ми збудували!
 
 Навчальне видання «ПРАВА ДИТИНИ. Розробки уроків
варіативного курсу. 4 клас» / Г. А. Артамонова, О. Д. Семикіна –
Х. :Вид. група «Основа», 2014. – 176 с. – (Б-ка журн. «Початкове
навчання та виховання»; Вип. 5 (125)).

Останні статті

Нові виховні заходи