Оповідання С. Гавриша «Чесноти лицаря XXI століття» ПРАВА ДИТИНИ. РОЗРОБКИ УРОКІВ
ВАРІАТИВНОГО КУРСУ. 4-Й КЛАС
 
ПРАВА, ОБОВ'ЯЗКИ І ЧЕСНОТИ
 
Мета: продовжити ознайомлення учнів з творами С. Гавриша; формувати навички зв'язного мовлення, поняття правової відповідальності; виховувати бажання учнів дотримуватися правил правової відповідальності.
Обладнання: книга С. Гавриша; правові документи.

Хід уроку

І. Організаційний момент
 
Дітям всім потрібно всюди
Вчить уроки, чемним бути!
Книжки читати не забувати
І усім про те казати.
Нема краще друзів, діти,
Тих, хто поруч, їм радіти!
 
ІІ. Повторення вивченого матеріалу
 
- Хто живе поруч із вами?
- Кого ми повинні поважати і любити? За що?
- З яким оповіданням С. Гавриша ми ознайомилися на попередніх уроках?
- Які права малого Захарки порушували в оповідання «Мандрівник»?
- Як склалася доля Захарки після смерті батьків?
- Доведіть, що хлопчика експлуатували.
- Чи знають сучасні діти свої права?
- З яких джерел можна отримати інформацію про свої права?
- Чи доводилося вам звертатися за допомогою при порушенні ваших прав? До кого ви зверталися?

ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку

- Сьогодні на уроці ми продовжимо ознайомлення з правами дітей у книзі С. Гавриша «Маленькі історії про великі істини».

IV. Вивчення нового матеріалу

1. Вступна бесіда

- Чи сподобалася вам мандрівка різними епохами?
- Як дорослі раніше ставилися до дітей?

2. Словникова робота

Кроманьйонці — це первісні люди, які жили на Землі десятки тисяч років тому.

Дитинство — час від народження до повної зрілості, зрілості соціальної, тобто до того часу, коли людина стає самостійним і повноцінним членом суспільства.

Принципи — основні переконання, прояви, яких слід дотримувати в поведінці.

Закон — це принципи і положення, що обов'язково необхідно виконувати.

3. Читання оповідання «Чесноти лицаря XXI століття» (І частина)

Проблемне питання. Про які найвищі цінності життя йдеться в оповіданні «Чесноти лицаря XXI століття»?

V. Фізкультхвилинка

День, як пісенька весела,
Облетів міста і села,
В кожен двір і кожен дім
Світом виповнив своїм. (Рухи руками.)
Приголубив хліб у полі,
Осіяв дуби, тополі,
І степи, й шляхи довкола —
Щоб ішли малята в школу. (Рухи ногами, тулубом.)
 
VI. Закріплення вивченого матеріалу

1. Бесіда за змістом прочитаного з елементами вибіркового читання

- В оповіданні «Чесноти лицаря XXI століття» автор подає своєрідний аналіз найважливіших статей Конвенції про права дитини та Закону України «Про охорону дитинства». Автор С. Гавриш допомагає дітям зрозуміти розказане в шістнадцяти розповідях, порівняти, як жили люди колись і які права вони мають зараз, і чи зажди поважають права дітей.
- Від чого залежить тривалість дитинства?
- У якому місті було ухвалено Декларацію прав дитини?
- Яким є основне завдання Закону України «Про охорону дитинства»?
- Що в ньому записано про права дитини?
   
29.01.2015-2с      29.01.2015-2сс
 
2. Гра «Установи послідовність»

Місто Женева, Конвенція про права дитини, Декларація прав дитини, 1924 рік, Нью-Йорк, Україна, Конституція, 1991 рік.

3. Робота за статтями Закону «Про охорону дитинства»

- Знайдіть у тексті, що зазначено в статтях Закону «Про охорону дитинства».

Стаття 1. Дитина потребує особливої охорони і піклування як до, так і після народження.

Стаття 2. Держава робить усе можливе для захисту прав і за¬конних інтересів дитини в Україні.

Стаття 8. Закон наголошує, що за створення умов, необхідних для всебічного розвитку дитини, відповідають батьки.

Стаття 13. Держава надає батькам соціальну допомогу для створення належних матеріальних умов.

Стаття 21. Для дітей, молодших 16 років, тривалість робочого часу обмежується відповідно до їхніх потреб і професійної підготовки.

Стаття 35. Особи, винні у порушенні вимог законодавства, несуть відповідальність відповідно до законів України.

VII. Підсумок уроку

- У яку епоху дітям жилося найважче і чому?
- Які правові документи захищають сучасну дитину?
- Як ви розумієте їх сутність?
- Як держава допомагає малозабезпеченим сім'ям?
 
Навчальне видання «ПРАВА ДИТИНИ. Розробки уроків
варіативного курсу. 4 клас» / Г. А. Артамонова, О. Д. Семикіна –
Х. :Вид. група «Основа», 2014. – 176 с. – (Б-ка журн. «Початкове
навчання та виховання»; Вип. 5 (125)).