Оповідання С. Гавриша «Собаче життя»ПРАВА ДИТИНИ. РОЗРОБКИ УРОКІВ
ВАРІАТИВНОГО КУРСУ. 4-Й КЛАС
 
ЗНАЙ СВОЇ ПРАВА
 
Мета: на матеріалі оповідання С. Гавриша закріплювати знання учнів про роль сім'ї у їхньому житті, уявлення про захист прав дитини та членам його сім'ї; розвивати самостійність суджень, уміння робити висновки; виховувати почуття самоповаги і поваги до членів сім'ї.
Обладнання: ілюстрації до оповідання С. Гавриша в книзі; малюнки із зображенням професії коваля.

Хід уроку

І.Організаційний момент

От і знову дзвінок лунає,
Мелодійно і срібно дзвенить.
Він до класу дітей скликає,
Щоб успішно вас знову вчить.
Підросли ви всі й зміцніли,
І цікавістю очі горять.
Дай вам, Боже, здоров'я і сили,
Щоб багато нового пізнать!
 
ІІ. Актуалізація опорних знань

1. Вправа «Пригадай!»

- Що таке сім'я?
- Пригадайте вірш Вероніки Рибальченко про сім'ю.
- Назвіть документ про право дитини проживати в сім'ї та на піклування батьків.


2. Вправа «Асоціативний кущ»

25.01.2015-1-7т
III. Повідомлення теми та мети уроку

- Сьогодні, ознайомлюючись з оповіданням Степана Гавриша, ми потрапимо в час, коли на українській землі були пани та кріпаки. Дізнаймося, які права дитини в сім'ї порушували.

IV. Робота над темою уроку

1. Словникова робота

Кульгати — хромать (рос.).
Реманент — сукупність предметів, необхідних для певній галузі діяльності; інвентар.
Кріпак — особисто залежний від поміщика й прикріплений до земельного наділу селянин.
Коваль — кузнец (рос.), людина, яка підковує коней.

25.01.2015-1-8т
2. Опрацювання тексту. Читання «Учитель - учні - вчитель»

3. Бесіда за змістом

- Як жилося кріпакам?
- Які права мали на них пани?
- Якого горя пан Єржаховський завдав ковалеві Дмитрові?
- Як пан розпорядився синами Дмитра — своїми кріпаками?
- Чим огидні вчинки панів Єржаховського і Потоцького?
- Яка доля чекає на синів коваля? Чому їх розлучили з батьком?
 
V. Фізкультхвилинка
 
Тік-так, тік-так,
Всі ми робимо ось так.
Руки вгору піднімаєм
І повільно опускаєм.
Один, два, три,
Руки ширше розведи.
 
VI. Закріплення вивченого матеріалу

1. Вибіркове читання

- Ким була дружина коваля?
- Навіщо коваль з дружиною збирали гроші?
- Що трапилося з дружиною коваля?
- Скільки років виповнилося дітям коваля?

2. Читання за особами розмови панів Єржаховського і Потоцького під час гри в карти

3. Вправа «Обери позицію»

- Чи захищала держава право дитини жити у сім'ї?
- Чому оповідання має назву «Собаче життя»?

VII. Підсумок уроку

- Про що ми сьогодні читали, що обговорювали?
- Який висновок ви зробили для себе?
- Про що ви зможете розказати батькам удома?
 
 
Навчальне видання «ПРАВА ДИТИНИ. Розробки уроків
варіативного курсу. 4 клас» / Г. А. Артамонова, О. Д. Семикіна –
Х. :Вид. група «Основа», 2014. – 176 с. – (Б-ка журн. «Початкове
навчання та виховання»; Вип. 5 (125)).