МАЙСТЕР-КЛАС (Урок розроблено відповідно до посібника О.Гісь "Планета Міркувань".)

Мета: навчити дітей розрізняти овочі та фрукти, ягідні рослини; вчити порівнювати, активізувати пізнавальну діяльність учнів; сприяти розвитку уваги, мислення, пам'яті, вміння аналізувати; виховувати прагнення бути активним під час роботи, вміння працювати у групі, в парі.
Хід уроку

І. Організація класу до уроку

ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Повідомлення теми і мети уроку
Учитель. Сьогодні ми здійснимо уявну мандрівку-гостину до родини овочів та фруктів, а також навчимося їх розрізняти. Але спочатку ми маємо відгадати загадки від Цибуліно.
 
ІІІ. Актуалізація опорних знань та вмінь учнів
Розумова розминка
Учитель. Загадка — до мудрості кладка.
Вузлувата і листата,
А доспіє — головата.
На нозі стоїть одній,
Сто сорочок є на ній. (Капуста.)
 
Сидить баба на грядках
У закутаних хустках,
Має шкір сім
Та витискає сльози всім. (Цибуля.)
 
А що то за коні на припоні:
Довгасті, голчасті, зеленої масті,
Нікого не возять,
Лише солі просять. (Огірки.)
 
Товстий Гнат —
При землі не впізнають,
А як вирвеш, борщик звариш,
Тоді і його похвалиш. (Буряк.)
 
Під землею вогонь горить,
А вгорі видно. (Морква.)
 
Учитель. Як одним словом можна назвати слова-відгадки? (Овочі.)
Учитель. Де вони ростуть? (На городі.)
 
Весною — цвіт.
Весни — плід,
На дереві гойдається.
Червонобоким називається. (Яблуко.)
 
І примітив мене, привітав мене.
Як дістав би мене, то вкусив би мене,
За медок-солодок похвалив би мене. (Груша.)
 
Учитель. Як одним словом можна назвати слова-відгадки? (Фрукти.)
Учитель. Де вони ростуть? (На дереві.)
 
Ці дві сестрички рідні
Зеленими подібні.
помідор
Такі обидві схожі,
Що й відрізнить не зможеш.
А потім щось подіється
І сестри розподіляться:
Одна почервоніє,
А друга — почорніє. (Малина, ожина.)
 
 Низький та колючий,
Солодкий, непахучий.
Ягідку зірвеш —
То руку обдереш. (Аґрус.)
 
Учитель. Як називаються разом ці слова-відгадки? (Ягоди.)
Учитель. На чому вони ростуть? (На кущиках у городі, в саду або лісі.)

Торбинка цікавих завдань
1. Якщо помідор — це конкретне поняття, а овочі — загальне поняття, то поняття «яблуко» — це:
а) конкретне поняття;
б) загальне поняття.
2. Спробуйте розпізнати види понять. З'єднайте відповідні назви.
29.10.2014-1-23
3. Доберіть до визначення відповідні поняття:
29.10.2014-1-24
Учитель. До якої родини належить кожна назва? (Калина — ягода, лимон — фрукт, помідор - овоч.)
 
Гра «Яке слово зайве?»
Учитель демонструє ілюстрації із зображенням груп предметів. Діти називають зображення, визначають зайве, пояснюють свій вибір.
? Яблуко, груша, слива, морква, абрикос. (Морква.)
? Помідор, квасоля, гранат, редиска, буряк. (Гранат.)
? Полуниця, смородина,малина, абрикос, аґрус (Абрикос.)

Гра «Недоречна поява» (робота в групах)
Учитель. Діти, розгляньте малюнки, на яких зображено овочі, фрукти та ягоди. Усі вони — з однієї родини, а одне найменування — з іншої. Воно прийшло без запрошення і не відчуває, що його поява тут недоречна. Шепніть на вушко, що овоч (фрукт, ягода) помилився номером квартири, коли йшов у гості.
(Малюнки овочів (фруктів, ягід) з 1 зайвим (у колонці).)
29.10.2014-1-25
IV. Робота з посібником (с. 13—15)
(Учні працюють фронтально, ланцюжком. Кожний учень має олівець зеленого і червоного кольору. Тримаючи розгорнутий посібник перед класом, учитель пояснює завдання, починаючи з часнику і лимона.)
Учитель. Що це: овоч чи фрукт?
— Чому художник зафарбував кружечок біля часнику зеленим кольором, а біля лимона — червоним?
29.10.2014-1-26
(Працюючи на с. 15, повторити, що ягоди ростуть на кущах, підказати, що на с. 9 зображені різні ягоди. Виконати завдання самостійно з подальшою перевіркою і, якщо треба, аналізом.)
Учитель. Обведи ягоди.
29.10.2014-1-27
 У гостях у Розмалюйка. Кроки до пізнання світу
До Розмалюйка кожен раз
Вирушати буде клас.
Отже, розпочнемо ми, часу не гаючи,
Пізнавати радість, труднощі долаючи.
 
Робота в парах
Учитель. Визначивши закономірність, домалюйте, чого бракує в порожніх квадратиках кожного рядка. (Розгляньте в таблиці малюнки і доповніть кожний рядок пропущеним малюнком.)
29.10.2014-1-28
V. Підсумок уроку
Учитель. Цибуліно дякує за те, що ви вмієте розрізняти овочі, фрукти, ягоди та знаєте їхні родини. Наостанок він просить виконати таке завдання: Катруся з дуба груші рвала, у кошик складала: дві татові й дві матусі, три братику й три Катрусі. Скільки всього було груш? (Груші на дубі не ростуть.)
 
Надія БАЛУК, учитель початкових класів Львівської СЗШ І ст. № 53. Всеукраїнська газета для вчителів початкових класів «Початкова освіта» № 2 (722), січень 2014