Урок розвитку зв'язного мовлення. 4-й класМета: формувати в учнів уміння переказувати текст; вчити добирати влучні слова для передачі власних спостережень, вражень, почуттів, складати план, стисло переказувати за ним; формувати вміння зіставляти, порівнювати, вибирати суттєве, розпізнавати головне; збагачувати словниковий запас учнів, заохочувати до творчості; виховувати почуття доброти, порядності, терпимості у ставленні до людей.

Обладнання: піктограми до тексту.

Хід уроку

І. Організація класу до уроку

Учитель. Візьміть свого товариша за руку, усміхніться і скажіть йому за 30 сек. якнайбільше лагідних, красивих, приємних слів. (Діти одне одному говорять приємні слова.)

 

ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів

Формування задуму висловлювання

Асоціативний кущ

Учитель. Сьогодні ми почали урок із добрих приємних слів. Як вам стало на душі від слів своїх друзів? Звичайно, тепло, добре, приємно. Іноді ми не надаємо значення словам, але вони мають чарівну дію, можуть зробити диво у повсякденному житті, стати вісником добра, промінчиком доброти, яка зігріває нас. Що ж таке добро? Заплющте очі та уявіть це слово. Які уявлення виникли у вас?

19.10.2014-1-1

Добро і зло... Проблема добра і зла. Вона така ж давня, як давня історія людства, її ще називають вічною, загальнолюдською проблемою. На нашій землі здавна поняття «добро» розумілося як доброта і милосердя щодо всього живого на землі, чесність, порядність, здатність до співпереживання. А «зло» — це все темне, страшне, що шкодить людині, заважає їй спокійно, щасливо жити, примушує її страждати. Щоб змінити світ, щоб нарешті добро перемогло зло, потрібно змінити спочатку свій світогляд, світогляд своїх близьких, друзів — навчитися робити добро. Якщо кожен із нас стане добрим «чарівником», навчить цьому тих, кого любить, то тоді неодмінно добро буде переможцем у нелегкій боротьбі, яка ведеться з початку створення світу. Отже, вчімося добру, вчімося його робити для інших людей і чекатимемо, коли воно запанує на Землі як повноправний її володар.

- Що означає вислів «творити добро»?

 

Поетична хвилинка

Читання вірша Л. Забашти «Людина починається з добра»

Людина починається з добра,

Із ласки і великої любові,

Із батьківської хати і двора,

З поваги, що звучить у кожнім слові.

Людина починається з добра,

З уміння співчувати, захистити.

Це зрозуміти всім давно пора,

Бо ми прийшли у світ добро творити.

Людина починається з добра,

Із світла, що серця переповняє.

Ця істина, як світ, така стара,

А й досі на добро нас надихає.

                                             Любов Забашта

 

Учитель. Так, людина починається з добра. Нехай ці слова мудреця закарбуються у вашій пам'яті на все життя і стануть девізом у житті.

Оголошення теми і мети уроку

Учитель. І сьогоднішній наш урок буде при свячений темі добра. Ми будемо вчитися писати переказ і допоможуть нам у цьому, як завжди піктограми, будемо вправлятися у складанні плану до тексту, будемо розвивати своє усне й писемне мовлення. Протягом уроку ви міркуватимете над питаннями:

- Чи варто робити добро?

- Чи легко робити добро?

(Таблиця вивішена на дошці.)

 

ІІІ. Робота над матеріалом уроку

Написання переказу

Робота над текстом «Два Івани»

Читання тексту

Аналіз змісту прочитаного

- Про кого розповідається у тексті?

- Ким вони мріяли стати?

- Що вони хотіли зробити?

- Як збирався стати героєм перший Іван?

- Що зробив другий Іван?

- Як ви вважаєте, хто з них був героєм?

- Яка головна думка тексту «Два Івани»?

 

(Повторення пам'ятки написання переказу.)

- Спочатку ми ділимо текст на частини.

- Добираємо заголовки до частин. Це план.

- Записуємо план.

- Переказуємо кожну частину за планом.

 

(Складання плану, його запис.)

Робота у групах:

- поділ на групи;

- складання плану у групі;

- слухання, обговорення і визначення найвдалішого плану;

- запис плану в зошити.

 

Фізкультхвилинка «Австралійський дощ»

 

(Переказ тексту за піктограмами.)

Учитель. Діти, я пропоную переказувати за піктограмами.

19.10.2014-1-2

(Письмовий переказ у зошитах.)

 

Виразне читання творів, їх редагування, порівняння текстів

Вибіркове читання переказів учнями.

Можна порівняти 2 тексти, використавши кола Вена.

- Чи схожі ці тексти?

- Чим саме вони подібні?

- Чим відрізняються?

 

IV. Підсумок уроку

Учитель. Діти, а по закінченні нашого уроку пропоную вам послухати мудрі слова із вірша А Компанієць «Татова порада».

Хлопчина вбіг із двору в хату,

До тата голосно гука:

- А я провідав у лікарні

Свого найкращого дружка.

Тож правда, тату, я — чутливий

І маю серце золоте? —

Замисливсь тато на хвилину

І так сказав йому на те:

- Коли тебе в тяжку хвилину

людина виручить з біди,

про це добро, аж поки віку,

ти, синку, пам'ятай завжди.

Коли ж людині щиросердно

ти зробиш сам добро колись, —

про це забудь, аж поки віку,

мовчи й нікому не хвались!

 

Учитель. Отже, до якого висновку ми дійшли? (Відповіді учнів.)

- Чи варто робити людям добро?

- Чи легко його робити?

- Як потрібно робити добро?

 

V. Домашнє завдання

Прочитати текст на с. 72 «Два брати», скласти план і усно стисло переказувати. Хто хоче, може написати письмовий переказ.

 

Олена НЕЧИПОРЕНКО,
учитель початкових класів Попільнянської гімназії № 1,
Житомирська обл., інструктор «Української школи
ейдетики Євгена Антощука» з розвитку пам'яті,
уваги, уяви, творчого мислення,
Всеукраїнська газета для вчителів початкових
класів «Початкова освіта» № 13 (733), липень 2014