Стаття 46. Учасники навчально-виховного процесу
Учасниками навчально-виховного процесу у вищих на-вчальних закладах є: педагогічні і науково-педагогічні працівники; особи, які навчаються у вищих навчальних закла¬дах; працівники вищих навчальних закладів (категорійні спеціалісти, старші лаборанти, завідувачі навчальними лабо¬раторіями, методисти та інші).
Стаття 47. Педагогічні і науково-педагогічні працівники
Педагогічні працівники - особи, які за основним місцем роботи у вищих навчальних закладах першого і другого рівнів акредитації професійно займаються педагогічною діяльністю.

Науково-педагогічні працівники - особи, які за основним місцем роботи у вищих навчальних закладах третього і четвер¬того рівнів акредитації професійно займаються педагогічною діяльністю у поєднанні з науковою та науково-технічною діяльністю.
Наукова та науково-технічна діяльність науково-педа-гогічних працівників вищих навчальних закладів третього і четвертого рівнів акредитації регулюється Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність».
Стаття 48. Основні посади педагогічних і науково-педа-гогічних працівників
 

1.    Посади педагогічних і науково-педагогічних працівни¬
ків можуть обіймати особи з повною вищою освітою, які прой¬
шли спеціальну педагогічну підготовку.
2.    Основними посадами педагогічних працівників вищих
навчальних закладів першого і другого рівнів акредитації є:
викладач; старший викладач; голова предметної (циклової)
комісії;   завідуючий   відділенням;   заступник   директора;
директор.
Основними посадами науково-педагоіічішх працівників ви¬щих навчальних закладів третього і четвертого рівній акредитації є: асистент; викладач; старший викладач; директор бібліотеки; на-уковий працівник бібліотеки; доцент; професор; завідуючий ка¬федрою; декан; проректор; ректор.
3.    На посади науково-педагогічних працівників обирають¬
ся за конкурсом, як правило, особи, які мають наукові ступені
або вчені звання, а також випускники магістратури, аспіранту¬
ри та докторантури.
Статутом вищого навчального закладу може бути встанов¬лено додаткові вимоги до осіб, які приймаються на посади на¬уково-педагогічних працівників.
4.    Педагогічні  працівники   призначаються   на   посаду
керівником     вищого     навчального     закладу. Педагогічні
працівники кожні п'ять років проходять атестацію. За резуль¬
татами атестації визначається відповідність працівників зай¬
маній посаді, присвоюються категорії, педагогічні звання.
Позитивне рішення атестаційної комісії може бути підста¬вою для підвищення за посадою, а негативне - підставою для звільнення педагогічного працівника з посади у порядку, вста¬новленому законодавством.
Порядок атестації педагогічних працівників встанов-люється спеціально уповноваженим центральним органом ви¬конавчої влади у галузі освіти і науки.
Перелік кваліфікаційних категорій і педагогічних звань педагогічних працівників, порядок їх присвоєння визначають¬ся Кабінетом Міністрів України.
 
Стаття 49. Робочий час педагогічних та науково-педа-гогічних працівників
1.    Робочий час педагогічного та науково-педагогічного
працівника визначається Кодексом законів про працю Ук¬
раїни.
Час виконання навчальних, методичних, наукових, ор-ганізаційних та інших трудових обов'язків у поточному на-вчальному році не повинен перевищувати річний робочий час.
Максимальне навчальне навантаження науково-педа¬гогічних працівників не може перевищувати 900 годин на на¬вчальний рік. Максимальне навчальне навантаження педа¬гогічних працівників не може перевищувати 720 годин на на¬вчальний рік.
2.    Види навчальних занять, що входять до навчального на¬
вантаження педагогічного та науково-педагогічного працівни¬
ка відповідно до його посади, встановлюються вищим на¬
вчальним закладом в індивідуальному плані працівника.
3.    Залучення    педагогічних    та   науково-педагогічних
працівників до роботи, не обумовленої трудовим договором,
може здійснюватися лише за його згодою або у випадках, пе¬
редбачених законом.
4.    Відволікання педагогічних та науково-педагогічних
працівників від виконання професійних обов'язків не допус¬
кається, за винятком випадків, передбачених законом.
Стаття 50. Права педагогічних та науково-педагогічних працівників
Педагогічні та науково-педагогічні працівники відповідно до закону мають право на: захист професійної честі та гідності; вільний вибір методів та засобів навчання в межах затвердже¬них навчальних планів; проведення наукової роботи у вищих навчальних закладах всіх рівнів акредитації; індивідуальну пе¬дагогічну діяльність; участь у громадському самоврядуванні; участь у об'єднаннях громадян; забезпечення житлом; отри¬мання пільгових кредитів для індивідуального і кооператив-
 
ного житлового будівництва; одержання службового житла; одержання державних стипендій. Педагогічні та науково-пе-дагогічні працівники мають і інші права, передбачені законами та статутом вищого навчального закладу.
Стаття 51. Обов'язки педагогічних та науково-педа-гогічних працівників
Педагогічні та науково-педагогічні працівники зо-бов'язані: постійно підвищувати професійний рівень, педа-гогічну майстерність, наукову кваліфікацію (для науково-пе-дагогічних працівників); забезпечувати високий науково-тео¬ретичний і методичний рівень викладання дисциплін у повно¬му обсязі освітньої програми відповідної спеціальності; додер¬жуватися норм педагогічної етики, моралі, поважати гідність осіб, які навчаються у вищих навчальних закладах, прививати їм любов до України, виховувати їх в дусі українського патріотизму і поваги до Конституції України (254к/96-ВР); додержуватися законів, статуту та правил внутрішнього роз¬порядку вищого навчального закладу.
Стаття 52. Підвищення кваліфікації та стажування педа-гогічних і науково-педагогічних працівників
Педагогічні та науково-педагогічні працівники підвищу-ють кваліфікацію та проходять стажування у відповідних на¬укових і освітньо-наукових установах як в Україні, так і за її межами. Вищий навчальний заклад забезпечує підвищення кваліфікації та стажування педагогічних та науково-педа¬гогічних працівників не рідше ніж один раз на п'ять років із збереженням середньої заробітної плати.
Стаття 57. Гарантії педагогічним, науково-педагогічним та іншим категоріям працівників вищих навчальних закладів
1. Педагогічним, науково-педагогічним та іншим кате-горіям працівників вищих навчальних закладів відповідно: створюються належні умови праці, підвищення кваліфікації,
 
побуту, відпочинку та медичного обслуговування; виплачу-ються у разі втрати роботи компенсації відповідно до Закону України "Про зайнятість населення»; забезпечується зараху-вання до науково-педагогічного стажу робіт за сумісництвом у разі виконання навчальних обов'язків не менше ніж 180 годин на рік; надаються гарантії та встановлюються заохочення, пе¬редбачені статтями 57 і 58 Закону України "Про освіту».
2. Вищий навчальний заклад відповідно до статуту визначає форму і систему доплат, надбавок, премій та інші умови ма¬теріального стимулювання педагогічним, науково-педагогічним та іншим категоріям працівників вищих навчальних закладів.