Написання реферату є одним з необхідних елементів підготовки студентів до науково-дослідної роботи і застосовується на всіх етапах навчання.
Реферат
— (з латинської refero). — “доповідаю, повідомляю” короткий виклад у письмовому вигляді  змісту наукових праць з  певної теми.  Згідно з визначенням, реферат має являти собою результат аналізу декількох наукових праць (книжок, статей, підручників, матеріалів конференцій тощо) з певного наукового напрямку. В самому простому випадку він містить стислий огляд основного змісту цих джерел.  Але, справжній науковий реферат містить ще й порівняння підходів різних дослідників, а також висловлення власного ставлення до їх позицій.

Види рефератів:
?    проблемний — огляд і аналіз наукових джерел, присвячених певній проблемі (структурі педагогічної діяльності, активізації навчання, формуванню культури спілкування тощо);
?    оглядовий – аналіз і описання проблематики певного виду літературних джерел (журналів, підручників, програмних продуктів тощо);
?    пошуковий — виклад змісту наукової роботи, що висвітлює відповідну інформацію та включає елементи самостійного пошуку;
?    автореферат — виклад результатів власного дослідження, що міститься у кваліфікаційній науковій роботі (дипломна, магістерська) або дисертації  на здобуття наукового ступеня.

Робота над рефератом спрямована на вироблення у студентів уміння аналізувати, зіставляти та узагальнювати різні підходи, погляди, конкретний матеріал, уміння розкривати своє ставлення до досліджуваних проблем, формувати на цій основі правильні обґрунтовані висновки.
Мета написання рефератів:
•    розширення кругозору студентів та поглиблення їх знань з того чи іншого предмету;
•    формування умінь логічного мислення (аналіз, синтез, порівняння, класифікація, абстрагування, ранжування, формалізація);
•    розвиток основних практичних  умінь наукової роботи (дослідницькі вміння, уміння знаходити та працювати зі спеціальною літературою, складати список використаних джерел і оформляти опрацьований матеріал);
•    оволодіння стилем наукового мовлення та етикою наукового диспуту.

Вибір теми реферату обов'язково узгоджується з викладачем. Реферат викладається українською мовою, в окремих випадках іноземною.
Реферат може бути написаний від руки, обов‘язково чітким розбірливим почерком, або набраний у текстовому редакторі на комп‘ютері і роздрукований на принтері.
Формат паперу - А4 (210*297 мм).
Обсяг реферату написаного від руки - 14-18 сторінок
Обсяг реферату, надрукованого на принтері 10-15 сторінок.
Текст набирають у редакторі Word for Windows. Формат паперу А4. Поля: ліве - 30 мм, праве - 10 мм, верхнє - 20 мм, нижнє - 20 мм. Текст набирається шрифтом Times New Roman 14, між рядками інтервал - 1,5 (30 рядків на сторінку). Нумерацію сторінок подають арабськими цифрами у правому верхньому куті сторінки без крапки в кінці.

Структура реферату з обов’язковими елементами:
1.    Титульний лист
2.    Зміст реферату (з позначенням сторінок)
3.    Вступ
4.    Основні ідеї, викладені в аналізований літературі, порівняння поглядів різних дослідників на проблему.
5.    Власні висновки та своє ставлення до аналізованих творів.
6.    Список використаних джерел: підручників, монографій, статей (не менше 10 джерел).
У вступі обґрунтовується актуальність обраної теми, вказується ступінь її розробленості, ставляться завдання дослідження, які необхідно вирішити.
В основній частині слід подати короткі біографічні відомості про вченого, педагога, передати зміст його основних ідей, показати ступінь їх актуальності, порівняти з іншими.
У висновках стисло подаються результати дослідження, підводяться його підсумки. Найкраще викладати висновки за поставленими завданнями.
У списку використаних джерел слід додержуватись такої форми:
Прізвище та ініціали автора. Назва роботи. - Місце видання: Назва видавництва, рік видання. - Сторінки. Наприклад: Петренко С.І. Методи педагогічної діагностики. - Київ: Наука, 1998. - 212 с.
Посилання на літературу в тексті роботи здійснюється таким чином: в квадратних дужках вказується номер джерела зі списку і сторінку, на якій міститься текст цитати, або основні ідеї, про які йде мова. Наприклад: [4, 19].
В сучасних умовах студенти можуть користуватись для написання рефератів послугами глобальної комп‘ютерної мережі Інтернет. В цьому випадку також здійснюються посилання на розміщення інформації в Інтернеті таким чином:  Прізвище та ініціали автора. Назва роботи. - Назва сайту. - Електронна адреса документу. Дата розміщення матеріалу на сайті (якщо вона є). - Дата зчитування інформації з сайту.