Особливості виборів Президента України передбачає ст. 103 Конституції, в якій визначаються:
—    принципи виборів (загальне, рівне, пряме виборче право шляхом таємного голосування);
—    термін перебування на посаді — 5 років;
—    умови обрання на цей пост (проживання в Україні протягом десяти останніх років перед виборами, громадянство України, наявність права голосу);
—    обов'язкове володіння державною мовою — українською;
—    вік не менше 35 років.

Одна і та ж особа не може бути Президентом України більше двох термінів підряд.
Президенту забороняється мати інший представницький мандат, тобто бути членом яких-небудь виборних органів, посідати посади в державних або громадських органах і організаціях, займатися підприємницькою діяльністю (ст. 103).
Конституція України встановлює терміни чергових президентських виборів, час їх проведення - остання неділя жовтня п'ятого року повноважень Президента, а також позачергових виборів у разі дострокового припинення повноважень Президента - в період дев'яноста днів з дня припинення повноважень (ст. 103 Конституції). Призначення дострокових виборів Президента України здійснюється на основі рішення Верховної Ради України (ст. 85 Конституції) Виборчий процес здійснюється на засадах:
—    вільного і рівноправного висунення кандидатів в Президенти України;
—    гласності і відвертості;
—    рівність можливостей для всіх кандидатів в проведенні виборчої кампанії;
—    неупередженості до кандидатів з боку державних органів, установ і організацій, органів місцевого самоврядування;
—    свободи агітації.
Проведення виборів Президента України організовують виборчі комісії: Центральна виборча комісія по виборах Президента України (її повноваження покладені на Центральну виборчу комісію по вибо¬рах народних депутатів України; окружні виборчі комісії; дільничні виборчі комісії).
Для проведення виборів Президента України Центральна виборча комісія утворює 27 виборчих округів (поодинці в Автономній Республіці Крим, областях України, містах Києві та Севастополі).
Для проведення голосування і підрахунку голосів виборчі округи діляться на виборчі ділянки з числом від 20 до 3000 виборців. По кожному виборчому округу складаються списки виборців, в які включаються всі громадяни України, що досягли до дня виборів або в день виборів 18 років, проживаючі на момент складання списку на території даної виборчої ділянки і мають право брати участь в голосуванні. Виборець може бути включений в список виборців лише на одній виборчій ділянці.
Право висунення кандидатів в Президенти України належить громадянам України, що мають право голосу. Це право реалізується через політичні партії та їх виборчі блоки, зареєстровані відповідно до зако-нодавства, а також збори виборців.
Висунення кандидатів в Президенти України проводиться в два етапи. На першому етапі висувається претендент на кандидати в Президенти України, а на другому визначається кандидат в Президенти України.
Партії (виборчі блоки), що налічують не менше 1000 членів, мають право висунути кандидата в Президенти України після їх реєстрації Центральною виборчою комісією як ті, що беруть участь у виборах Президента України.
Претендент висувається партією на з'їзді, конференції або іншому форумі. Порядок проведення з'їзду (конференції, загальних зборів і т. п.) партії визначається її статутом.
З'їзд (конференція) правомочний вирішувати питання висунення претендента, якщо на ньому присутні більше 2/3 вибраних делегатів, але не менше 200 осіб.
Збори виборців мають право висунути кандидата в Президенти України, якщо в ньому беруть участь не менше 500 громадян України, що мають право голосу. Збори виборців можуть проводитися за місцем проживання або на підприємствах, в установах, організаціях. Одна і та ж особа не може бути учасником більше одних зборів виборців по висуненню претендента. Кожен учасник зборів може запропонувати для обговорення будь-яку кандидатуру, у тому числі і свою. Висунутим зборами виборців претендентом вважається особа, за яку проголосували не менше 2/3 учасників зборів.
Претендент може бути зареєстрований як кандидат в Президенти, якщо Його кандидатуру підтримають своїми підписами не менше 100000 громадян України, що мають право голосу, зокрема не менше 1500 громадян в кожному з 2/3 загального числа виборчих округів. Реєстрація кандидатів в Президенти здійснюється Центральною виборчою комісією не пізніше, ніж на п'ятий день після подання всіх необхідних документів
Особа, що одержала посвідчення про реєстрацію її як кандидата в Президенти України, має право вести передвиборну агітацію.
Час і місце, організація і порядок голосування, підрахунок голосів на виборчій ділянці по виборах Президента України визначаються відповідно до Закону України «Про вибори народних депутатів України*
Вибори визнаються такими, що не відбулися, якщо у виборах взяло участь 50 І менше відсотків виборців, внесених в списки виборців, а також у зв'язку з вибуттям всіх зареєстрованих кандидатів у Президенти України.
Встановлення результатів виборів Президента України здійснюєть¬ся Центральною виборчою комісією. Обраним Президентом України вважається кандидат, який отримав на виборах більше половини голосів виборців, що взяли участь в голосуванні.
Вибори Президента України можуть бути визнані недійсними, якщо в ході виборів або при підрахунку голосів мали місце порушення, що Істотно вплинули на підсумки голосування.
Якщо у виборчий бюлетень було включено більше двох кандидатів в Президенти України, і жоден з них не був обраний, Центральна виборча комісія призначає повторне голосування по виборах Президента України по двох кандидатах, що отримали найбільше число голосів, за виключенням кандидатів, які після першого голосування зняли свої кандидатури. Якщо в результаті зняття кандидатур залишився один кандидат в Президенти України, повторне голосування проводиться по цій кандидатурі. Повторне голосування проводиться не пізніше ніж в двотижневий термін після виборів Президента України. Обраним Президентом України вважається кандидат, який в результаті повторного голосування отримав більше голосів, ніж інший кандидат, за умови,
що число голосів поданих за нього, перевищує число голосів, поданих проти нього. Якщо повторне голосування проводилося лише по одній кандидатурі, кандидат вважається обраним Президентом України, якщо він отримав більшість голосів виборців, що взяли участь в голосуванні
Якщо на виборах Президента України балотувалося не більше двох кандидатів у Президенти України і жоден з них не був обраний, а також у разі визнання виборів Президента України недійсними, або якщо повторне голосування не дозволило визначити кандидата, обраного Президентом України, Центральна виборча комісія не пізніше, ніж на десятий день після встановлення результатів виборів вносить до Верховної Ради України подання про призначення виборів з повторним висуненням кандидатів в Президенти України.
Верховна Рада України не пізніша ніж в двомісячний термін після дня виборів ухвалює рішення про проведення повторних виборів Президента України.
Новообраний Президент України вступає на пост не пізніше ніж через 30 днів, а у випадках, коли Президент обраний на позачергових виборах, в п'ятиденний термін після офіційного оголошення результатів виборів. Повноваження новообраною Президента починаються з моменту принесення присяги народу, до якої його приводить на урочистому засіданні Верховної Ради Голова Конституційного Суду України. У присязі, текст якої закріплений в ст. 104 Конституції, Президент України офіційно і урочисто зобов'язується відстоювати суверенітет і незалежність України, піклуватися про благо народу, відстоювати права і свободи громадян, підвищувати авторитет України в світі.
Юридичне значення присяги полягає у тому, що саме з моменту її принесення новообраний Президент приступає до виконання своїх повноважень як глава держави і, відповідно, припиняються повнова¬ження попереднього Президента.