Згідно «Закону про вибори народних депутатів України» від 18 жовтня 2001 р. в Україні існувала змішана мажоритарно-пропорційна виборча система, на основі якої в 2002 р. був обраний діючий склад Верховної Ради. Наступні вибори до українського парламенту проходили на новій законодавчій основі. Новий Закон «Про вибори народних депутатів України» прийнятий 25 березня 2004 р. і набув чинності з 1 жовтня 2005 р. Депутати обиралися громадянами України на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування за пропорційною системою. Виборчий процес здійснюється на засадах вільного, рівного висунення кандидатів в депутати, гласності і відвертості, рівних можливостей для всіх кандидатів. Всього обирається 450 депутатів. Депутатів обиратимуться лише за виборчими списками кандидатів в депутати від політичних партій і виборчих блоків політичних партій в багатомандатному загальнодержавному виборчому окрузі. Цей округ включає всю територію України.
Таким чином, на парламентських виборах своє право висунення кандидатів в депутати громадяни змогли реалізувати лише через партії (блоки).
При цьому закон передбачає, що кандидатів в депутати може висувати партія, яка зареєстрована у встановленому законом порядку не пізніше, ніж за 365 днів до дня виборів (ця вимога також розповсюджується на партії-учасниці виборчого блоку). Партійний (блоковий) виборчий список не може бути більшим, ніж кількість депутатів, які складають конституційний склад Верховної Ради. (Діюча Конституція України (ст. 76) визначає конституційний склад парламенту в 450 депутатів). Всі висунуті партією (блоком) кандидати в депутати вклю-чаються в єдиний виборчий список партії (блоку).
Стаття 44 закону передбачає певні обмеження у відборі партією кандидатів в депутати - партія (блок) може висунути кандидатом в депутати особу, яка є членом цієї партії (членом партії, яка входить в блок), або безпартійну особу. Отже, партія (блок) не може висунути кандидатом особу, яка є членом іншої партії. Крім того, партія, яка входить до складу блоку, не може самостійно висувати кандидатів в депутати або входити до складу іншого виборчого блоку. Кандидат може бути включений у виборчий список лише однієї партії (одного блоку).
Партія висуває кандидатів в депутати на з'їзді (зборах, конференції), а блок — на міжпартійному з'їзді (зборах, конференціях) партій, що входять до його складу. Складається виборчий список кандидатів, черговість в ньому визначає з'їзд (збори, конференція). Цей список буде жорстким по характеру, оскільки дозволяє виборцю голосувати лише за список в цілому і позбавляє можливості віддати свій голос за конкретного кандидата з цього списку відповідно своєму смаку. Включені у виборчий список партії (блоку) кандидати в депутати реєструються ЦВК за наявності передбачених законом документів. Новий закон не дозволяє включати у виборчий список громадянина, який має судимість за здійснення умисного злочину, якщо ця судимість не знята і не погашена у встановленому законом порядку.
Депутатом може бути обраний громадянин України, що на день виборів досяг 21 року, має право голосу і проживає в Україні впродовж останніх п'яти років. А ось право голосу  парламентських виборах мають, як це було і дотепер, громадяни України; яким на день виборів виповнилося 18 років. Позбавляються цього права громадяни, визнані судом недієздатними.
Проведення виборів народних депутатів України організовують виборчі комісії; Центральна виборча комісія по виборах народних депутатів України; територіальні виборчі комісії; дільничні виборчі комісії.
Для проведення голосування і підрахунку голосів виборчі округи діляться на виборчі дільниці з числом від 20 до 3000 виборців. По кожній виборчій дільниці складаються списки виборців, в які включаються всі громадяни України, що досягли до дня виборів або в день виборів 18 років, проживають на момент складання списку на території даної виборчої дільниці і мають право брати участь в голосуванні Виборець може бути включений у список виборців лише на одній виборчій дільниці.
Однією з умов реєстрації ЦВК кандидатів від партії (блоку) буде внесення партією (блоком) грошової застави, яка складає дві з половиною тисячі мінімальних розмірів заробітної платні (у грошовому еквіваленті на сьогодні це 512 500 грн.). Це повинно підтвердити серйозність намірів у виборчих перегонах. Грошова застава повертається партіям (блокам), які подолали встановлений законом так званий загороджувальний процентний бар'єр і взяли участь в розподілі депу¬татських мандатів.
З моменту реєстрації кандидат в депутати має право проводити передвиборну кампанію.
Для ведення передвиборної кампанії законом встановлені певні гарантії діяльності кандидатів:
—    рівне право брати участь і виступати на передвиборних зборах, мітингах, нарадах, засіданнях, у пресі, по телебаченню, на радіо;
—    можливість висловлювати програму своєї майбутньої діяльності;
—    можливість мати довірених осіб, які допомагають у проведенні виборчої кампанії;
—    звільнення кандидатів від виробничих або службових обов'язків для участі в передвиборних заходах;
—    право на безкоштовний проїзд на всіх видах пасажирського транспорту (окрім таксі) в межах відповідного виборчого округу;
—    недоторканність кандидата, яка виражається у тому, що кандидат не може бути притягнений до кримінальної відповідальності, заарештований, або підданий заходам адміністративного стягнення, що накладаються в судовому порядку, без згоди Центральної виборчої комісії.
Голосування проводиться в день виборів. Для виборів депутатів кожному виборцю видається бюлетень для голосування.
У бюлетень для голосування по багатомандатному загальнодержавному виборчому округу вносяться назви політичних партій (виборчих блоків партій) в порядку, визначеному жеребкуванням, яке проводить Центральна виборча комісія після реєстрації списків кандидатів в депутати від політичних партій (виборчих блоків партій) з обов'язковим переліком політичних партій, що утворили виборчий блок, а також з вказівкою прізвища з ініціалами перших п'яти кандидатів із внесеного кожною політичною партією (виборчим блоком партій) списку кандидатів в депутати.
Виборчі бюлетені видаються дільничною виборчою комісією на підставі списку виборців виборчої дільниці після пред'явлення виборцем паспорта або іншого документа, що засвідчує особу. Про отри¬мання виборчого бюлетеня виборець розписується в списку виборців. Кожен виборець голосує особисто. Голосування за інших осіб не допускається. Виборчий бюлетень заповнюється голосуючим в кабіні або кімнаті для таємного голосування. При заповненні бюлетеня забороняється присутність будь-кого, крім голосуючого. Голосуючий може залишити в бюлетені прізвище лише одного кандидата або не залишати жодного, викреслюючи в бюлетені для голосування прізвища тих кандидатів, проти яких він голосує.
Після закінчення голосування дільничною виборчою комісією на підставі списку виборців встановлюється загальне число виборців, що взяли участь в голосуванні і робиться підрахунок голосів окремо по кожному кандидату в депутати.
Встановлення результатів виборів по виборчому округу здійснюється відповідною окружною виборчою комісією.
По новому закону (ст. 77) право на участь в розподілі депутатських мандатів у порядку черговості отримують кандидати в депутати, включені у виборчі списки партій (блоків), які отримали три і більше відсотків голосів виборців, що взяли участь в голосуванні в загальнодержавному виборчому окрузі. По старому Закону «Про вибори народних депутатів України» такий бар'єр для пропорційної складової виборчої системи (225 депутатів обирали за мажоритарним принципом в одномандатних округах, а ще 225 — по пропорційній системі в багатомандатному загальнодержавному виборчому окрузі) складав чотири відсотки.