Зміст професійно-технічної освіти обумовлюється вимогами до рівня кваліфікації робітничих кадрів на певному етапі розвитку суспільства і визначається державними стандартами професійно-технічної освіти.

Стандарт містить вимоги до змісту професійно-технічної освіти, освітнього рівня вступників, рівня кваліфікації випускника професійно-технічного навчального закладу , а також вимоги до обов’язкових засобів навчання.

Державний стандарт професійно-технічної освіти з певної професії включає

кваліфікаційну характеристику випускника, типовий навчальний план,  типові навчальні програми з предметів та виробничого навчання, перелік обов’язкових засобів навчання, систему контролю знань, умінь і навичок учнів (слухачів), критерії їх кваліфікаційної атестації. 

Кваліфікаційна характеристика випускника розробляється на основі кваліфікаційної характеристики робітника відповідно до державного переліку професій з підготовки кваліфікованих робітників у професійно-технічних навчальних закладах і визначає сукупність вимог як до професійних знань, так і до  фахових умінь і навичок. У свою чергу на основі кваліфікаційної характеристики випускника розробляються навчальний план підготовки кваліфікованого робітника та навчальні програми з  навчальних предметів, виробничого навчання.

Навчальний план підготовки кваліфікованого робітника – це документ, у якому визначені освітній рівень вступника, цілі навчання, перелік навчальних предметів, міжпредметні зв’язки, форми, періодичність, терміни контролю знань, умінь і навичок учнів (слухачів) і кваліфікаційної атестації, засоби навчання, плановий рівень кваліфікації випускника.

У навчальній програмі з навчального предмета подається зміст знань і умінь, а з виробничого навчання зміст професійних знань, умінь, навичок та способи і методи їх формування.          

Враховуючи мету професійно-технічної освіти, її зміст визначається не тільки сукупністю знань, умінь і навичок, але й правилами та нормами поведінки, якими мають оволодіти учні у процесі навчання у закладах освіти даного типу. Це розвиток духовності, культури, технологічного мислення, творчих здібностей тощо.

Зміст професійно-технічної підготовки включає гуманітарну підготовку, природничо-математичну, загальнотехнічну, професійно теоретичну професійно-практичну.

Гуманітарна, природничо-математична підготовка передбачається за умови отримання учнями поряд з професійною підготовкою повної загальної середньої освіти. Розподіл часу між навчальними предметами загальноосвітньої підготовки відповідає Типовому навчальному плану ІІІ ступеня загальноосвітніх навчальних закладів, а саме технологічному напряму. Дозволяється до 15 відсотків навчального часу перерозподіляти між предметами природничо-математичної підготовки з метою врахування профілю підготовки кваліфікованих робітників.

На сучасному етапі  до предметів загальнотехнічної підготовки віднесені „Основи галузевої економіки і підприємництва”, „Матеріалознавство”, „Електротехніка”, „Креслення”, „Правила дорожнього руху” тощо.

Структурними складовими професійної підготовки  у професійних навчальних закладах  є професійно-теоретична і професійно-практична підготовка.

Професійно-теоретична підготовка забезпечується шляхом вивчення спеціальних технологій, які є джерелом навчальної інформації з певної професії. Учні отримують відомості про дану галузь виробництва і перспективи її розвитку; принципи дії і найбільш ефективні способи використання сучасної техніки; про механізацію й автоматизацію виробництва; сучасні технологічні процеси і найбільш ефективні методи і прийоми виконання виробничих операцій на рівні новітніх технологій; про основи культури праці і т. д. Як правило, у навчальному плані передбачається вивчення дисципліни, що має назву  „спец. технологія.” Але є ряд професій, де спец. технологія включає декілька дисциплін. Так, наприклад, для професії механізатор сільського господарства це – „Трактори”, „Правила дорожнього руху”, „Автотракторний практикум” тощо.

На протязі усього терміну навчання, починаючи з першого року, у професійно-технічних навчальних закладах здійснюється і професійно-практична підготовка, яка передбачає виробниче навчання, виробничу  та переддипломну (перед випускну) практики на виробництві чи у сфері послуг. Виробниче навчання  здійснюється у навчальних майстернях професійно-технічного навчального закладу і безпосередньо на виробництві чи у сфері послуг.