Тема: Технологія приготування страв. Обладнання для приготування виробів із тіста.
Види тіста. Приготування страв із прісного тіста.


Мета:  Ознайомити з обладнанням кухні; дати характеристику посуду та інвентарю для приготування тіста. Вивчити види тіста. Формувати вміння і навички у приготуванні прісного тіста. Виготовити млинці. Виховувати любов до праці, охайність і почуття господині.
Дидактичні матеріали: плакат, інструкційна карта.
Матеріально-технічне забезпечення: електроплита, посуд, продукти для приготування млинців.
Об’єкт навчальної чи продуктивної праці: млинці.
Тип заняття – комбінований.
Час: 8:30 – 9:20; 9:25 – 10:05.

План уроку:

I.    Організація учнів.
II.    Перевірка домашнього завдання.
III.    Повідомлення теми, мети заняття, мотивації навчальної діяльності.
IV.    Вивчення нового учбового матеріалу.
V.    Закріплення одержаних знань.
VI.    Вступний інструктаж.
VII.    Самостійна практична діяльність учнів і поточний інструктаж.
VIII.    Заключний інструктаж.
IX.    Підведення підсумків заняття.
X.    Домашнє завдання.
XI.    Прибирання робочіх місць.

Конспект заняття

І. Добрий день. Чергові назвіть відсутніх. Чи всі вдягнули спецодяг? У кого немає хустинки та фартушка отримає за сьогоднішнє заняття мінус.
ІІ. Що ви на сьогодні готували? (Меню на день).
Груповий аналіз домашнього завдання. Один представник з ланки нам зачитає меню, а ми разом виправимо помилки. Потім ви мені здасте свої меню. Можливі помилки – не вказується конкретно назва страви, а лише загальна (салат, суп).
ІІІ. Сьогодні ми будемо вивчати не менш цікаву тему, ніж минулого уроку. Отже тема нашого сьогоднішнього уроку – Технологія приготування страв. Обладнання для приготування виробів з тіста. Види тіста. Приготування страв з прісного тіста.
На уроці ми ознайомимося із усіма цими питаннями, а також розглянемо таблицю інвентарю і посуду для приготування виробів з тіста.
Ми почали вивчати новій розділ – Технологія приготування страв. Тож сьогодні ми будемо готувати страву із прісного тіста – млинці.
Як ви бачите тема нашого уроку досить важлива для вашого майбутнього, тож всі уважно слухаємо і активно працюємо.
ІV. Розповідь
1) Ознайомлення з кондитерською та хлібопекарською промисловістю України;
2) Види тіста, їх класифікація;
3) Кухонний інвентар для приготування виробів з тіста.

Кондитерська та хлібопекарська промисловість нашої країни випускає широкий асортимент виробів з тіста. Але кожній господині хочеться почастувати своїх рідних пиріжками і тістечками, виготовленими власними руками, приготувати до святкового столу торт за якимось незвичайним рецептом. І ви, як майбутні господині уже зі школи маєте навчитись цьому ремеслу.
Бесіда.
Чи хтось з вас мав справу з тістом? З яким тістом ви мали справу? Адже тісто буває різне і склад його інгредієнтів залежить від того, що ви збираєтесь робити. А які ви знаєте види тіста?
Евристична бесіда з елементами лекції.
Отже, запишемо види тіста:
–    дріжджове;
–    пісочне;
–    заварне;
–    бісквітне;
–    слойоне.

Бесіда.
    Давайте з’ясуємо, що ми виготовляємо з того чи іншого тіста?
Пояснення.
    Тепер розглянемо кожен вид тіста докладніше.
Дріжджове (кисле) можна приготувати двома способами: опарним і безопарним. Для приготування опари всю норму подрібнених дріжджів заливають рідиною, додають цукор, жовтки яєць, борошно. Рідина, в якій розчиняються дріжджі повинна мати температуру 25С -30С. Для приготування безопарного тіста дріжджі посипаються цукром, а коли вони розпускаються, додають до них усі вказані в рецепті продукти, замішують і ставлять у тепле місце на 1 годину для бродіння, перемісивши тісто за цей час 2-3 рази.
Пісочне тісто готують із борошна, жовтків, сметани, цукру, жиру. Жир краще добавляти в такому співвідношенні – 2/3 вершкового масла на 1/3 смальцю, а борошна – ½ кількості жиру, цукру – ½ кількості жиру.
    Тісто буде розсипчастим, якщо вся кількість жиру складається з рівних частин вершкового масла, маргарину та смальцю. Ніжне, якщо додати цукрову пудру. Приємний запах надасть натерта на терку лимонна цедра. Крихкості надає круго заварений жовток, потертий на терці. Таке тісто краще охолоджувати протягом 2-х годин. Коли ви почнете випікати з нього вироби, то жаровник змащувати не потрібно.
    Бісквітне тісто готують двома способами: холодним та заварним. Холодний спосіб: з білків збивають круту піну, а потім порціями додають цукор, весь час збиваючи, доки він не розійдеться , обережно вливаються жовтки, вимішується. Потім швидко всипається двічі просіяне борошно, старанно вимішується, щоб не було грудочок. Потім виливається у тортівницю чи спеціальну форму, завчасно змащену жиром і випікається. Білки збиваємо до тих пір, доки вони не будуть міцно триматись за збивачку.
Заварний спосіб. Яйця та цукор збивають у посудині, яка стоїть у іншій з киплячою водою („водяна баня”). Коли маса розігрівається і стане пухкою, знімають її з плити і збивають до тих пір, доки об’єм не збільшиться вдвоє. Далі всипається двічі просіяне борошно, вимішується  і викладають масу у змащену жиром та посипану сухарями тортівницю, вирівнюється поверхня і випікається.
    Заварне тісто під час випікання дуже наростає. Тому слід стежити, щоб воно не було густим, бо недостатньо виросте, і надто рідким – осяде. Готове тісто блискуче та пружне. Вироби з такого тіста всередині порожні і їх можна начиняти. Тісто розкладають на легко змащений жаровник, або випускають через кондитерський мішок. Випікають протягом 20-35 хв.
    Дуже важливо запам’ятати те, що коли ви випікаєте заварне тісто, то духовку відкривати забороняється, бо тісто відразу впаде.
    Слойоне тісто буває прісне та жирне. Готують його таким чином. Просіяне борошно розділяють на дві частини. До однієї частини додають 1 столову ложку оцту і замішують молоком чи водою, щоб тісто було м’яке. Другу частину борошна пересічують з жиром і домішують рукою. Формують у вигляді цеглини.
    Першу частину тіста розкачують, на середину кладуть другу частину, загортають конвертом, посипають борошном і розкачують від себе, не натискуючи. Знову посипають борошном і складають удвоє. Загортають у серветку і кладуть на декілька хвилин у холодильник. Цю процедуру повторюють 3-4 рази, після чого тісто розкачують і виготовляють коржі для тортів.
    Ось ми й розглянули всі види тіста та способи їх приготування. З ними ви ще не раз зіткнетесь у майбутньому і тоді ви вже краще зрозумієте особливість того чи іншого тіста.
    А зараз ми розглянемо ось цю табличку: „Кухонний інвентар для приготування виробів з тіста”.
    Демонстрація.
    Як ви бачите перша колонка – це нумерація дії, друга – назва дії, третя – графічне зображення, четверта – технологічні умови, п’ята – інструменти, обладнання, пристосування.
    Пояснення.
    Інструкційну карту ви повинні виконати чорною пастою, всі написи виконуються креслярським шрифтом. Заголовок пишемо не по центру, а починаючи від краю рядка (формат А4).
    Все зрозуміло?
    Ще ви повинні підтримувати своє робоче місце у порядку. По закінченні уроку ви повинні здати мені інструкційні карти, а якщо не встигнете, то здасте наступного разу, але зі звітом у зошиті. До звіту входить : тема, мета заняття, хід заняття і виконане завдання – рецепт млинців, які ви готуватимете і висновок про дану роботу.
    Інструкційну карту обов’язково підпишіть та здавайте у файлах.
    Запитання є?
    Пояснення.
VII. Спочатку змішуємо яйце, цукор, сіль. Збиваємо до тих пір, доки цукор не розчиниться. Тепер поступово додаємо молоко і знову розмішуємо до однорідної маси. Поступово додаємо борошно і добре вимішуємо тісто, яке повинне бути рідким (як кефір). І останнє – додаємо невелику кількість олії і знову добре вимішуємо.
    В цей час у вас повинна нагріватись сковорідка. Під час приготування слід стежити, щоб млинці не пригорали.
    Усі дотримуємось правил техніки безпеки при роботі з електроплитою.

VIII. (Виставлення оцінок за практичну роботу; аналіз помилок і недоліків у практичній роботі).

IX. (Аналіз діяльності учнів під час всього уроку; визначення рівня навчальних досягнень учнів).

Х. Пояснення.
    Домашнє завдання: підготувати звіт у зошитах і інструкційні карти.
    Наступного разу ми будемо випікати вироби з бісквітного тіста. Тому знайдіть самостійно рецепти, за якими ви бажаєте приготувати виріб та запишіть його в зошит. Візьміть всі необхідні продукти, але в невеликій кількості, щоб усі бо духовка лише одна і невелика.

ХІ. Чергові приберіть приміщення.
    До побачення.