Тема: Виготовлення виробу з кількох деталей об’ємної форми: клейове і шкантове з’єднання деталей об’ємної форми, шліфування.
Мета: 1) навчальна: Ознайомити з процесом виготовлення виробу і завершення його. Навчити з’єднувати дерев’яні деталі за допомогою шкантів і клею ПВА. Перевірити знання з попередніх тем: розмічання, пиляння, стругання, обпилювання, розмічання отворів на заготовках перед свердлінням і свердління деревини.
            2) виховна: виховувати бережливе ставлення до інструментів, почуття відповідальності і любові до праці, колективізм.
            3) розвиваюча: розвивати пізнавальний інтерес, просторову уяву, увагу, пам’ять, просторове і технічне мислення.
Об’єкт праці: вирізані нагелі, з’єднані заготовки в один суцільний виріб за допомогою клейового з’єднання і нагелів.
Дидактичні засоби: зразок об’єкту праці (полиця), креслення, технологічна карта виробу.
Інструменти і матеріали: рубанок, рашпілі, напилки, клей ПВА, киянка, наждачний папір та дошки розмірами: 600х200х25, 600х165х25, 250х200х25, 600х120х25, і брусок розміром 650х25х25.
Обладнання: верстак, лещата.
Трудові дії і прийоми: виготовлення шкантів: стругання і обпилювання, з’єднання деталей: склеювання і забивання шкантів, шліфування.
Тип уроку: комбінований.

Хід уроку

1. Організаційна частина (3 хв.)
    Привітання з класом. Концентрація уваги учнів та перевірка їх наявності. Організація та перевірка готовності учнів до роботи, наявність спецодягу, створення позитивної емоційної атмосфери.
2. Оголошення теми, мети і завдань уроку (2 хв.)
    Тема нашого уроку сьогодні: Виготовлення виробу з кількох деталей об’ємної форми: клейове і шкантове з’єднання деталей об’ємної форми, шліфування (відкриваємо зошити і записуємо). На сьогоднішніх двох уроках я перевірю ваші знання з минулих тем. Ми напишемо коротку самостійну роботу за 10-15 хвилин з таких тем, як розмічання заготовок і отворів на них, пиляння, стругання, обпилювання і свердління. Розглянемо новий матеріал. Я допоможу вам згадати, які види з’єднань дерев’яних деталей існують і відповідно поглибимо знання з деяких цих з’єднань. Друге заняття, як звичайно, буде практичною частиною, тобто перейдемо, безпосередньо до виготовлення виробу. Завдання ваше сьогодні полягає у намаганні доробити свою полицю. А саме, якщо хтось не встиг розмітити і просвердлити отвори, то вони саме з цього і розпочнуть свою роботу. Тільки тоді можна переходити до виготовлення шкантів і з’єднання всіх деталей.
3. Перевірка домашнього завдання (самостійна робота) (10-15 хв.)
    А зараз я роздам вам листочки на яких ви будете писати відповіді і картки. У кожного свій варіант питань. На листочку ви пишете своє прізвище, ім’я та по батькові і номер варіанту. На цю самостійну роботу у вас є 10 хвилин, тому, як бачите часу небагато. Але його буде достатньо, щоб відповісти на всі 5 питань, які там є. Час вже пішов.   
4. Подання нового матеріалу (12 хв.)
    Добре перейдемо до розгляду нового матеріалу. Хто пам’ятає які ж з’єднання дерев’яних деталей існують, або за допомогою чого?
Якщо не пам’ятаєте, то я нагадаю. Дерев’яні деталі з’єднують за допомогою цвяхів, шурупів, клею, шкантами і шипами. (Запишіть) Зрозуміло, що кожне з’єднання виконується по своєму. Цвяхи ми забиваємо молотком. Шурупи вкручуємо відверткою або механічною дреллю. Але давайте зараз розглянемо більш конкретніше саме з’єднання  за допомогою клею і шкантів. Пишемо: Для склеювання деталей виробу на деревообробних підприємствах в основному застосовують синтетичні клеї. Вони водостійкі забезпечують підвищену міцність клейових з’єднань, швидко тверднуть (30…50 секунд при нагріванні до температури 1000) У навчальних майстернях застосовують синтетичний клей ПВА. Поверхні, які склеюють, очищають відпилу і бруду. Клейовий розчин наносять щітками або валиками, щільно притискають деталі одна до одної і стискають струбциною. Давайте запишемо найпоширеніші види клеїв: столярні, синтетичні, міздрові. В нашому випадку ми будемо промазувати шканти клеєм ПВА (синтетичним) і киянкою забивати їх у отвори заготовок. Ось такі шканти нам потрібно виготовити (показати). Пишемо далі: Шканти – дерев’яні чопочки, які проходять наскрізь одної заготовки і входять в іншу. Щоб вирізати шкант треба використати такі інструменти, як рубанок (або ніж), рашпіль, напилок, ножівка.
5. Вступний інструктаж (12 хв.)
    Зараз я покажу яким чином треба робити шканти, а ви уважно дивіться і слухайте. Беремо дерев’яну заготовку для шкантів, рубанок, рашпіль, напилок і ножівку, а також лінійку і олівець. Закріплюємо заготовку в лещатах між ребрами (гранями). Спочатку обережно легкими рухами знімаємо рубанком зайвий шар деревини з граней. Заготовку можна затискати так, щоб вам було зручно її обробляти але з дотриманням правил безпеки. Ви повинні пам’ятати, що не можна заважати іншим за сусідніми робочими місцями. Потім коли ви обробили її рубанком. Беремо рашпіль а потім тільки напилок а не навпаки. Коли ви округлили заготовку до потрібного діаметру (а у нас це 8 мм), розмічаєте лінійкою і олівцем потрібну довжину (40 мм) і відпилюєте шкант. Пиляти треба повільно, обережно, не сильно давлячи на ножівку, щоб не зламати заготовку і відпиляти її по лінії розмітки. Одразу нагадаю, що при пиляння лінія розмітки повинна залишатися на шканті, а не на іншій довгій частині деталі.
    Потім приміряєте шкант до отвору. Найправильнішим буде, якщо шкант буде важко входити в отвір. Тоді коли ми поміряли наносимо шар клею в отвір і на шкант, забиваємо його киянкою. Зайву частину можна обрізати, якщо вона довга, а можна і обпиляти (тобто зняти напилком).
    Хто ще не встиг просвердлити всі отвори. Саме з цієї роботи і разпочне. Ось наш коловорот, ось наш свердлильний верстат, свердло. Все є. Хочу нагадати про процес свердління і техніку безпеки.
    Перед свердлінням розмічають центри отворів і накалують їх цвяхом.     В процесі свердління коловоротом:
1.   СВЕРДЛО ПРИ СВЕРДЛІННІ ТРЕБА МІЦНО І БЕЗ ПЕРЕКОСІВ 
ЗАТИСНУТИ В ПАТРОНІ.
2.    НЕ МОЖНА ТРИМАТИ КОЛОВОРОТ СВЕРДЛОМ ДО СЕБЕ.
3.   НАПОЧАТКУ СВЕРДЛІННЯ І В КІНЦІ РОБЛЯТЬ МАЛІ ОБЕРТИ.
4.    У КІНЦІ СВЕРДЛІННЯ ТРЕБА ЗМЕНШУВАТИ НАТИСК НА ІНСТРУМЕНТ І ЗМЕНШУВАТИ ОБЕРТИ.
5.    ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ ЧИСТИТИ ОТВІР ВІД СТРУЖКИ ПАЛЬЦЯМИ.
    Щодо ВЕРТИКАЛЬНО-СВЕРДЛИЛЬНОГО ОДРАЗУ ПОПЕРЕДЖУЮ ЗАПАМ’ЯТАЙТЕ:
       1.  ЗАТИСКАТИ ТРЕБА ЯК НАЙМЕНШЕ З ДВОХ БОКІВ.
       2.  ПЕРЕД ВМИКАННЯМ ВЕРСТАТА ОБОВ’ЯЗКОВО ОПУСТИТИ ЗАХИСНИЙ ЕКРАН.
       3.  НАДІЙНО ТРИМАЄМО ЗАГОТОВКУ РУКАМИ.
       4.  НЕ КЛАСТИ НА СТІЛ ВЕРСТАТА ІНСТРУМЕНТИ І ЗАЙВІ ПРЕДМЕТИ.
       5.  ПІД ЧАС ОБЕРТАННЯ ШПИНДЕЛЯ ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ: ЧИСТИТИ ВЕРСТАТ, ДОТОРКУВАТИСЬ РУКОЮ ДО СВЕРДЛА АБО ПАТРОНА, ГАЛЬМУВАТИ ПАТРОН, ВІДХОДИТИ ВІД ВЕРСТАТА НЕ ВИМКНУВШИ ЙОГО.
    ОБОВ’ЯЗКОВО ТРЕБА ЗНАТИ:
       1.   НАТИСКУВАТИ НА РУКОЯТКУ ШТУРВАЛА ТРЕБА ПЛАВНО, БЕЗ РИВКІВ;
       2.   ЗАВЕРШУЮЧИ СВЕРДЛІННЯ НАСКРІЗНОГО ОТВОРУ, НЕ СЛІД СИЛЬНО НАТИСКУВАТИ НА ШТУРВАЛ.
       3.   ПРИ СВЕРДЛІННІ НАСКРІЗНИХ ОТВОРІВ В ЗАГОТОВЦІ ПІД НЕЇ РОБЛЯТЬ ПІДКЛАДКУ.
6. Самостійна практична робота і поточний інструктаж (35 хв.)
    А) Самостійна робота учнів
1) Зміст роботи учнів (вправи чи виготовлення виробів за документацією і т.п.)
2) Форма організації праці учнів (індивідуальна, групова, фронтальна)
    Б) Інструктаж вчителя
1) Форма проведення (індивідуальна, групова).
2) Зміст цільових обходів робочих місць учнів:
     1-й обхід: перевірка правильності організації робочого місця і початку роботи;
     2-й обхід: перевірка правильності виконання трудових прийомів, дій, рухів і якості виробів;
     3-й обхід: перевірка правильності проведення самоконтролю;
     4-й обхід: перевірка правильності дотримання технічних умов і т.д.
3) Прийняття і оцінка робіт учнів.
В процесі роботи учнів у деяких виникають питання. Інструктаж проводиться в залежності від ситуації та роду запитань.
7. Заключний інструктаж і підведення підсумків (3 хв.)
1. Підведення підсумків практичної роботи;
2. Повідомлення оцінок за якість виробів кожного учня;
3. Визначення найкращої роботи з всіх учнів і демонстрування її;
4. Аналіз найхарактерніших помилок і недоліків;
5. Загальна характеристика заняття.
8. Завдання для виконання вдома (2 хв.)
    Вдома ви повторюєте матеріал, який я дав вам на запис в зошит на минулих уроках. Прочитати цю тему треба в підручнику.
9.  Прибирання робочих місць і закінчення уроку (5 хв.)
    А зараз всі прибирають робочі місця. Чергові … прибирають у класі. Всі останні можуть бути вільні.