МЕТА ЗАНЯТТЯ:
Навчальна: Сформувати знання про основні прийоми обточування зовнішніх циліндричних поверхонь, свердління отворів на токарно-гвинторізному верстаті.
Виховна: виховувати культуру праці, працелюбність, бережне відношення до майна;
Розвиваюча: розвивати технічне мислення, сприяти розвитку координації  рухів;

ОБЛАДНАННЯ: верстат ТВ – 4,  різці, плакат «Види різців».
ТРУДОВІ ДІЇ, ПРИЙОМИ ТА ОПЕРАЦІЇ : точіння
ЛІТЕРАТУРА:
1. Муравьев Е. М., Молодцов М.П. Практикум в учебных мастерских. Учеб. Пособие для студентов пед. ин-тов. – Москва: Просвещение, 1987.
2. Терещук Б.М., Туташинскький В.І., Загорний В.К. Трудове навчання: підручник для 7 класу – Київ: Генеза, 2007.
3. Трудове навчання: навчальний посібник для 6 кл. серед. загальноосвіт. шк. Мадзігон. В.М., Левченко Г.Є. – К.: Освіта, 1997.
ТИП УРОКУ: комбінований. ЧАС: 90 хвилин.
ПЛАН
1. Організаційна частина.....................................................................2 хв.
2. Перевірка раніше вивченого матеріалу.........................................5 хв.
3.Повідомлення теми, мети, завдань уроку, мотивація навчальної діяльності......3 хв.
4. Викладення нового матеріалу......................................................20 хв.
5. Закріплення вивченого матеріалу................................................10 хв.
6. Вступний інструктаж………………………………………………5хв.
7. Самостійна практична робота учнів…………………………….30хв.
8. Заключний інстуктаж……………………………………………10хв.
9. Завдання для виконання дома……………………………….…2 хв.

10. Прибирання робочих місць і приміщення майтерні черговими….3 хв.

ХІД І ЗМІСТ ЗАНЯТТЯ
1. Організаційна частина
Учні заходять в спецодязі у майстерню. Учитель перевіряє присутність учнів за журналом та перевіряє підготовленість учнів до заняття (наявність зошитів). Чергові назначаються за графіком.

2. Перевірка раніше вивченого матеріалу
Домашнє завдання перевіряється фронтально за допомогою контрольних питань з попередньо вивченої теми:
1. Які основні частини токарно-гвинторізного верстата? (станина, передня та задня бабки, супорт, гітара, коробка подач, клинопасова передача, фартух, коробка зміни швидкостей);
     2.  Які види різців Ви знаєте? (прохідні прямі, прохідні упорні, відрізні, підрізні, фасонні, різьбонарізні).
3.  Для чого призначена коробка зміни швидкостей токарного верстата? (Для зміни частоти обертання шпинделя);
4. Яким чином закріплюється заготовка на токарно-гвинторізному верстаті? (розвести кулачки самоцентрівного патрона, вставити заготовку, ключом затиснути в трьох місцях заготовку, перевірити її на биття).
5. Назвіть основні правила безпечної роботи на токарно-гвинторізному верстаті. (Без дозволу вчителя не вмикати верстата.
Перевірити перед включенням верстата наявності коврика чи дерев`яної підставки. На холостому ходу перевірити справність верстата. Працювати тільки у спецодязі і окулярах. Тримати правильну позу при точінні).

3. Повідомлення теми, мети, завдань уроку, мотивація навчальної діяльності
Тема уроку (записується на дошці) Обточування зовнішніх циліндричних поверхонь. Сведління отворів. Догляд за верстатом.  
     Мета уроку: ознайомитись з основним інструментом для точіння.
Ця тема важлива в курсі трудового навчання, її засвоєння дозволить вам правильно виконувати точіння на токарно-гвинторізному верстаті. На наступних уроках трудового навчання, а також у разі самостійної роботи у подальшому вашому житті Ви ці знання будете застосовувати. Наприклад для того щоб виточити болт чи втулку вам неодмінно знадобляться ці знання.

4. Викладення нового матеріалу
Щоб дістати   гладеньку   циліндричну   поверхню,   використовують прямий і  відігнутий  уліво прохідні різці.  Перед  початком обточуванню вивчають креслення і обміряють заготовку, визначають, який шар металу треба зрізати і за скільки робочих проходів. Якщо деталь має виступи, то застосовують прохідний упорний різець. Наприклад, при точінні ступінчастого вала весь припуск ділять на ділянки 1—3. Межу обточування по довжині визначають розмічанням. Для цього різець за допомогою лінійки установлюють на потрібній відстані від торця, включають шпиндель, підводять різець до заготовки і наносять мітку (риску). Таких рисок на деталі може бути кілька.
Після розмічання прохідний упорний різець переміщують до торкання вершини головки різця до поверхні заготовки. Потім установлюють потрібну глибину різання, щоб мати заданий менший діаметр вала, і за один прохід подовжньою ручною подачею проточують перший ступінь на всю довжину. Відводять різець від обробленої поверхні заготовки поперечною подачею, установлюють вершину різця на розмір наступного діаметра вала і проточують другий ступінь на потрібну довжину і т. д. Якщо заготовка не досить жорстка і має великий виліт,  її   обточують  за  кілька   робочих   ходів   (мал.   39,  б). Після обробки кожного ступеня вала вимірюють його довжину.
Деталі відрізують різцями.
При відрізуванні деталей, а також розрізуванні прутків точно по центру виставляють різальну кромку різця. Потім перпендикулярно до осі заготовки виставляють різець, щоб бічні поверхні відтягнутої частини не терлись об стінки заготовки. Заготовки відрізують, залишаючи 2...З мм до осі, потім відрізану частину відламують рукою (в рукавиці!) або за допомогою пристрою. Швидкість різання і подача при відрізуванні повинні бути приблизно на 20 % меншими, ніж при зовнішньому обточуванні.
Свердління отворів у заготовках на токарно-гвинторізному верстаті проводиться ручною подачею свердла, закріпленого в пінолі задньої бабки, у тіло заготовки, що обертається в патроні. Задня бабка із закріпленим у її пінолі свердлом або патроном, у якому кріпиться свердло (для свердел невеликих діаметрів), подається до торця заготовки і спеціальним затискачем або болтами кріпиться до станини. Свердло подається вглиб заготовки внаслідок обертання маховичка задньої бабки за годинниковою стрілкою.
Для свердління отвору певної глибини мітку ставлять на свердлі. Діаметр, довжину виготовлюваної деталі, а також глибину просвердлюваних отворів вимірюють штангенциркулем.
Догляд за верстатом. Від того, в якому стані знаходиться верстат, залежить його робота. Той, хто працює на верстаті, повинен періодично його чистити, а про помічені несправності негайно повідомляти вчителя. Щоб верстат працював безперебійно і тривалий час, перед початком роботи перевіряють його загальний стан.
Увімкнувши верстат, визначають на слух, чи немає якихось шумів у коробці зміни швидкостей. Оглядають напрямні станини: чи немає задирок і подряпин. Крім того, перевіряють хід каретки супорта, поперечних і верхніх полозків супорта і пересвідчуються у справності заземлення та освітлювального пристрою. Верстат змащують згідно з картою мащення.
Заготовки деталі й різальні інструменти кладуть на дерев'яні планшети, а не на напрямні станини. Верстат не можна перевантажувати, бо під час роботи буде спостерігатися сторонній шум, пробуксовувати пас, перегріватимуться, підшипники шпинделя й електродвигуна.
Частоту обертання змінюють при повній зупинці двигуна, інакше в коробці зміни швидкостей будуть різкі удари шестерень одна об одну, і вони зламаються. Після роботи щіткою старанно очищають верстат, щоб на напрямних станини і супорта не залишались стружка, бруд, волога.
Обтиральні, матеріали не повинні залишати слідів від часточок стружки і ворсу на поверхнях, які протирають.
1.  Назвіть способи обточування двоступінчастої деталі.
2.  Яких вимог треба додержувати при відрізуванні деталі?
3.  У чому полягає догляд за верстатом?
4.  З якою метою утилізують стружку?

5. Закріплення вивченого матеріалу
Закріплення нового матеріалу проводиться методом фронтального опитування. Ставляться такі питання:
1. Які різці використовують при обточуванні зовнішніх циліндричних поверхонь? (використовують прямий і  відігнутий  уліво прохідні різці).
    2. Яких вимог треба додержувати при відрізуванні деталі? (відрізують заготовки, залишаючи 2..3 мм до осі, відламувати рукой в рукавиці чи за допомогою пристрою).
    3. У чому полягає догляд за верстатом? (постійно перевіряти його справність, проводити змащування вузлів верстата після роботи).
    4.  Які правила безпечної роботи на токарно-гвинторізному верстаті ви знаєте? (Без дозволу вчителя не вмикати верстата.
Перевірити перед включенням верстата наявності коврика чи дерев`яної підставки. На холостому ходу перевірити справність верстата. Працювати тільки у спецодязі і окулярах. Тримати правильну позу при точінні).
Тема Робота на токарно-гвинторізному верстаті.
Мета Ознайомтеся з прийомами обточування зовнішніх циліндричних поверхонь.

6. Вчитель  повідомляє правила безпечної роботи при роботі на верстаті:
1.  Не вмикайте верстат без дозволу вчителя.
2.  Роботу на верстатах виконуйте тільки в спецодязі (манжети рукавів мають щільно облягати зап'ястки рук: не залишайте вільно звисаючих кінців одягу, волосся приберіть під берет).
3.  Перевірте надійність з'єднання контура заземлення з корпусом верстата.
4.  Огляньте верстат і перевірте наявність загороджувальних і захисних пристроїв, поставте в потрібне положення рукоятки керування.
5.  Надійно закріпіть оброблювану заготовку і різальний інструмент.
6.  Приберіть із верстата вимірювальний інструмент.
7.  Виконуйте різання тільки з опущеним екраном.
8.  Під час роботи не доторкайтесь до заготовки і стружки руками.
9.  Не переключайте рукоятки коробки зміни швидкостей під час роботи.
10.  Вимірювання робіть тільки після повної -зупинки верстата.
11.  Будьте уважними, не відволікайтесь під час роботи сторонніми справами і розмовами.
Вчитель пояснює критерії оцінювання за практичну роботу та розподіляє учнів за робочими місцями, видає завдання для практичної роботи.

7. Самостійна практична робота учнів
Учні індивідуально працюють над виконанням завдань за картками (Додаток А). Під час роботи вчитель проводить обхід робочих місць і слідкує за ходом виконання трудових дій, прийомів і правильністю виконання завдань, виконання учнями правил безпеки праці. В кінці практичної роботи вчитель проводить опитування і оцінювання за критеріями як дотримання правил безпечної роботи, так і за правильністю виконання практичної роботи.

8. Заключний інстуктаж
Вчитель повідомляє про досягнення мети практичної роботи, повідомляє оцінки кожному учню та мотивує їх, робить аналіз помилок та недоліків у роботі учнів.

9. Завдання для виконання дома
Вивчити матеріал по темі в зошиті.

10. Прибирання робочих місць і приміщення майтерні черговими
Чергові прибирають інструменти, роблять прибирання майстерні.