Тема. «Раз добром нагріте серце вік не прохолоне». (Т. Шевченко). А.Дімаров «Для чого людині серце».

Мета. Формувати в учнів предметні компетент­ності

  • навчальну: ознайомити з літературною казкою, формувати читацькі навички шляхом спеціальних вправ та в процесі роботи над текстом; уміння диференціювати ознаки доброго і лихого;
  • розвивальну: розвивати мовлення, творчий підхід до поставленої проблеми;
  • виховну, виховувати доброзичливе ставлення до людини, бажання творити добро.

Формувати в учнів ключові компетентності’.

  • вміння вчитися — організовувати своє робоче місце; орієнтуватися у часі та берегти його; плану­вати свої дії; доводити роботу до кінця;
  • громадянську компетентність — знання своїх прав і обов'язків;
  • здоров’язбережувальну — дбайливе ставлення до свого здоров'я;
  • соціальну — продуктивно співпрацювати з різ­ними партнерами в групі, використовувати різні ролі й функції в колективі, виявляти ініціативу тощо.
  • загальнокультурну — дотримуватися норм мовленнєвої культури, зв'язно висловлюватися.

Обладнання: презентація, картки для робо­ти в групах, "сердечка доброти".

Хід уроку                                       

І.Організаційний момент.

Емоційне налаштування.

Пролунав дзвінок, починаємо урок.

З чарівної казки, з маминої ласки (сідають учні).

Успіхів всім! — мої побажання,

От і настав час для читання.

Тож девіз тепер згадаймо і урок розпочинаймо!

Виразно - читаємо,

Чітко - відповідаємо,

Мовлення своє розвиваємо.

Вправа «Очікування».

 --- Що ви очікуєте від уроку?

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Робота над скоромовками. (Слайд).

Щоб чітко звуки вимовляти,

Скоромовки нам треба згадати. (За годинником).

Казка бігла через ліс,

Та впіймав її там лис.

Чим би лиса задобрити,

Щоби казочку звільнити?

(Прочитати повільно, тихо, голосно, швидко).

Робота з деформованим прислів'ям.

Вітерець прилітав, всі слова порозкидав,

Тож мерщій, часу не гаймо — швидше приказку читаймо. (Слайд).

(Казки маленькі, а розуму в них багато).

Бліц-турнір.

--- Як називається твір, у якому обов'язково є щось чарівне, незвичайне, фантастичне? (Казка).

--- Які існують дві окремі групи казок? (Народні» авторські).

--- Чим вони відрізняються?

Завдання уроку (Слайд):

  • сьогодні ми почнемо ознайомлюватися з літе­ратурними казками українських письменників;
  • збагачуватимемо свою мову новими словами і виразами;
  • розвиватимемо мовлення;
  • вчитимемось робити добро.

Літературні казки, на відміну від народних, мають автора. У цих казках описуються незвичайні події, місця, дивовижні перетворення. З деякими літературними казками письменників світу ми вже знайомі. Це — «Дикі лебеді» і «Дюймовочка»  Г.-Х.Андерсена, «Попелюшка» і «Кіт у чоботях» Ш.Перро, «Крокодилові сльози», «Бембі»,  У.Діснея, «Білосніжка та семеро гномів» братів Грімм.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

  • Гра «Яке слово заховалось» (Слайд).
  • Розгадай ребус.
  • --- Так, серце. Саме про нього ми говоритимемо на уроці.
  • --- Стисніть свою ліву долоньку в кулачок. Ось таке завбільшки ваше серденько. Послухаймо, як воно б'ється.
  • Серце — це ще і місце зосередження почуттів і пере­живань людини, символ любові, прихильності, доброти.
  • Асоціативний куш «Серце». (Слайд).
  • --- Назвіть слова, які спадають вам на думку, коли ви чуєте слово серце.
  • (Душа, любов, почуття, людина, орган, життя, добро, радість, двигун, кров...).
  • --- Діти, а чому ви пов'язали слово серце із словом життя?
  • Вправа «Обери позицію».
  • --- Уявіть, що вчені винайшли серце без почуттів, яке здатне працювати вічно. Хто вважає, що краще жити вічно з винайденим ученим серцем, позбавле­ним почуттів, покажіть червоний «світлофор». А хто думає, що краще жити зі справжнім, сповненим людськими почуттями серцем, стільки, скільки воно зможе працювати, покажіть зелений «світлофор».
  • --- Сьогодні ми працюватимемо над твором А.Дімарова «Для чого людині серце».
  • Можливо, після ознайомлення з ним хтось із вас змінить свою думку.
  1. IV. Сприйняття нового матеріалу.
  2. Повідомлення учнів.

Група «Біографи» підготували довідку про життє­вий шлях А.Дімарова.

2.Ознайомлення з твором.

  • --- Прочитайте назву казки, знайдіть, хто автор.
  • --- Доведіть, що вона літературна.
  • --- На що схожий заголовок?
  • --- Прочитайте його розповідною, а потім пи­тальною інтонацією.
  • Словникова робота.
  • Вагаючись — виявляти нерішучість у чомусь.
  • Крижане — зроблене з криги, льоду.
  • Жевріючі — ті, які догоряють без полум'я, тліють.
  • Дошкулити — не давати спокою, заважати.
  • Ринутися — швидко рухатися.
  • У розпачі — стан сильного душевного болю, без­вихідність.
  • Інтонування речень.
  • Ой, що це? — Інтонація здивування.
  • Ой, як гарно! — Інтонація задоволення.
  • Ой, боляче! — Інтонація болю.
  • 3.Бесіда.
  • --- Чи сподобалась вам казка?
  • --- Що викликало сумні почуття?
  • --- Які персонажі діють у казці?

--- Що потрібно чоловічкові, щоб стати справ­жньою людиною?

  1. Тестування. (Взаємоперевірка в парах).
  2. Вибіркове читання. Знайдіть і прочитайте:
  • --- Кого зустріли дерев'яні чоловічки у своєму лісі?
  • --- Що їх здивувало у цій звичайній дівчинці?
  • --- Які запитання ставили дівчинці дерев'яні чоловічки?
  • --- Як дівчинка пояснила чоловічкові, що таке серце?
  • --- Знайдіть, яким було зле серце?
  • --- А серце байдужої людини?
  • --- Чому воно зовсім не зносилося?
  • --- Почитайте, яким було серце, яке дбало тільки про себе?
  • --- А доброї людини?
  • --- Прочитайте, що сталося із серцем чоловічка від розпачу?
  • --- Чи вдалося врятувати хлопчика?

Фізкульт хвилинка.

--- Час настав для відпочинку, розпочинаймо фізкультхвилинку.

  1. V. Усвідомлення отриманих знань.
  2. Вправа «Коло думок».
  • --- Як ви розумієте слова лікаря про те, що люди мають різні серця?
  • --- Поміркуйте, яким був би кінець казки, якби дерев'яний чоловічок вибрав якесь інше серце.
  • --- Яке серце називають добрим?
  • --- Що означає вислів "жорстоке серце"?
  • --- Чи можна вважати дерев'яного чоловічка героєм?
  • --- Чи можна зустріти в сучасному житті випадки самопожертви?
  • (Пожежники, правоохоронці, учасники АТО). Чому цей твір є казкою?
  1. Робота в групах.
  • І група.
  • Прочитайте прислів’я, роз'єднавши слова. Яке з них виражає головну думку?
  • Щоробитьсявсерці, знаєтількисерце.
  • Раздобромнагрітесерце вікнепрохолоне.
  • Головамаєслухатисерце, асерце — голову.
  • ІІ група.
  • --- Прочитайте план казки. Чи все тут правильно?
  • --- Біля кожного пункту плану поставте його правильний порядковий номер.
  • План
  • Життя чоловічка з серцем.
  • Плем'я дерев'яних чоловічків.
  • Незвичайна гостя.
  • Полум'яне серце зігріває хлопчика.
  • Лікар, що міняє серця.
  • Нелегкий вибір.
  • ІІІ група.
  • «Визнач характер».
  • Скласти характеристику дерев'яного чоловічка.
  • Слова для довідки: жорстокий, милосердний, співчутливий, безсердечний, добрий, хитрий, здатний на самопожертву, розсудливий, заздрісний, чуйний, бай­дужий, злий.
  • IV група.
  • Вправа «Розподіли за групами».
  • Реальні явища у творі. Фантастичні елементи
  • V група.
  • Сенкан       Серце
  • VI  група.
  • Гра «Добре і погано».
  1. VI. Підсумок уроку.
  2. Вправа «Займи позицію».

— Повернімося до питання, на яке намагалися дати відповідь на початку уроку. Якщо ви вважаєте, що краще жити із справжнім серцем, то засвітіть зелений «світлофор», а якщо краще жити вічно, але із серцем без почуттів — червоний.

  1. Робота з «сердечками доброти».

--- Чи хочете ви бути добрими, такими, якдерев'я-1 ний чоловічок?

--- Тоді візьміть сердечка у свої долоньки. Заплющіть очі. Подумайте про людей рідних вам, людей добрих і чуйних, щирих і щедрих. Подумайте про людей, які люблять вас. Ваші сердечка сповнені любов'ю і ніжністю. Ви відчуваєте це тепло у своїх долоньках. Розплющіть очі. Нехай тепло і доброта ваших сердець  не затримується у ваших долоньках. Подаруйте їх  іншим людям. Разом з цим символічним сердечком ви віддаєте частину свого серця, його тепло:

VII. Домашнє завдання.

  • --- Обрати те, що більше до душі:
  • --- написати, які добрі справи можна зробити в і школі, вдома;
  • --- написати відгук про казку;
  • --- скласти характеристику дійових осіб.

Джерело : науково-методичний журнал «Початкова школа»,№1, 2017, Любов Коваленко, вчитель-методист ЗОШ № 19 м. Черкас, с.8-10.