Тема. Користування телевізором, комп'ютером, мобільним телефоном.

Практична робота. Створення пам'ятки щодо перегляду телевізійних передач, користування комп'ютером і мобільним телефоном.

Мета. Ознайомити учнів з правилами безпеч­ного користування сучасною технікою (телевізором, комп'ютером, мобільним телефоном); формувати вміння практично застосовувати пам'ятки щодо безпечного користування телевізором, комп’ютером та мобільним телефоном; виховувати відповідаль­ність за власне здоров'я.

Формувати в учнів ключові компетентності:

  • — вміння вчитися — організовувати та контролю­вати свою навчальну діяльність; виконувати розу­мові операції і практичні дії; прагнення здобувати нові знання;
  • — інформаційно-комунікативну компетентність — здатність учня орієнтуватися в інформаційному просторі, володіти і оперувати інформацією; уміння здобувати нові знання на основі наявних; уміння фор­мувати власну точку зору й доводити власну позицію;
  • — здоров'язбережувальну компетентність — уявлення і поняття про здоров'я; здоровий спосіб життя та безпечну поведінку; усвідомлення здоров'я як вищої життєвої цінності:
  • — соціальну компетентність — продуктивно спів­працювати з різними партнерами в парі; виявляти ініціативу.

Обладнання: картки з номерами 101, 102, 103,104; зображення автомобілів (швидка допомога, поліція, пожежна служба, газова служба); картки з прислів'ями; куб із запитаннями; сигнальні картки (червоного і зеленого кольорів), картки.

Тип уроку: комбінований.

Хід уроку

І.       Організація класу.

  • Встаньте, діти, всі рівненько,
  • Посміхніться всі гарненько.
  • Продзвенів уже дзвінок,
    Починається урок.
  • Добрий день вам, любі діти!
  • Цим життям вам слід радіти!
  • Не на день і не на рік,
  • А на довгий-довгий вік!

Слайд 1. Девіз уроку: "Хто здоровий, той сміється. Все йому в житті вдається".

Слайд 2. Епіграф: "Здорові діти — здорова нація". — Здоров'я — це найголовніше, що є в житті. Щоб бути здоровим, потрібно мати гарний настрій. Подаруйте, будь ласка, один одному гарний настрій. І я бажаю вам, щоб цей настрій залишився у вас до кінця уроку. А зараз давайте заглянемо у нашу чарівну скриньку.

Учень читає запитання із скриньки, на яке потрібно відповісти у кінці уроку: Що цікавого дізнався на уроці?

  • — Актуалізація опорних знань.
  1. Віршоване повторення телефонних номерів рятувальних служб. (Вчитель прикріплює на дошку картки з номерами 101, 102, 103, 104).
  • Запах газу йде з квартири —
  • Треба номер 104!
  • А поліція —102!
  • Всяке у житті бува.
  • Лиха стережіться, діти,
  • Та при цьому не губіться!
  • Ще якась біда біжить —
  • На "швидку" хутчіш дзвоніть!
  • Швидко номер набирайте —
  • Це 103! Запам'ятайте!
  • А прийшла пожежа вмить —
  • Не ховайтесь, а дзвоніть!
  • Кожна донечка і син Знає — номер 101!
  1. Відгадування загадок. (Вчитель прикріплює на дошку малюнки автомобілів з кодами).
  • Спішить, сурмить:
  • — Дорогу дай!
  • Моргає синім оком.
  • Приїде вчасно — І біда
  • Людей обійде боком (Пожежна машина).
  • Поспішає ця машина
    З крестом червоним на боку,
  • Пропусти машину швидко,
    І попередиш ти біду.
  • (Машина швидкої допомоги).
  • Машині цій треба дуже поспішати.
  • Порушників вчасно їй слід наздогнати.
     В ній люди в погонах та формі сидять,
     Обов'язок їх — повсякчас слідкувать,
  • Щоб скрізь - будь то місто чи просто село -
     Життя наше завжди безпечним було.
  • (Поліцейська машина).

— Діти, скажіть, будь ласка, автомобіль якої служби приїде на ваш виклик, якщо ви відчули за­пах газу? (Автомобіль газової служби).

  1. Гра "Кодування”.

Необхідно з'єднати телефонні номери - 101,102, 103, 104 — з відповідними автомобілями

  1. Робота в парах. Гра "З'єднай прислів'я".
  2. ряд

У здоровому тілі —                               то й світ не милий
Як немає сили,                                       здоровий дух.

Здоров я —                                              який він багатий.

Здоровий не знає,                                           найбільше багатство.

  1. ряд

Де дружні —                                    щасливі батьки.

Здорові діти —                                там і сильні.

Ходи більше —                              всьому голова.

Здоров'я —                                                 проживеш довше.

  1. Гра "Кубування”.
  • — Треба дотримуватися правил особистої... (гігієни).
  • — Треба мити руки перед... (уживанням їжі).
  • — Треба постійно займатися... (спортом).
  • — Треба проводити багато часу на свіжому ... (повітрі).
  • — Треба дотримуватися розпорядку ... (дня).
  • — Треба двічі на день чистити ... (зуби).
  1. Гра «Так чи Ні».
  • Використовуємо сигнальну картку червоного і синього кольорів.
  • От схотілось чоловіку                    Телевізор ми включили:
  • Під сосною навесні                           Мультики там і пісні.
  • Вогнище зробить велике.                          Йдете гратись, все лишили.
    Там палити можна?                                    Так і треба, діти?
  •        — Ні!                                                                             - Ні!
  • Дружити з водою і милом.                         Дотримуватись режиму дня.
  •          -Так!                                                                              -Так!
  • Із квартири запах газу,                              Лягати слати коли завгодно
  • Що зробити треба зразу?                                                - Ні!
  • Світло там вімкнуть мені?                         Часто бувати на свіжому повітрі.  
  •                        - Ні                                                                               -Так!
  • Сірником черкнути?                                     Цілими днями дивитись телевізор.
  • - Ні!                                                                                          - Ні!
  • Щодня  робити зарядку.                                          Все  куштувати на смак. 
  • --Так!                                                                                         --Ні!

ІІІ. Повідомлення теми і мети  уроку.

Слайд 3.

---- Сьогодні ви дізнаєтеся про шкідливий вплив на здоров'я телевізора, комп'ютера , мобільного телефону, а також одержите пам'ятку безпечного користування ними.

IV. Мотивація навчальної діяльності.

----Телевізор, комп'ютер, телефон  - корисні речі. Але тим, хто неправильно ними користується, вони не залишають часу для навчання, прогулянок і допо­моги батькам. А ще можуть зіпсувати зір, поставу і навіть спричинити залежність. Тому сьогодні ми опрацюємо пам’ятку безпечного користування сучасною технікою, а наприкінці уроку кожен її отримає,  щоб техніка була для вас не шкідливою, а корисною.

V. Вивчення нового матеріалу.

Слайд 4 Телевізор.

1.Загадка

От так дім — одне вікно
Кожен день в вікні кіно.

(Телевізор).
2.Мозковий штурм.
         ---Для чого потрібен телевізор?

            --- У кого є телевізор?

         --- Які ваші улюблені телепередачі?

         --- Який мультфільм ви бачили нещодавно?

3.Розповідь учителя.

         Є дуже багато різних видів телевізорів, але основне їх завдання — показ інформації. Однак, чим більше ви дивитесь телевізор, тим менше залиша­ється у вас часу на рух. Деякі телепередачі можуть травмувати вашу психіку. Коли надто близько сиди­те біля телевізора, чи погане освітлення, то псується зір. Надто голосне звучання псує слух. А сидіння в одній позі тривалий час призводить до викривлення хребта. Дітям телевізор можна дивитися до 21 00

4.Фізкультхвилинка (під музичний супровід)

5.Робота з текстом. (Додаток І).

Самостійне читання.

---Чого не можна робити?

--- Чи дотримуємося ми правій перегляду телевізора'1

Слайд 5. Комп'ютер.

6.Загадка.

  •       Учитись він допомагає,
  •       Інформацію зберігає,
  •       В ігри він з тобою грає,
  •       З дисків музика лунає.
  •                    (Комп'ютер).

---У кого вдома е комп'ютер?

---Чому комп'ютер - це корисна річ (Друкуємо, слухаємо музику, переглядаємо фільми, граємо в ігри, спілкуємося з родичами, користуємось Інтернетом).
7. Розповідь учителя.
         Важко уявити своє життя без комп’ютера. Однак , він негативно впливає на здоров’я людини. Дуже небезпечно сидіти перед комп’ютером, який вас опромінює. Після закінчення роботи на комп’ютері його необхідно вимкнути. У вас може вироблятися залежність від комп’ютера та від Інтернету. Медики склали список хвороб внаслідок неправильної роботи за комп’ютером: головний біль, болі в м’язах шиї, рук і спини, свербіж шкіри обличчя, безсоння, болі в очах.
8. Робота з текстом. (Додаток 2).
Мовчазне читання.
         --- Скільки хвилин на день можна користуватися комп’ютером? (15 хв.)
         --- Яка відстань повинна бути між очима і монітором? (50-70 см).
         --- Чи можна працювати за комп’ютером у темній кімнаті?
9. Фізкультхвилинка для очей після перегляду комп’ютера.
         Погляд угору, вниз, вліво, вправо, по колу, заплющити очі, відкрити.
10. Ситуації.
         Ви граєте в цікаву гру, а мама просить провідати бабусю, занести їй хліб.
         --- Які будуть ваші дії?
         Ви переглядаєте цікавий фільм, а маленький братик кличе на допомогу.
         --- Які будуть ваші дії?

Слайд 6. Телефон.
         11. Загадка.
                   Є у мене вірний друг,
                   Має він чудовий слух
                   І говорить голосами
                   Моїх друзів, тата й мами.
                   як він зветься, хто нам скаже?
                            (Т е л е ф о н).
         Якому телефону ви віддаєте перевагу?
         12. Розповідь учителя.

Телефони – це сучасний засіб зв’язку. Але ми повинні пам’ятати, що від нього йде шкідливий потік енергії. Фахівці відзначають, що у дітей, які використовують мобільні телефони, можна очікувати таких розладів, як ослаблення пам’яті, зниження уваги, розумових і пізнавальних здібностей, дратівливість, порушення сну. Якщо дитина користується мобільним у семирічному віці, то до тридцяти років можлива схильність до пухлин мозку. Пам’ятайте : максимальне випромінювання йде, коли ви додзвонюєтеся до абонента і йдуть гудки. Коли ви додзвонилися, потужність випромінювання падає.

  1. Робота з текстом.(Додаток 3).

--- Що нового ви дізналися з тексту?

(Не варто хизуватися телефоном перед друзями. Не можна показувати його всім на вулиці).

VI. Узагальнення й систематизація знань.

1.Перечитування тексту у підручнику с.83.

--- Які проблеми чекають на тих, хто неправильно користується комп’ютером , телевізором чи мобільним телефоном? (Проблеми із здоров’ям: зором, слухом , поставою… ).

--- Як цього уникнути? (Необхідно дотримуватися правил безпечного користування сучасною технікою).

2.Вручення та опрацювання змісту Пам’яток.(Додаток 4).

  1. Робота на картках.

Гра «Роз’єднай слова ».

         Комп’ютермишкасистемнийблок

         Принтермоніторколонки

         Пам'ятьпроцессордиск

4.Гра «Розгадай анаграми».

321                              156748392                        135792468

Фон\ле\те,                   к’ютпемро,                      тлвзресіо, (телефон, комп’ютер, телевізор).

VII.Підсумок уроку.

  • 1.Гра «Мікрофон».
  • --- Що нового ви дізналися на уроці?
  • --- Що можна зробити із пам’яткою вдома? (Ознайомити із правилами всіх членів сім’ї).
  • 2.Гра «Мій настрій».
  • На кружечку намалюйте смайлик, який передасть ваш настрій, і прикріпіть його до сонечка, або до хмаринки.
  • --- Діти, пам’ятайте, що ваш настрій впливає на ваше здоров’я, а здоров’я – це найдорожче, що є в людини. І його потрібно берегти.

VIII. Домашнє завдання.

Ознайомити членів своєї сім’ї з правилами безпечного користування комп’ютером, телевізором та мобільним телефоном.

Джерело :  науково-методичний журнал «Початкова школа», №3, 2017р., Тетяна Кучер, учитель початкових класів Бужанської ЗОШ І-ІІІ ст. Лисянського р-ну Черкаської обл.