Тема: Наростання політичної боротьби у липні-жовтні 1917 року

Мета: Проаналізувати політичну ситуацію в липні-жовтні 1917р., опрацювати  документи, визначити прорахунки ЦР.

Продовжувати формувати вміння аналізувати історичний матеріал, робити висновки, розглядати суспільні явища в розвитку і конкретно-історичних умовах.

Основні поняття: універсал, автономія, федерація.

Хід уроку

І. Опитування домашнього завдання шляхом рольової гри.

Клас поділяється на 4 групи:

  1. представники тимчасового уряду,
  2. представники ЦР,
  3. представники РСДРП( б ),
  4. історики-аналітики.

Кожна з груп дає стислу характеристику своїм політичним поглядам, аналізує цілі своєї діяльності і шляхи їх досягнення. Представники груп задають один одному питання. Історики-аналітики узагальнюють повідомлення і роблять висновки.

ІІ. Визначення мети уроку.

Сьогодні на уроці необхідно проаналізувати події літа-осені 1917 року і спробувати визначити прорахунки  Центральної Ради.

ІІІ. Вивчення нової теми.

Вчитель: Таким чином, ми прийшли до висновку, що ситуація в Російській імперії була досить напружена. ЦР і Т.У. хотіли утримати владу, РСДРП (б) боролася за владу. Тимчасовий уряд був незадоволений свавіллям Центральної Ради і засудив І Універсіал.

1. Другий Універсіал.

Учні, які готували  випереджаюче домашнє завдання, розповідають про видання ІІ Універсіалу. Учні аналізують документ стор. 47 підручника , порівнюють І і ІІ Універсали, висловлюють своє ставлення до такого кроку ЦР.

2. Наростання політичної боротьби літо 1917 р.

а) VІ з'їзд  РСДРП (б) - його рішення.

б) «Тимчасова інструкція Генеральному секретаріатові Тимчасового уряду на Україні».

Форма роботи:

-        розповідь вчителя;

-        аналіз документів 1, 2, 3 стор. 35 підручника.

3. Корніловський заколот.

а) об'єднання лівих сил;

б) зростання впливу більшовиків.

Форма роботи:

-        розповідь вчителя;

-        бесіда з учнями.

4. З'їзд народів Росії.

Учні працюють з матеріалом підручника, вивчають мету і рішення з'їзду.  

Наприкінці уроку в ході бесіди учні визначають прорахунки ЦР, вчитель записує їх на дошці. Далі вчитель разом з учнями систематизує відповіді.

Учні роблять висновки.

ІV. Домашнє завдання: стор. 23-34 чит., документи стор. 26, 35.

Повторити з матеріалу Всесвітньої історії:

-        більшовицький переворот жовтень 1917 року;

-        письмово скласти логічну схему;

-        розташування політичних сил жовтень 1917.