Тема: Призначення операційної системи.
Мета: 
-    навчальна: ознайомлення учнів з функціями та складом операційної системи, класифікацією операційних систем. Ознайомлення з основними об’єкти робочого столу.
-    виховна: виховувати культуру роботи за комп’ютером, бережливе ставлення до комп’ютерної техніки, майна школи;
-    розвиваюча: сприяти розвитку уваги, мислення, пам’яті.
Обладнання: комп’ютер плакат
Дидактичні засоби: підручники, плакати, інструкції.
Тип уроку: засвоєння нових знань.

Хід уроку
1. Організаційна частина
Привітання з класом. Концентрація уваги учнів та перевірка їх наявності. Організація та перевірка готовності учнів до роботи, створення позитивної емоційної атмосфери, перевірка присутності учнів.
2. Повідомлення теми, мети, завдань уроку, мотивація навчальної діяльності учнів.
Методи: розповідь, бесіда, приклад.
 Сьогодні на уроці ми з вами ознайомимося з операційною системою Windows.
3. Вивчення нового матеріалу.
Методи: розповідь, пояснення з елементами бесіди, ілюстрація.
Поняття ОС звичайно визначається через функції, які вона виконує. Однак іноді простіше пояснити: не "навіщо потрібна операційна система", а "що було б, якби її не існувало". Якби не було ОС, то з комп'ютером було б дуже складно спілкуватися. Скажімо, програміст мав би створювати програму не на якійсь зручній мові програмування, а на мові машинних кодів. Відсутність ОС загнала б у глухий кут і будь-якого користувача. В його розпорядженні не виявилося б сучасних засобів керування апаратурою (дисками, мишею, принтером) і звичних програмних додатків (ігор, антивірусів, графічних редакторів тощо).
Операційна система - це сукупність програм, які призначені для керування ресурсами комп'ютера й обчислювальними процесами, а також для організації взаємодії користувача з апаратурою..
Зупинимося докладніше на кожній із функцій ОС. Перша функція ОС - ке¬рування ресурсами комп'ютера та їх розподіл.
Ресурси - це логічні й фізичні компоненти комп'ютера: оперативна пам'ять, місце на диску, периферійні пристрої, процесорний час тощо.
Керування ресурсами полягає, наприклад, у тому, що ОС: розпізнає й об¬робляє команди, що надходять з клавіатури; керує роботою дисків; готує інфор¬мацію для виведення на екран монітора або на принтер тощо. При цьому ОС намагається оптимальним способом розподіляти ресурси між різними завдан¬нями, що виконуються.
Інша функція ОС - керування обчислювальними процесами. Обчислюваль¬ним процесом (або завданням) називається послідовність дій, яка задається програмою. Переважна більшість сучасних програм сконструйовані так, що вони можуть виконуватися тільки за наявності операційної системи. У принципі, функції керування процесами можна було б передати кожній прикладній про¬грамі, але тоді програми були б набагато більшими та складнішими. Тому зруч¬ніше мати на комп'ютері одну керуючу програму - операційну систему, по¬слугами якої користуватимуться всі інші програми.
Для виконання третьої функції ОС - забезпечення взаємодії користувача з апаратурою - служить інтерфейс користувача ОС. До складу інтерфейсу користувача входить також набір сервісних програм - утиліт.
Утиліта - це невелика програма, що виконує конкретну сервісну функцію. Утиліти звільняють користувача від виконання рутинних і часом досить складних операцій.
Сучасні ОС надають користувачеві широкий спектр сервісних послуг. Чим досконалішою є ОС, тим зручніше у ній працювати користувачу.
Для IBM-сумісних ПК створено багато ОС, серед яких найпопулярнішими є DOS, Windows, OS/2, UNIX та інші. Для роботи на ПК найчастіше ви¬користовуються системи класу Windows (95, 98, ME, NT, 2000, ХР, Vista) і MS-DOS. Операційні системи зручно класифікувати за такими ознаками:
- ОС одного користувача і ОС багатьох користувачів;
- однозадачні ОС і багатозадачні ОС.
Однозадачні системи (вони, як правило, для одного користувача) допускають тільки послідовне виконання завдань: у кожний момент часу виконується тільки одне завдання. Зрозуміло, що ефективність використання ресурсів комп'ютера при цьому є невисокою. Однозадачний режим був характерний для перших ЕОМ. При роботі в цьому режимі центральний процесор змушений був простою¬вати, очікуючи, наприклад, закінчення виведення на зовнішній друкувальний пристрій або введення додаткових даних. Практично всі сучасні ОС підтримують багатозадачний режим, при якому можливе паралельне виконання завдань і розподіл ресурсів комп'ютера між завданнями.
Однозадачною ОС є розглянута тут система MS-DOS. До сучасних багато-задачних систем належать усі ОС класу Windows 95 і вище. Типовим прикладом ОС багатьох користувачів є система UNIX, що встановлюється на комп'ютерах у великих офісах, банках, страхових компаніях тощо.
Модулі MS-DOS та їх призначення
Операційні системи спочатку розглянемо на прикладі системи MS-DOS. Ця ОС була розроблена в 1981 р. фірмою Microsoft і призначалася для перших IBM PC. З чим пов'язана назва «MS-DOS»? Річ у тому, що система MS-DOS збері¬гається на дисковому накопичувачі, і з цього накопичувача має бути зроблено завантаження ОС. Скорочення MS-DOS означає Microsoft Disk Operation System - дискова операційна система фірми Microsoft. Нині розроблено багато версій MS-DOS, найпопулярнішою є MS-DOS 6.22. Зазначимо, що позначення версії будь-якої програми складається з назви програми і номера розробки. Перша версія має, як правило, номер 1.0, а наступні - вищі номери.
Windows 98 - популярна операційній система для персональних комп'ютерів. Попередником Windows 98 є ОС Windows 95, ці дві системи коротко позначаються як Windows 9. х. Вони істотно відрізняються від уже відомої вам операційної системи MS-DOS як за функціями, що вони виконують, так і за інтерфейсом користувача.
Сьогодні є новіші версії Windows -Windows ME (повна назва Windows Mille¬nnium Edition), Windows 2000 і Windows XP. Інтерфейс цих систем подібний до Windows 98,
Особливості систем Windows
Нагадаємо, що операційна система бере на себе функції керування обчис¬лювальними процесами і ресурсами комп'ютера: дисками, пам'яттю, мишею, принтером тощо. ОС - це ніби «посередник» між комп'ютером і користувачем. Щоб користувачеві спростити керування комп'ютером, операційна система підтримує інтерфейс користувача. Інтерфейс Windows 9х називають ще гра¬фічним інтерфейсом. Він перевершує відомі оболонки MS-DOS мальовничі¬стю оформлення та зручністю роботи. Всі команди видаються операційній системі шляхом простих маніпуляцій із вікнами, кнопками, меню, списками тощо.
Крім зручного інтерфейсу, система Windows має чимало інших позитивних якостей. Вона забезпечує узгодження комп'ютера з периферійним устаткуванням і з програмним забезпеченням. Системи Windows 9. х сумісні з величезною кількі¬стю програм, які були розроблені раніше для MS-DOS і для попередніх версій Windows. Завдяки цьому користувач може працювати з усіма старими про¬грамами, перебуваючи у сучасному інтерфейсі Windows. Ця особливість Windows називається апаратною і програмною сумісністю.
Вихід із системи і вимикання комп'ютера
Розпочинаючи роботу в Windows, ви маєте заздалегідь знати, як грамотно вимк¬нути комп'ютер. Загальне правило таке: по завершенні роботи в Windows 9. х по¬трібно спочатку вийти із системи і тільки потім відключити живлення. Виконується це в такий спосіб. Клацніть мишею по кнопці Пуск і виберіть у меню, яке з'явилося (воно називається головним меню), опцію Завершение работы. У наступному діалозі (мал. 21.4) клацніть по опції Выключить компьютер (якщо вона не позначена) і натисніть кнопку ОК
4.    Закріплення нового матеріалу.
Фронтальне опитування
1.    Що називається операційною системою?
2.    Що таке ресурс?
3.    Утиліта – це..?
4.    Які ознаки ОС ви знаєте?
5.    Назвіть модулі MS-DOS та їх призначення?
6.    Що таке графічний інтерфейс?
5.  Підведення підсумків уроку.
6. Домашнє завдання.
Опрацювати конспект, підручник Гаєвський О. Ю. „Інформатика 7-11 класи”: §31,  с.169, §32, с.173 – 178, §33, с.180 – 183.
7. Закінчення уроку.
Підведення підсумків уроку, аналіз позитивних і негативних моментів у роботі учнів, пояснення шляхів усунення недоліків. Повідомлення оцінок за урок, їх аргументація. Приведення в порядок робочих місць.