Мета: познайомити учнів з рухом молекул; ввести поняття дифузії та показати важливість даного поняття.

Хід уроку
I.    Організаційна частина.
II.    Актуалізація набутих знань.
-    Для чого потрібно знати будову речовини?
-    Як змінюється об’єм із зміною температури?
-    Які явища показують, що речовини складаються з частинок між якими є проміжки?
-    Що називають молекулою?
-    Властивості молекули
№2 ст.18 зошита.

V=0,003 мм3                                     
S=300 см2                
l=d              
_____________
d - ?
III.    Вивчення нового матеріалу.
Дослід з бензином.
Молекули бензину рухаються і безладно переміщуючись, розлітаються по кімнаті.

Дослід з мідним купоросом.
Взаємне проникнення речовини однієї в одну при безпосередньому стикані, зумовлене безладним рухом частинок речовини називається дифузією – “поширення”.

Пояснення! Мал. 16.
Молекули рухаються безперервно і безладно.
В рідинах дифузія відбувається повільніше ніж у газах. В твердих тілах ще повільніше. Пояснюється це тим, що відстані між молекулами різні.
Значення дифузії:
-    кисень
-    паяння
-    соління
IV.    Закріплення вивченого.
-    Що називають дифузією?
-    Як відбувається дифузія в рідинах, газах, твердих тілах?
-    Чому запах квітів ми відчуваємо на відстані?
-    Кальмар при нападі на нього викидає темно-синю рідину. Чому простір, який заповнений цією рідиною, навіть у спокійній воді через деякий час стає прозорим?
-    Чому білу і чорну тканину не можна прати разом?
-    Яку роль відіграє дифузія в очищенні повітря від газів димових труб?
-    Чи вірно, що при дифузії молекули однієї речовини проникають в молекули іншої речовини?
-    Чому оселедець робиться менш солоним у воді чи олоці?
-    Яка різниця між броунівським рухом і дифузією?

V.    Домашнє завдання. Вчити §8, запитання. №3,4 ст. 19(зошит)