Тема уроку: Механічний рух і спокій. Тіло відліку. Відносність механічного руху і спокою. Нерозривність руху і часу. Одиниці часу.
Мета уроку: Сформувати знання про механічний рух, тіло відліку, відносність руху. Розкрити залежність руху від часу, з’ясувати, що вони нероздільні. Ознайомити з приладами для вимірювання часу і його одиницями.
Обладнання: Демонстрування:
                    1. відносності механічного руху,
                    2. приладів для вимірювання часу (пісковий годинник, метроном, механічні і електронні годинники).
    Тип уроку: Вивчення нового навчального матеріалу.
                                                                            Хід уроку
І. Підготовка учнів до вивчення нового матеріалу.
ІІ. Вивчення нового навчального матеріалу.
    Ми часто називаємо одні тіла рухомими, інші нерухомими.
    Дерева, різні будівлі, мости, береги річок - нерухомі. Вода в річці, літаки в небі, автомобілі, що їдуть по дорозі - рухомі.
    Що дає нам підставу поділяти тіла на рухомі і нерухомі? Чим вони відрізняються один від одного?
    Коли ми говоримо про автомобіль, який рухається, то маємо на увазі, що в певний момент часу він був поруч з нами, а в інші моменти відстань між нами і автомобілем змінювалася. Нерухомі тіла протягом всього спостереження не змінюють свого положення відносно спостерігача.
    Проведемо дослід. Розмістимо вертикальні вішки на столі на деякій відстані одна від одної по одній прямій. Поставимо біля першої з них візок з ниткою і почнемо його тягти. Спочатку він переміститься від першої вішки до другої, потім - до третьої і т. д. Тобто візок змінюватиме своє положення відносно вішок.
        Зміну положення тіла в просторі називають механічним рухом.
    Якщо певне тіло змінює своє положення в просторі то про нього кажуть, що воно здійснює механічний рух. Коли такої зміни немає, то це тіло вважається нерухомим, тобто перебуває в спокої.
    Механічний рух, як і спокій, відносний.
    Одне і те саме тіло може бути нерухомим відносно одного тіла і рухомим відносно іншого. Наприклад, водій автомобіля, який рухається по дорозі, є рухомим відносно спостерігача, що стоїть на узбіччі, і нерухомим свого пасажира.
    Отже, Механічний рух - це зміна положення тіла відносно інших     тіл.
    Тіло відносно якого визначається положення даного тіла,     називається тілом відліку.

     Візьмемо довгий візок, а на нього поставимо короткий. Бедем переміщувати довгий візок, притримуючи короткий. Його положення змінюватиметься і відносно короткого візка, і відносно стола. Уявні спостерігачі, які стоятимуть на столі і на короткому візку, що довгий візок здійснює механічний рух.
    Механічний рух відбувається не тільки в просторі, але і в часі. Механічний рух не можна описати, не вказавши час. Така залежність руху і часу відображає закон єдності руху і часу.
    Рух і час - нероздільні.
    Час, як фізичну величину, можна виміряти. Його вимірюють за допомогою годиннників, які поділяють умовно на природні і штучні.
    Самостійна робота учнів з підручником сторінка 36. Виписати окремо природні годинники (Сонце, Місяць, Земля) і штучні годиннники (пісковий годиннник, механічні і електронні годиннники, метроном).
Демонстрація штучних годиннників.
    Використовують різні одиниці часу: добу, рік, годину (год), хвилину (хв), секунду (с). Основною одиницею часу вважають секунду (с).
    Одна секунда - це проміжок часу, який становить частину середньої сонячної доби.
    Різні одиниці часу зв’язані між собою так:
                1 рік= 365 (366) діб
                1 доба= 24 год=1440 хв=86400 с
                1 год=60 хв=3600 с
                1 хв= 60 с
ІІІ. Закріплення матеріалу
    А. стр. підручника 35 запитання після  параграфа 10.
    1. Що таке механічний рух?
    - Зміну положення тіла в просторі називають механічним рухом.
    2. Для чого обирають тіло відліку?
    - Для опису стану тіла.
    3. Чому механічний рух відносний?
    - Тому що одне і те  саме тіло може бути нерухомим відносно одного     тіла і     рухомим відносно другого.
    B. Виконати завдання на стр. 35.
    1. У вагоні залізничого потягу який рухається на столику лежить     книжка. У русі чи     в спокої перебуває книжка відносно: а)     столика? б) рейок? в) моста через річку?     г) води в цій річці?
     д) Місяця?
Відповідь: а) в спокої; б) у русі; в) у русі; г) в спокої.
    Як зміняться відповіді на ці запитання, якщо потяг стоятиме на     станції?
Відповідь: а) в спокої; б) в спокої; в) в спокої; г) в спокої; д) у русі.
    2. Пасажири стоять на палубі корабля, який підпливає до пристані.     Відносно яких     предметів вони нерухомі? Рухомі?
Відповідь: Нерухомі відносно - корабля і рухомі відносно пристані.
    С. Відповісти на запитання підручника стр. 37.
    1. Чому неможна описати рух без часу?
Відповідь: Рух не можна описати без часу, вони є нероздільні.
    2. Які природні явища використовують для вимірювання часу?
Відповідь: Рух Землі навколо Сонця і навколо своєї осі.
    3. Назвіть природні і штучні годинники? 
Відповідь: а) природні - Сонце, Місяць, Земля; б) штучні - метроном, пісковий, механічний, електронний, атомний годинники.
    4. Які є одиниці часу?
Відповідь: Рік, доба, година, хвилина, секунда.
    5. Яка одиниця часу є основною?
Відповідь: Секунда.
    6. Перевести хвилини в секунди 5 хв; 15 хв; 100 хв.
Відповідь: 5 хв=300с, 15 хв=900 с, 100 хв=6000 с.
    ІV. Д/З. Параграф 10, 11 вивчити стр.35 виконати 3,4 завдання усно. Письмово     перевести в секунди: 2 год, 30 хв, 1,5 год.

Література
1. Коршак Є.В., Ляшенко О.І., Савченко В.Ф. Підручник Фізика - 7. 1999 р.
2. Гороновська В.Т., Самсонова Г.В. Уроки фізики. 1985 р.
3. Бугайов О.І., Мартинюк М.Т., Смолянець В.В. Підручник Фізика. Астрономія 7. 1994 р.