Мета: створити умови для формування в учнів стійкого поняття про пристосування живих організмів як про розповсюджений і життєво необхідні властивості живих систем.

Завдання уроку:

- формування поняття «пристосування», вивчення видів пристосувань тварин і рослин, визначення значення й властивостей пристосувань у природі.

- розвиток навичок лекційної й самостійної роботи.

- виховання в учнів естетичного сприйняття явищ живої природи.

Обладнання: підручники, комп'ютер, проектор, презентації до уроку.

Форми організації навчальної діяльності: лекція, колективна, групова, самостійна.

Хід уроку

1.)Організаційний момент.

2.) Основна частина уроку

Головне що необхідно з'ясувати -

Чи дійсно, пристосування так необхідні кожному живому організму окремо й всьому виду в цілому?

Але для початку давайте познайомимося з різними особливостями живих організмів і з'ясуємо чи можна їх уважати пристосуваннями. Для цього відкрийте підручники на сторінці 392, у першому зверху абзаці знайдіть пояснення поняттю «пристосування» (шукають, формулюють)

- Підіб'ємо підсумок пошуку. Дайте чітке визначення цьому поняттю.

Пристосування це сукупність доцільних особливостей внутрішньої, зовнішньої будови, фізіологічних процесів організму.

- Відмінно, тепер, знаючи, що таке «пристосування», подивимося, якими вони бувають.

- Чому у водні устячка на верхній стороні листа?

- А яка хитрість є ще на ваш погляд у цих пустельників? Є чи аналогічні хитрості в рослин Ростовської області? Як називаються рослини, вегетаційний період яких триває дуже недовго, і при цьому відбуваються всі найважливіші фізіологічні процеси?

- Чому в цих рослин виникає необхідність полювати?

- Для чого служить ця хитрість?

- Чому важливо розселитися, поширитися подалі друг від друга?

- Рослина - паразит тільки цим відрізняється від інших рослин?

- чи Можна хитрості рослин назвати «пристосуваннями»?

Так, дійсно всі ці хитрості можна назвати «пристосуваннями». Крім того, ви повинні засвоїти, що особливості рослин пов'язані з недоліком вологи можна назвати фізіологічною адаптацією, тобто адаптацією до несприятливих умов середовища.

- Скажіть, у тварин є подібні адаптації? (так, наприклад накопичення жиру, сплячка)

- Ну от, ми з вами поступово перейшли до тварин. Подивимося, як справи із пристосуваннями в них.

Чи дійсно, пристосування так необхідні кожному живому організму окремо й всьому виду в цілому?

Формулюються версії

Після цього треба

- Представте на мить, що ви добре пристосований до умов свого перебування організм, ну, допустимо, зелена сарана. Розпал літа, липень. Степ вигорів. Опишіть свій стан. ( Діти повинні пояснити, що вигорілий степ згубний для зеленої комахи, тому що воно помітно на пожовтілій траві)

- Як же тоді бути із пристосуванням, адже зелене фарбування сарани було її захистом. Може бути, пристосування не так корисні, як здається на перший погляд? ( Ні, вони корисні, але в певних умовах)

- Цілком правильно!

Тепер перейдемо до другої частини нашої бесіди. Напередодні деякі з вас одержали індивідуальне творче завдання самостійно познайомитися з деякими представниками флори й фауни України й описати нам їхні цікаві особливості.

- Ну, от і завершилася наша робота. Сподіваюся, кожний з вас одержав досить яскраве й чітке подання про різноманіття й значення пристосувань у природі. Але от що цікаво, яке воно це подання? Як про що- те незвичайному, з ряду геть вихідному, або все - таки пристосування повсякденні, звичайні й зустрічаються постійно?

( Діти повинні визначити, що пристосування зустрічаються повсюдно, що це звичайне явище в природі)

Сподіваюся, ви розумієте, що пристосованим можна назвати не тільки той організм, у якого є що – те незвичайне, а кожний вид, що живе в природі, більше того, такі організми всюди нас оточують.

Повідомлення домашнього завдання