Мета: познайомити учнів з будовою квітки, різноманіттям будови квітів, їхнім значенням у житті рослин.

Завдання:

навчальне

• вивчити особливості будови квітки,

• показати зв'язок будови квітки з виконуваною функцією,

• сформувати нові знання про будову рослин.

виховне

• уміння цінувати красу й різноманіття навколишнього світу,

• прищеплювати дбайливе відношення до природи,

• виховувати прагнення до знань, загальній культурі.

розвивальне

• розвивати вміння самостійно приходити до логічних висновків,

• оцінювати й порівнювати.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: табл. «Будова квітки», «Будова квітів рослин», гербарій, моделі квіток, Що Цвітуть кімнатні рослини»

Хід уроку

1. Організаційна частина

2. Перевірка домашнього завдання.

3. Актуалізація вивчення матеріалу

4. Нова тема

5. Узагальнення й закріплення вивченого матеріалу

6. Завдання додому

7. Підведення підсумків уроку

1. Організаційна частина. (2-3 хв.)

- Перевірка підготовленості учнів до уроку.

- Вітання, фіксація відсутніх.

- Організація уваги.

План уроку.

2. Перевірка домашнього завдання по темі «Видозміни підземних пагонів»

3. Актуалізація знань

Рослини мають підготовчий період різної тривалості, коли вегетативними органами накопичуються й відкладаються в запас живильні речовини, необхідні для цвітіння, плодоносіння. Які ви знаєте квітучі рослини, коли вони зацвітають? Привести приклади рослин.

4. Вивчення нового матеріалу:

Хлопці, напевно, геть усе в будь-який час року дуже люблять квіти. Квіти дарують людям радість. І влітку вони не знудять, і взимку приносять нам свіжість і теплоту. Тому що немає на Землі нічого прекрасніше квітів.

Квіти найчастіше ставали предметом натхнення для багатьох поетів, художників, композиторів. Картини, ліричні й музичні добутки, створені ними не перестають захоплювати нас.

Сьогодні ми з вами поведемо "квіткову розмову".

Ви розглядали зображення різних квітів.

Які асоціації, питання у вас виникали при цьому?

У ході бесіди учні висловлюють припущення, що стосуються відповідей на поставлені питання.

1) Будова квітки

Квіти виникли задовго до появи людини. Рослини винайшли квітка не для того, щоб викликати в нас почуття прекрасного, у них для цього минулого інші мети, спрямовані на виживання. І все-таки побачивши квітів ми випробовуємо почуття прекрасного, ми захоплюємося красою квітів.

Квітка – видозмінений укорочений пагін, що служить для насінного розмноження рослин. Квітка розвивається з генеративної (квіткової) бруньки.

Як би не була велика розмаїтість квіток навколишніх нас рослин, у їхній будові можна виявити подібність. Розглянемо будову квітки (на дошці плакат)

Будь-яка квітка має головні органи – це маточка й тичинки, які теж мають особливу будову. Маточка – це жіночий орган квітки, вона має рильце, стовпчик і зав'язь. У яблуні маточка утворена п'ятьома зрослими між собою в підставі стовпчиками. У верхній частині вони вільні й кожний несе по одне рильце. У гніздах перебувають зачатки, з яких після цвітіння розвиваються насіння.

Тичинки – це чоловічі органи квітки, кожна тичинка має пильовик, усередині якого дозріває пилок.

Навколо головних органів квітки: маточки й тичинок розташована оцвітина. У яблуні він складається з листочків двох типів. Внутрішні листочки – це пелюстки, утворять віночок. Зовнішні листочки – чашолистки – утворять чашечку.

Віночок квітки яблуні складається з білих або біло-рожевих незрослих пелюстків. А в паслена чорного пелюстки зростаються в нижній частині в трубку.

Тонка стеблинка, на якому сидить квітка, називають квітконіжкою, а її верхню, розширену частину – квітколожем.

У яблуні оцвітина складається із чашечки й віночка. Таку оцвітину називають подвійним. У тюльпана всі листочки оцвітини однакові. Таку оцвітину називають простим.

Квітки верби не мають оцвітини. Їх називають голими.

Листочки оцвітини можуть розташовуватися так, що через нього можна провести кілька площин симетрії. Такі квітки називають правильними (яблуня, вишня, капуста й ін.). Квітки, через які можна провести одну площину симетрії, називають неправильними (горох, шавлія).

Більшість рослин має квітки, у яких є й маточки й тичинки.

Такі рослини, як огірки й кукурудза, називають однодомними

5. Закріплення:

1. Квітка - це ...

2. Тичинка утворена ...

3. Маточка складається ...

4. Чашолистки утворять ...

5. Пелюстки утворять ...

6. До головних частин квітки відносять ...

7. Оцвітина складається ...

8. Назва частини квітки, що втримує його на рослині ...

Завдання 1: вибрати рослини з подвійною й простою оцвітиною, розподіливши їх у табл.: вишня, конвалія, тюльпан, картопля, черемшина, лілія.

Завдання 2: У гербаріях вибрати рослини із правильними й неправильними квітками.

6. Завдання додому