Підручник М. Д. Захарійчук «Українська мова 2 клас». ТВОРЧА ЛАБОРАТОРІЯ

Урок 4
 
Тема. Складання розповіді за серією малюнків «Пташина їдальня» (за підручником М. Д. Захарійчук «Українська мова 2 клас». Урок 36, с. 52)
Мета: формувати в учнів уміння складати розповідь за серією малюнків; вправляти дітей у побудові причинно-наслідкових зв'язків; формувати вміння за дією визначати мету героя, фіксувати результат досягнення цієї мети; розвивати мовлення, увагу, пам'ять; виховувати турботливе ставлення до птахів узимку.
Обладнання: серія малюнків (підручник «Українська мова. 2 клас», вправа 3, с. 52), картки зі схемою, як складати розповідь, вивіска-назва агентства, малюнок сокола, посвідчення детектива для кожного учня класу.

Хід уроку

І. Організація класу до уроку
Психоемоційне налаштування

ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Оголошення теми та завдань уроку
(На дошці прикріплена вивіска «Детективне агентство „Сокіл"» та малюнок птаха.)
Учитель. Доброго дня! Ми знову в офісі детективного агентства «Сокіл».
- Пригадайте, чому так називається наше агентство? (Назва агентства символічна. Тому що гострий зір та швидкість цього птаха дає йому змогу завжди бути переможцем.)

Сьогодні у нас знову важливе завдання, оскільки я отримала серію малюнків, за якими потрібно скласти невеликий звіт-розповідь. Давайте пригадаємо, що для цього потрібно (завдання прикріплюються до дошки послідовно):
- знайти спільних героїв на малюнках;
- знайти місце, у якому відбуваються події;
- визначити час подій;
- назвати дії героїв;
- скласти розповідь;
- дати назву розповіді.
Ви вже неодноразово довели, що уважні, розумні, спостережливі та точні у висловлюваннях працівники. Ви погоджуєтеся зі мною? Чудово! Тоді негайно розпочинаємо свою роботу.

ІІІ. Мовленнєво-теоретична підготовка до складання зв'язного висловлювання
(Опорні слова, дібрані дітьми, варто записувати на дошці або в робочих зошитах.)

Завдання. Знайдіть спільних героїв на малюнках.
- Розгляньте послідовно малюнки. Назвіть спільних героїв на малюнках. (Учитель записує на дошці запитання «Хто?».)
(Діти, хлопчики, хлопчик та дівчинка, птахи.)
- Назвіть спільні предмети. (Учитель записує на дошці запитання «Що?».)
(Годівничка, гілка, дерево.)
- Зверніть увагу на зміни (переміщення), що відбуваються з головними героями та іншими предметами на малюнках.
(Хлопчики майструють, діти вішають, прикріплюють, годівничка чекає пташок. Птахи прилітають, ласують.)
 
Завдання. Знайдіть місце, у якому відбуваються події.
Учитель. Розгляньте уважно перший малюнок. Як ви думаєте, де відбуваються події?
(У майстерні.)
- Розгляньте уважно другий малюнок. Де тепер відбуваються події?
(У парку або саду.)
- Чи змінилося місце події на третьому малюнку? (Ні, не змінилося.)

Завдання. Визначте час подій.
Учитель. Скажіть, в яку пору року відбуваються події? (Узимку.)
Як ви думаєте, чи змінюється час доби на всіх малюнках? (Уранці, в обід.)

Завдання. Назвіть дії героїв.
Учитель. Спробуємо встановити логічний ланцюжок на кожному малюнку за схемою:
(Об'єкт ? Дія ? Мета дії.)
?   ?!   ?
«Хто?» ? «Що робить?» ? «Навіщо?».
(Учитель записує схему на дошці.)
- Розгляньте перший малюнок. Хто на ньому зображений? Що робить? Навіщо робить?
(Діти майструють годівничку для підгодівлі пташок.)
- Назвіть дії героїв на другому малюнку. Навіщо вони це роблять?
- Розкажіть, що роблять діти на третьому малюнку? Пташки?

Завдання. Складіть розповідь.
Учитель. Давайте складемо усну розповідь за малюнками, використовуючи схему.

Виведення головної думки розповіді
Учитель. Зима — це сувора пора року. Птахам буває важко знайти собі поживу. Адже найстрашніше для них узимку — це голод. Щоб птахи весною радували нас своїм співом та рятували ліси, сади та парки від шкідників-комах, їх потрібно взимку підгодовувати. Недаремно взимку вони обирають місце проживання ближче до людей. А діти на малюнках надзвичайно турботливі.

IV. Створення тексту зв'язного висловлювання. Розв'язання мовленнєвої ситуації
Завдання. Складіть розповідь.
Зверніть увагу на схему, яка є в кожній групі.
Одного ___________ («Коли?») __________ («Де?») __________ («Хто?») _________ («Що робив?») __________, щоб (?!) ___________
Потім цей же герой (розповідь за другим малюнком, третім) робив (дія й мета дії)?! ___________
У результаті («Що вийшло?») __________, тому можна сказати, що цей герой («Який?») ___________

- Під час побудови розповіді уникайте повторів, добирайте слова, близькі за значенням.
(Учитель вивішує слова, близькі за значенням.)
(Діти, школярі, друзі, товариші, малята.
Годівничка, їдальня для птахів.
Птахи, пернаті друзі.)
Учитель. Під час побудови нашого звіту-розповіді будьте точними у висловлюваннях, не додумуйте дії, яких немає на малюнках. Найголовніше — це оповідання, тому звертати пильну увагу на образні характеристики не треба.
(Один учень складає звіт-розповідь, а діти виступають у ролі слухачів.)

Варіант розповіді за серією малюнків
Одного зимового ранку в майстерні діти майстрували годівничку для підгодівлі пташок. Хлопчики працювали дружно та швидко, тому в обід готову їдальню для птахів вони прикріпили в садку до дерева. Корм для птахів принесла товаришка хлоп'ят. Малята насипали насіння та крихти хліба пернатим друзям. Незабаром до годівнички прилетіли птахи, адже взимку їм важко здобувати для себе корм.
Гарну справу зробили товариші. Турботливе ставлення дітей про пташок узимку повернеться до них гарним урожаєм у саду восени.
 
V. Удосконалення творчих робіт за рахунок колективного досвіду
Бесіда
- Хто хотів би уточнити?
- Хто з вас думає по-іншому?
- Ось тут наш детектив сформулював свою думку... (Ось так.) А як інакше можна було б сказати? Скажіть про це по-своєму.
- Придумайте назву розповіді. (Годівничка. Пташина їдальня. Турботливі діти. Справжні друзі. Робота і турбота.)
 
VI. Підбиття підсумків мовленнєвої діяльності учнів за результатами уроку
Завдання. Згадайте, як ми грали з малюнками.
(Учитель міняє місцями завдання, прикріплені до дошки на початку уроку.)
Учитель. А тепер пригадаємо, що ми виконували як детективи, щоб точно скласти звіт.
- Чи сподобалося працювати в детективному агентстві?
- Що видалося найцікавішим?
У нас вийшов докладний звіт. Я щиро вам вдячна за співпрацю.
 
Урок 5
 
Тема. Складання розповіді за серією малюнків «Мандри каштанчика» (за підручником М. Д. Захарійчук «Українська мова. 2 клас». Урок 48, с. 69)
Мета: формувати в учнів уміння складати розповідь за серією малюнків; вправляти дітей у побудові причинно-наслідкових зв'язків; формувати вміння за дією визначати мету героя, фіксувати результат досягнення цієї мети; розвивати мовлення, увагу, пам'ять; виховувати почуття обережності, спостережливості.
Обладнання: серія малюнків (підручник «Українська мова. 2 клас», автор М. Д. Захарійчук) та таблиця зі схемою, як складати розповідь, вивіска-назва агентства, малюнок сокола.

Хід уроку

І. Організація класу до уроку
Психоемоційне налаштування

ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Оголошення теми та завдань уроку
(На дошці прикріплена вивіска «Детективне агентство „Сокіл"» та малюнок птаха.)
Учитель. Ми знову працюємо в офісі детективного агентства «Сокіл».
Сьогодні в нас нова серія малюнків, за якими потрібно скласти розповідь. Давайте пригадаємо, що для цього потрібно (завдання прикріплюються до дошки послідовно):
- знайти спільних героїв на малюнках;
- знайти місце, у якому відбуваються події;
- визначити час подій;
- назвати дії героїв;
- скласти розповідь;
- дати назву розповіді.

ІІІ. Мовленнєво-теоретична підготовка до складання зв'язного висловлювання
Учитель. Сьогодні в роботі нам допомагатиме підручник (с. 69).

Завдання. Знайдіть спільних героїв на малюнках.
- Розгляньте малюнки послідовно. (Діти розглядають малюнки.)
- Назвіть спільних героїв. (Учитель записує на дошці запитання «Хто?».)
(Каштанчик, дівчинка.)
- Зверніть увагу на зміни (переміщення), що відбуваються з головними героями на малюнках.
(Каштанчик лежить, дівчинка побачила, взяла каштанчик, поклала в кишеню, поклала на подушку.)

Завдання. Знайдіть місце, у якому відбуваються події.
- Розгляньте уважно перший малюнок. Як ви думаєте, де відбуваються події? (Учитель записує на дошці запитання «Де?».)
(У скверику або парку під каштаном.)
- Розгляньте уважно другий малюнок. Де тепер відбуваються події? (Там же.)
- Чи змінилося місце події на третьому, четвертому малюнках? (Так, дівчинка повертається додому.)

Завдання. Визначте час подій.
(Учитель записує на дошці запитання «Коли?».)
Учитель. Скажіть, яка пора року зображена на малюнках? (Осінь.) Хто думає по-іншому?
- Доведіть. (Восени на деревах достигають плоди. Вони падають на землю.)
- Як ви думаєте, чи змінюється час доби на всіх малюнках? (Можливо, на останньому малюнку вже вечір або ніч.)
- Поєднайте два слова осінь та день у словосполучення та скажіть, коли відбуваються події на малюнках. (Осіннього дня.)
 
Фізкультхвилинка

Завдання. Назвіть дії героїв.
Учитель. Спробуємо встановити логічний ланцюжок на кожному малюнку за «схемою детектива»:
(Об'єкт ? Дія ? Мета дії.)
?   ?!   ?
«Хто?» ? «Що робить?» ? «Навіщо?».

- Розгляньте перший малюнок. Хто на ньому зображений? Що робить? Навіщо робить?
(Каштанчик упав із гілки на землю, тому що він уже достиг. Із нього навесні може вирости нове маленьке деревце.)
- Чим корисний каштан?
- Назвіть дії дівчинки на другому і третьому малюнках. Навіщо вона це зробила?
(Дівчинка, напевно, прогулювалася сквером і по¬бачила каштанчик. Його колюча шубка та блискучий животик їй дуже сподобалися, тому вона поклала його до кишені.)
- Розкажіть, що робить герой на четвертому малюнку.
(Удома дівчинка гралася з каштанчиком, а ввечері поклала його відпочити на подушечку. Каштанчик утомився за день, тому швидко заснув.)
 
Виведення головної думки розповіді
Учитель. Природа чарує нас своєю неповторністю. Хто вміє спостерігати, той може багато побачити і навчитися. З природою можна весело гратися, фантазувати, уявляти.
- Чи є ці малюнки підтвердженням тому? Який висновок для себе ви зробили?

IV. Створення тексту зв'язного висловлювання. Розв'язання мовленнєвої ситуації
Завдання. Складіть розповідь.
Зверніть увагу на схему, записану на дошці.
Одного ___________ («Коли?») __________ («Де?») __________ («Хто?») _________ («Що робив?») __________, щоб (?!) ___________
Потім цей же герой (розповідь за другим малюнком, третім) робив (дія й мета дії)?! ___________
У результаті («Що вийшло?») __________, тому можна сказати, що цей герой («Який?») ___________

- Під час побудови розповіді уникайте повторів, добирайте слова, близькі за значенням.
(Учитель вивішує слова, близькі за значенням.)
(Каштанчик, плід дерева, «каштановий їжачок», дівчинка.)
- Під час побудови нашого звіту-розповіді будьте точними у висловлюваннях, хоча можете висловлювати припущення.
Для прикрашання оповідання можете додавати образні характеристики.
- Тепер, мої спостережливі детективи, складемо усну розповідь за малюнками.
(Діти складають розповідь у групах. Кожна група презентує свою роботу.)

Варіант розповіді за серією малюнків
Одного осіннього дня дівчинка прогулювалася сквером та побачила під деревом маленького каштанчика. Його колюча шубка та блискучий животик їй дуже сподобалися, тому вона поклала його до кишені. Вдома дівчинка гралася з каштанчиком, а ввечері поклала його відпочити на подушечку. «Каштановий їжачок» утомився за день, тому швидко заснув.
Дівчинка любить уявляти, фантазувати, а в цьому їй допомагає природа. Напевно, вона виросте дуже розумною та спостережливою.

V. Удосконалення творчих робіт за рахунок колективного досвіду
Бесіда
- Хто хотів би уточнити?
- Хто з вас думає по-іншому?
- Ось тут наші детективи сформулювали свої думки... (Ось так.) А як інакше можна було б сказати? Скажіть про це по-своєму.

Завдання. Дайте назву розповіді.
(Новий друг. «Каштановий їжачок». Мандри каштанчика.)
- Робота в зошитах. Запис 3—4 пов'язаних речень.
(Згідно з програмою, починаючи з II семестру, учням потрібно пропонувати самостійно записувати в зошити невеликі зв'язні висловлювання (3—4 речення).)
- Сьогодні ми починаємо записувати коротенько наші звіти в зошити під назвою «Детективні розслідування». Запишіть дату, назву розповіді. Давайте разом поміркуємо, які речення ми запишемо в зошити.

VI. Підбиття підсумків мовленнєвої діяльності учнів за результатами уроку
 
Урок 6
 
Тема. Складання розповіді за серією малюнків «У зимовому лісі» (за підручником М. Д. Захарійчук «Українська мова. 2 клас». Урок 56, с.82)
Мета: формувати в учнів уміння складати розповідь за серією малюнків; вправляти дітей у побудові причинно-наслідкових зв'язків; формувати вміння за дією визначати мету героя, фіксувати результат досягнення цієї мети; розвивати мовлення, увагу, пам'ять; виховувати почуття любові до тварин та турботи про них.
Обладнання: серія малюнків (підручник «Українська мова. 2 клас», автор М. Д. Захарійчук) та таблиця зі «схемою детектива», вивіска-назва агентства, малюнок сокола.

Хід уроку

I. Організація класу до уроку
Психоемоційне налаштування

II. Мотивація навчальної діяльності
Оголошення теми та завдань уроку
(На дошці прикріплена вивіска «Детективне агентство „Сокіл"» та малюнок птаха.)
Учитель. Ми знову працюємо в офісі детективного агентства «Сокіл».
Сьогодні в нас нова серія малюнків, за якими потрібно скласти розповідь. Давайте пригадаємо в парах, що для цього потрібно (учитель відкриває прикріплені до дошки завдання, учні звіряються з дошкою):
- знайти спільних героїв на малюнках;
- знайти місце, у якому відбуваються події;
- визначити час подій;
- назвати дії героїв;
- скласти розповідь;
- дати назву розповіді.
Молодці! Розпочинаємо свою роботу.
 
III. Мовленнєво-теоретична підготовка до складання зв'язного висловлювання
Учитель. Сьогодні в роботі нам допомагатиме підручник (с. 82).

Завдання. Знайдіть спільних героїв на малюнках.
- Розгляньте малюнки послідовно. (Діти розглядають малюнки.)
- Чи є спільні герої на малюнку. (Учитель записує на дошці запитання «Хто?».)
(Діти, дорослі, зимуючі тварини.)
- Давайте назвемо тварин, які зимують у лісі. (Дикі свині, лосі, синички та снігурі, лебідь.)
- Зверніть увагу на зміни (переміщення), що відбуваються з героями на малюнках.
(Носять сіно, підсипають корм у годівнички, кришать хліб.)

Завдання. Знайдіть місце, у якому відбуваються події.
- Розгляньте уважно перший малюнок. Як ви думаєте, де відбуваються події?
(Учитель записує на дошці запитання «Де?».)
(У зимовому лісі.)
Учитель. Розгляньте уважно другий малюнок. Де тепер відбуваються події? (У зимовому лісі, але в іншому місці.)
- Чи змінилося місце події на третьому малюнку? (Діти підгодовують птахів на окраїні лісу або в саду.)
- Що ви бачите на четвертому малюнку?
(Діти на березі річки або озера.)
- Чи розумно зробили діти, що вирішили покласти їжу птахові на березі річки? (Так, якщо крига повністю не замерзла, то по ній ходити небезпечно.)

Завдання. Визначте час подій.
(Учитель записує на дошці запитання «Коли?».)
- Скажіть, яка пора року зображена на малюнках? (Зима.) Хто думає по-іншому?
- Доведіть. (На землі та деревах лежить сніг, річка вкрита льодом, дорослі та діти підгодовують зимуючих диких тварин.)
- Як ви думаєте, чи змінюється час доби на всіх малюнках? (На всіх малюнках світла пора доби, це день.)
Учитель. Поєднайте два слова зима та день у словосполучення та скажіть, коли відбуваються події на малюнках. (Зимового дня.)
 
Фізкультхвилинка
 
Завдання. Назвіть дії героїв.
Учитель. Спробуємо встановити логічний ланцюжок на кожному малюнку за «схемою детектива».
(Об'єкт ? Дія ? Мета дії.)
?   ?!  ?
«Хто?» ? «Що робить?» ? «Навіщо?».
Учитель. Розгляньте перший малюнок. Хто на ньому зображений? Що робить? Навіщо робить?
(Лісники обходять та об'їжджають територію лісу. Вони поклали корм для диких кабанів, щоб тваринам було легше зимувати.)
- Назвіть дії лісника та хлопчиків на другому малюнку. Навіщо вони це роблять?
(Лісник із хлопчиками накладає сіно у спеціально відведене для цього місце. Адже лосям також важко зимувати, а також щоб вони не обгризали молодих гілочок на деревах.)
Учитель. Розкажіть, що роблять герої на третьому малюнку. (Дівчинка і хлопчик, напевно, братик із сестричкою, насипають корм для зимуючих птахів у годівнички, прикріплені на гілках дерев. Пташечки, які перезимують, принесуть користь деревам навесні та влітку, знищуючи шкідників.)
- Розкажіть, що роблять герої на четвертому малюнку.
(Діти кришать хліб для лебедя на березі, щоб підгодувати птаха, який чомусь не відлетів у теплі краї, а залишився зимувати в лісі.)

Виведення головної думки розповіді
Учитель. Зима — це сувора пора року. Сутужно доводиться лісовим мешканцям, тому люди допомагають їм перезимувати. У цій справі поруч із дорослими працюють діти, тому що навіть і дорослим, щоб обійти весь ліс, потрібна допомога.
Чи є ці малюнки підтвердженням тому? Який висновок для себе ви зробили?

IV. Створення тексту зв'язного висловлювання. Розв'язання мовленнєвої ситуації
Завдання. Складіть розповідь.
Учитель. Ми розглянули та обговорили всі малюнки. Але сьогодні групи розподіляться щодо виконання завдань. Група 1 описуватиме перший малюнок, група 2 — другий, група 3 — третій, а група 4 — четвертий.
(Після виконання завдання кожною групою керівники груп по черзі зачитують складені розповіді.)
- Спільно ми складемо переходи від малюнка до малюнка, спільно доберемо висновок та завершимо звіт.
- Під час побудови розповіді добирайте слова, близькі за значенням.
(Учитель вивішує слова, близькі за значенням.)
(Дорослі, лісники, діти, школярі, хлопчики та дівчатка.
Лісові мешканці, тварини, зимуючі звірі та птахи.)
- Тепер кожна група складає розповідь за своїм малюнком, використовуючи схему.
(Після презентації роботи груп діти разом з учителем формулюють висновок.)

V. Удосконалення творчих робіт за рахунок колективного досвіду
Бесіда
- Хто хотів би уточнити?
- Хто з вас думає по-іншому?
- Ось тут наші детективи сформулювали свої думки... (Ось так.) А як інакше можна було б сказати? Скажіть про це по-своєму.

Завдання. Дайте назву розповіді.
(Допомога зимуючим тваринам. Допомога тваринам узимку. У зимовому лісі.)
Робота в зошитах. Запис 3—4 пов'язаних речень.

VI. Підбиття підсумків мовленнєвої діяльності учнів за результатами уроку
 
Урок 7
 
Тема. Складання розповіді за серією малюнків «Пригоди реп'яшка» (за підручником М. Д. Захарійчук «Українська мова. 2 клас». Урок 64, с. 94-95)
Мета: формувати в учнів уміння складати розповідь за серією малюнків; вправляти дітей у побудові причинно-наслідкових зв'язків; формувати вміння за дією визначати мету героя, фіксувати результат досягнення цієї мети; розвивати мовлення, увагу, пам'ять; виховувати спостережливість, любов до природи.
Обладнання: серія малюнків (підручник «Українська мова. 2 клас», автор М. Д. Захарійчук), «схема детектива», вивіска-назва агентства, малюнок сокола.

Хід уроку

I. Організація класу до уроку
Психоемоційне налаштування

II. Мотивація навчальної діяльності
Оголошення теми та завдань уроку
(На дошці прикріплена вивіска «Детективне агентство „Сокіл"» та малюнок птаха.)
Учитель. Ми знову працюємо в офісі детективного агентства «Сокіл». Ви вже багато навчилися, стали уважнішими та спостережливішими.
Сьогодні в нас нова цікава серія малюнків, за якими потрібно скласти розповідь. Розставте послідовно план наших дій (учитель заздалегідь переставив місцями завдання; учні повинні розставити їх послідовно):
- знайти спільних героїв на малюнках;
- знайти місце, у якому відбуваються події;
- визначити час подій;
- назвати дії героїв;
- скласти розповідь;
- дати назву розповіді.
 
III. Мовленнєво-теоретична підготовка до складання зв'язного висловлювання (система творчих завдань, ігрових дій)
Учитель. Сьогодні в роботі нам допомагатиме підручник (с. 94—95).

Завдання. Знайдіть спільних героїв на малюнках.
Учитель. Розгляньте малюнки послідовно.
(Діти розглядають малюнки.)
- Назвіть спільних героїв. (Учитель записує на дошці запитання «Хто?».)
(Хлопчик, напевно, його мама, реп'яшок.)
- Зверніть увагу на зміни (переміщення), що відбуваються з головними героями на малюнках.
(Хлопчик у класі біля дошки, хлопчик удома, він виконує домашнє завдання.
Мама відчіплює реп'яшок, викидає його через віконце на вулицю.
Реп'яшок прикріпився до одягу, його відчіплюють від одягу, він дивиться мультик по телевізору, знову прикріпився до одягу, вилітає через віконечко на вулицю.)
Учитель. Чому реп'яшок має такі зачіпки?
(Реп'яшок — це насіння лопуха. Так рослина пристосувалася до розмноження на певній території. Він кріпиться до шерсті тварин та розноситься на різні місцевості.)

Завдання. Знайдіть місце, у якому відбуваються події.
- Розгляньте уважно перший малюнок. Як ви думаєте, де відбуваються події?
(Учитель записує на дошці запитання «Де?».)
(У школі на уроці.)
- Розгляньте уважно другий малюнок. Де тепер відбуваються події?
(Хлопчик удома. Разом із мамою він чистить свій одяг.)
- Чи змінилося місце події на третьому, четвертому, п'ятому малюнках?
(Ні. Події відбуваються у хлопчика вдома.)

Завдання. Визначте час подій.
(Учитель записує на дошці запитання «Коли?».)
Учитель. Скажіть, яка пора року зображена на малюнках? (Осінь.) Хто думає по-іншому?
- Доведіть. (Восени достигає насіння рослин. На останньому малюнку за вікном переважають жовті кольори, проте є ще й зелені. Хлопчик навчається у школі.)
- Як ви думаєте, чи змінюється час доби на всіх малюнках? (Можливо, на першому малюнку ранок, а на інших — день.)
 
Фізкультхвилинка
 
Завдання. Назвіть дії героїв.
Учитель. Спробуємо встановити логічний ланцюжок на кожному малюнку за «схемою детектива».
(Об'єкт ? Дія ? Мета дії.)
?   ?!  ?
«Хто?» ? «Що робить?» ? «Навіщо?».
- Розгляньте перший малюнок. Хто на ньому зображений? Що робить? Навіщо робить?
(Хлопчик пише крейдою на дошці, тому що він на уроці. У нього на штанцях є реп'яшок. Напевно, коли хлопчик йшов до школи, він не помітив, як прикріпився до штанців реп'яшок.)
- Назвіть дії хлопчика на другому малюнку. Навіщо він це робить?
(Коли хлопчик прийшов додому, його мама звернула увагу на штанці та разом із сином їх почистила, щоб вони були акуратні на наступний день.)
- Назвіть дії героїв на третьому малюнку. (Реп'яшок, залишений біля телевізора, залюбувався Капітошкою, дуже на нього схожого.)
- Розкажіть, що роблять герої на четвертому малюнку. (Хлопчик навіть не помітив, як реп'яшок знову прикріпився до одягу. Напевно, він хотів мандрувати з хлопчиком.)
- Розкажіть, що роблять герої на п'ятому малюнку. (Та мама відірвала настирного реп'яшка та викинула на цей раз у вікно, щоб він не причепився ще раз до одягу сина.)

Виведення головної думки розповіді
Учитель. У природі все створено мудро. Насіння рослин може «мандрувати» з одного місця на інше, прикріплюючись до шерсті тварин та одягу людей, переносячись вітром та водичкою.
- Чи є ці малюнки підтвердженням тому? Який висновок для себе ви зробили?

IV. Створення тексту зв'язного висловлювання. Розв'язання мовленнєвої ситуації
Завдання. Складіть розповідь.
Зверніть увагу на схему, записану на дошці.
Одного ___________ («Коли?») __________ («Де?») __________ («Хто?») _________ («Що робив?») __________, щоб (?!) ___________
Потім цей же герой (розповідь за другим малюнком, третім) робив (дія й мета дії)?! ___________
У результаті («Що вийшло?») __________, тому можна сказати, що цей герой («Який?») ___________
- Під час побудови розповіді уникайте повторів, добирайте слова, близькі за значенням.
(Учитель вивішує слова, близькі за значенням.)
(Хлопчик, учень, син.
Мама, ненька, мати, матінка, матуся.
Реп'яшок, він, насіння.)
- Під час побудови нашого звіту-розповіді будьте точними у висловлюваннях, хоча можете висловлювати припущення.
- Тепер, мої спостережливі детективи, складемо усну розповідь за малюнками, використовуючи схему.
(Діти складають розповідь у групах. Кожна група презентує свою роботу.)

Варіант розповіді за серією малюнків
Одного осіннього дня, коли хлопчик йшов до школи, до його штанців прикріпився реп'яшок. Лише коли хлопчик прийшов додому, його мама звернуло увагу на штанці та разом із сином їх почистила, щоб вони були чистенькі. Реп'яшок, залишений біля телевізора, залюбувався Капітошкою, дуже на нього схожого. Хлопчик навіть не помітив, як реп'яшок знову прикріпився до одягу. Напевно, він хотів дружити із хлопчиком. Та мама відірвала настирного реп'яшка та викинула його на цей раз у вікно, щоб він не причепився ще раз до одягу сина.
Таким чином реп'яшок, мандруючи із хлопчиком, може прорости на наступний рік зовсім в іншому місці.

V. Удосконалення творчих робіт за рахунок колективного досвіду
Бесіда
- Хто хотів би уточнити?
- Хто з вас думає по-іншому?
- Ось тут наші детективи сформулювали свої думки... (Ось так.) А як інакше можна було б сказати? Скажіть про це по-своєму.

Завдання. Дайте назву розповіді.
(Пригоди реп'яшка. Мандри реп'яшка. Новий друг.)
- Робота в зошитах. Запис 3—4 пов'язаних речень.

VI. Підбиття підсумків мовленнєвої діяльності учнів за результатами уроку
 
(Продовження буде)
 
 
 
Алла НІКОЛАЙЧУК,
учитель початкових класів Шепетівського НВК № 3
«Загальноосвітня школа І-III ст. ім. Н. Рибака та ліцей з
посиленою військово-фізичною підготовкою», Хмельницька обл.
Всеукраїнська газета для вчителів початкових
класів «Початкова освіта» № 15 (735), серпень 2014