ЯЙЦЕ-ВАТАЖОК (Боснійська народна казка.  2-й клас)ПРАКТИКА НАВЧАННЯ

Мета: ознайомити учнів з боснійською народною казкою «Яйце-ватажок»; вчити визначати різновид і будову казки; удосконалювати навички вибіркового читання та детального переказу епізодів казки; розвивати логічне та образне мислення; розширювати словниковий запас учнів; виховувати почуття дружби.

Обладнання: ілюстрації до казки, таблиця для розчитування № 2. картки для гри «Знайди слово».

Тип уроку: комбінований.

Хід уроку

І. Організація учнів до уроку

ІІ. Актуалізація опорних знань та умінь учнів

Мовна розминка

Розчитування

26.09.2014-1-1

Гра «Знайди слово»

Дру я ти ва

ришу

При ва

тиживати

те лю То

 

Дружити

Приятелювати

Товаришувати

 

- Що можна сказати про ці слова? (Близькі зазначенням.)

- Доберіть ще кілька слів близьких за значенням до цих.

 

ІІІ. Повідомлення теми і завдань уроку

Відгадайте загадку

Яка їжа, хоч вари її в п'яти кілограмах солі, ніколи не буде солоною? (Яйце.)

Учитель. Сьогодні будемо читати боснійську народну казку «Яйце-ватажок», де яйце буде виступати в незвичній ролі, та закріплювати вміння працювати з текстом.

 

IV. Опрацювання казки «Яйце-ватажок»

1. Словникова робота

Значення яких слів можете пояснити самостійно:

- жандарм (солдат);

- локшина (страва з макаронів);

- шмагають (б'ють);

- кривда (образа);

- живність (тварини);

- страхополохи (боягузи);

- дременули (утекли).

 

2. Читання казки вчителем і підготовленими учнями

26.09.2014-1-2

3. Перевірка первинного сприймання

1. Чому яйце втекло з дому?

2. Кого зустріло яйце по дорозі?

3. Яке спільне лихо було у звірів?

4. Яка головна риса об'єднує всіх героїв казки?

 

4. Пояснити значення виразів

- Лихо гонить світ за очі (прийшла біда).

- Знаю по чому ківш лиха (набідувався).

- Голови склали (загинули).

- Заревів, аж у вухах залящало (заревів голосно).

- Вік свій звікувати (прожити життя).

 

5. Вибіркове читання

1. Прочитайте розповідь кота про його важке життя. Чому кіт теж вирішив пристати до ватаги?

2. Хто став четвертим у гурті звірів? Що спо­нукало цього героя тікати до лісу?

3. Хто і чому пристав п'ятим до ватаги звірів?

4. Як ватазі домашніх звірів удалося налякати вовків?

5. Знайдіть і прочитайте, як ватага звірів покарала хороброго вовка?

6. Прочитайте обидві розповіді вовка про зустріч із ватагою звірів. Чому друга розповідь страшніша за першу?

7. Знайдіть в розповіді хороброго вовка опис усіх членів ватаги. Як і чому хижак називає яйце, півня, віслюка, барана і кота?

 

6. Аналіз казки

1. Чим вовк відрізнявся від інших звірів? Які риси його вдачі призвели до безглуздої смерті?

2. Чому саме яйце стало ватажком звірів?

3. Завдяки яким рисам п'ятеро друзів перемогли зграю вовків?

4. Доведіть, що «Яйце-ватажок» — казка про тварин, а не чарівна або побутова?

 

7. Знайдіть зачин, основну частину і кінцівку твору. Доберіть до них заголовки

І. Яйце втекло від баби до лісу.

ІІ. Друзі по нещастю.

ІІІ. Ватажок із ватагою живуть і радіють з перемоги над вовками.

 

8. Яка головна думка казки?

 

V. Підсумок уроку

Учитель. Який висновок ви зробили для себе після прочитання казки «Яйце-ватажок»?

 

VI. Домашнє завдання

Переказувати казку «Яйце-ватажок», підготуватися до читання діалогів в особах, підібрати загадки про головних героїв казки.

Боснійська народна казка «Яйце-ватажок»

Мета: продовжувати опрацьовувати боснійську народну казку «Яйце-ватажок»; порівнювати її зі схожими слов'янськими казками; розвивати логічне мислення, уяву учнів, вміння співставляти зміст казки з прислів'ям; виховувати почуття дружби.

Обладнання: ілюстрації до казки, малюнки тварин.

Типуроку: повторення і закріплення вивченого.

Хід уроку

І. Організація учнів до уроку

 

ІІ. Актуалізація опорних знань

1. Розчитування

Читання слів-пірамід.

десятеро дозволь те

коти тьсятовариство

вибралися прикро щі

пере падає бідо лашний

подру жилися дременули

 

2. Читання в особах діалогів казки

3. Читання загадок, підібраних дітьми, про головних героїв казки «Яйце-ватажок»

 

ІІІ. Повідомлення теми і завдань уроку

Учитель. Сьогодні знову зустрінемось з героями казки «Яйце-ватажок», та будемо виконувати різні завдання за текстом цієї казки.

 

IV. Повторення і закріплення вивченого

1. Переказ казки «Яйце-ватажок»

2. Робота над з містом казки

1. Як в інших слов'янських казках зображають кожного з героїв казки «Яйце-ватажок»?

2. На які групи можна поділити тварин — героїв казки «Яйце-ватажок»?

(Дикі і свійські, хижі, травоїдні, всеїдні.)

3. Згадайте прислів'я і приказки, в яких фігурують тварини з казки «Яйце-ватажок»

- Дружній череді — вовк не страшний.

- Дивиться, як баран на нові ворота.

- Без півня оселя глуха.

- Кіт мурличе — гостей кличе.

- На рівній дорозі і осел розумний.

4. Які людські риси прославляє боснійський народ у цій казці?

5. До якої частини казки ви хотіли б намалювати малюнок? Що і кого б там зобразили?

6. Як по-іншому можна було б назвати казку?

7. Чи підійде прислів'я: «Де гурт, там і сила» як заголовок до казки? Обґрунтуйте свою думку

8. Гра «Відновіть послідовність»

Викладіть по черзі, у тому порядку, як вони з'являлись у казці, зображення всіх звірів.

 

V. Підсумок уроку

 

VI. Домашнє завдання

Підібрати прислів'я про дружбу.

Боснійська народна казка «За зраду розплачуються»

Мета: удосконалювати навички свідомого, інтонаційного, виразного, правильного читання казок; закріплювати вміння визначати головнудумку твору; аналізувати відносини і вчинки героїв; розвивати логічне мислення, уяву учнів, уміння визначати різновид казки; виховувати почуття відповідальності за свої вчинки. .

Обладнання: ілюстрації до казки.

Тип уроку: комбінований.

Хід уроку

І. Організація учнів до уроку

ІІ. Актуалізація опорних знань

Мовна розминка

Гра «Знайди зайве слово»

Лисиця, заєць, борсук, кіт.

Добрий, щирий, сердечний, байдужий.

Дуб, береза, вишня, ялина.

 

Читання гнізд споріднених слів

добро                 друг

добрий             друзі

доброта           дружний

добріший        дружити

добродій         дружелюбний

Які із слів ховають у собі два слова? Поясніть значення цих слів.

Перевірка домашнього завдання

Читання учнями підібраних прислів'їв про дружбу.

 

ІІІ. Підготовка до вивчення нового матеріалу. Повідомлення теми уроку

Відгадайте загадку

Прийшла кума із довгим віником

На бесіду із нашим півником.

Схватила півня на обід

Та й замела віником слід. (Лисичка.)

Живу в норі,

У теплому кублі,

Щоб зайти до хатки,

Витираю лапки. (Борсук.)

Сьогодні на уроці будемо читати боснійську народну казку «За зраду розплачуються», де головними героями будуть Лисичка і Борсук.

Як називаються казки з участю тварин?

 

IV. Опрацювання боснійської народної казки «За зраду розплачуються»

Словникова робота

Поясніть значення слів:

- пожива (їжа);

- бідкатися (жалітися);

- пильнуватися (остерігатися);

- лащитися (домагатися чиєїсь прихильності);

- дременула (втекла);

- ловець (мисливець);

Мовчазне читання казки учнями

Перевірка розуміння самостійно прочитаного тексту казки у формі тестування

Тест

1. Ця казка:

А чарівна

Б про тварин

В побутова

 

2. Лисиця знала:

А троє хитрощів

Б сто хитрощів

В сімдесят сім хитрощів

 

3. Борсук порадив Лисичці, що потрапила в капкан:

А ворушити лапою і махати хвостом

Б прикинутись мертвою

В просити ловця про порятунок

 

4. Наступного разу, коли Лисичка потрапила в капкан. Борсук їй порадив:

А прикинутись мертвою

Б плакати

В лащитись ловцеві коло ніг, підстрибувати та весело скавучати

 

5. Що зробила Лисичка, коли Борсук потрапив у залізну пастку:

А визволила з пастки

Б сама потрапила в пастку

В відмовилася допомогти Борсукові

 

6. За зраду Борсук:

А убив Лисичку

Б обняв на прощання

В вхопив за шию і тримав, поки не прийшов ловець

Відповіді: 1 - Б.   2 - В.   3 - Б.   4 - В.   5 - В.   6 - В.

 

Читання казки «естафетою»

Вправи на розвиток швидкості читання

1. Вибіркове читання

? Скільки хитрощів знав Борсук і скільки — Лисичка?

? Як Лисичка вперше потрапила в пастку?

? Що порадив їй Борсук?

? Як Лисичка вдруге потрапила в пастку?

? Що порадив їй Борсук на цей раз?

? Як вчинив ловець з полоненою Лисичкою другого разу?

? Як Борсук відплатив Лисичці за зраду?

2 Знайдіть у тексті продовження речень:

? Та голос зробив своє...

? Ще з далеку Лисиця помітила його...

? Знаєш що, Лисичко, — каже їй Борсук, — як прийде ловець, ти лащся...

? Почали обережно поратись коло нього...

? Даю тобі слово ловецьке...

Порівняльна характеристика головних героїв

Лисичка               Борсук

хитра                   щирий

хвалькувата        скромний

нерозважлива      обережний

Що у поведінці Борсука викликало захоплення ловця?

Чи справедливо Лисичка була покарана за зраду?

 

V. Підсумок уроку

Чи схожа Лисичка з боснійської казки «За зраду розплачуються» на лисичку з українських казок? Чим?

Як вчиниш ти, коли твій друг потрапить у біду?

 

VI. Домашнє завдання

Читати казку «За зраду розплачуються», переказати її.

Написати твір-мініатюру «Кого можна назвати справжнім другом?».

 

Боснійська народна казка «Мала віла»

Мета: вчити правильному, інтонаційному, виразному, свідомому читанню; розвивати логічне мислення, уяву учнів, уміння знаходити в структурі казки описи; розвивати навички аналізу вчинків героїв, уміння встановлювати причинно-наслідкові зв'язки у казці; виховувати почуття вірності.

Обладнання: ілюстрації до казки, таблиця для розчитування.

Тип уроку: комбінований.

Хід уроку

І. Організація учнів до уроку

 

ІІ. Актуалізація опорних знань

1. Розчитування

2. Прочитайте слова з інтонацією, яку вимагає розділовий знак, що стоїть над колонкою

!

?

.

тікайте

ти хто така

жили король з королевою

гаразд

цукерок

буду приходити

ой глянь

наїлися

справили весілля

лишенько

довге волосся

було пізно

вставай

маленька віла

вона не повернулася

3. Переказ казки «За зраду розплачуються» ланцюжком

4. Читання творів-мініатюр «Яку людину можна назвати справжнім другом?», складених за мотивами казки «За зраду розплачуються».

 

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

і.         Прочитайте прислів'я

1

4

2

3

За

платять

кохання

коханням

Учитель. Як ви його розумієте?

Сьогодні ми будемо вивчати боснійську народну казку про добро і щире кохання «Мала віла».

 

IV. Вивчення нового матеріалу

Віла — це дівчина-русалка, чарівниця.

Прочитайте, що ж трапилося з нею.

1. Щоб вам було все зрозуміло, познайомтесь з окремими словами, які будуть траплятися в казці:

? син-одинак — єдине дитя в сім'ї;

? знамениті — відомі;

? бувальщина — подія, яка була насправді;

? шати — дорогий одяг;

? зажадала — захотіла.

2. Читання казки вчителем і підготовленими учнями

3. Перевірка первинного сприйняття

1. Яка це казка за різновидом жанру?

2. Хто головний герой казки?

3. З ким познайомився королевич?

4. Що мала віла просила запам'ятати королевича?

5. Який кінець казки?

4. Читання казки за логічно-закінченими частинами. Складання плану

1. Повноліття королева.

2. Зустріч з малою вілою.

3. Рукавичка віли.

4. Вечірні зустрічі.

5. Мала віла поставила умову.

6. Похорон короля.

7. Одруження королевича.

8. Королевич прогнав рудоволосу красуню.

9. Туга королевича за вілою.

5. Стислий переказ казки за планом

6. Робота з ілюстрацією

7. Творча робота

а) Знайдіть у казці описи:

? місячної ночі;

? зовнішності віли;

? зовнішності рудоволосої красуні;

б) знайдіть у казці діалог віли і королевича та прочитайте його;

в) характеристика дійових осіб;

г) який чарівний предмет був у віли?

ґ) як змінили героїню кохання юного нащадка престолу?

д) хто ще з героїв казок залишав чарівні предмети іншим людям?

е) чи справедливо, на твою думку, що королевич залишився самотнім? За що головний герой сам себе покарав?

є) які магічні числа трапляються в казці? Яку роль вони відіграють?

ж) чого навчає нас ця казка?

з) придумай інший кінець казки.

 

V. Підсумок уроку

- До якої групи казок можна віднести цю казку?

- Хто у казці був втіленням добра, а хто — зла?

 

VI. Домашнє завдання

Читати казку «Мала віла», переказувати за планом, намалювати портрет малої віли.

 

 
Жанна ВИХРЕСТЕНКО,
вчитель початкових класів Білоцерківської спеціалізованої
школи І—III ст. № 1 із поглибленим вивченням
слов'янських мов, Київська обл.
Перша всеукраїнська газета для першого вчителя
«Початкова освіта» № 9 (729), травень 2014