Природні ритми і здоров'я. Матеріали до уроків з основ здоров'я для 3-го класу
за підручником «Основи здоров'я» (Бех І.Д.)

Мета: розширювати уявлення про природні ритми і здоров'я, про залежність працездатності від здоров'я людини; розвивати вміння виконувати вправи для збереження високої працездатності; виховувати навички безпечної поведінки для власного здоров’я і здоров’я оточення.

Обладнання: малюнки із зображенням різних видів спорту, релаксаційна музика.

Здоровою може вважатися людина, яка
відзначається гармонійним фізичним і розумовим
розвитком і добре адаптована до навколишнього
фізичного та соціального середовища.
Г. Сигерист

Хід уроку

І. Організація класу до уроку

 

ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів

Робота над загадкою

Учитель. Послухайте і відгадайте загадку.

Хто вранці ходить на чотирьох ногах, удень — на двох, а ввечері — на трьох? (Людина.)

- Чому саме так? Доведіть.

- Пригадайте, які ви знаєте приказки, загадки чи казки про здоров'я?

 

Створення проблемної ситуації

Учитель. Я почну розповідати вам казку.

Колись до маленької дитини підійшов Чарівник і сказав: «Це тобі клубок ниток, у якому нитка твого життя. Якщо швидко розмотуватимеш клубок, життя твоє пройде швидко, якщо повіль­но, воно буде йти повільно». Дитина взяла в руки клубок і...

- Що було далі?

- Як вчинила дівчинка? Придумайте закінчення до цієї казки.

Діти. Вона його загубила, просто кинула і все; заплутала, порвала, швидко розкрутила і життя пройшло швидко; розкручуючи повільно, щодня по рівній частині, бо хотіла жити якомога довше.

Учитель. Варіанти дуже цікаві, ви правильно зрозуміли, що час — це безцінний дар і його треба берегти.

А це означає, що потрібно правильно використовувати час, не витрачаючи часу даремно, щоб багато встигнути у своєму житті.

Протягом дня ми робимо дуже багато різних справ. Як встигнути все зробити?

Висновок. Правильно організувати своє життя, свої справи.

03.10.2014-1-12

Учитель. Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про те, що здоров'я характеризується високою працездатністю і стійкістю до захворювань. Фізичне здоров'я формується за умов дотримання режиму для достатньої рухової активності, правильного харчування.

 

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

Розповідь учителя з елементами бесіди

Праця — джерело здоров'я. Своєю працею людина впливає на природу, створює все необхідне для життя. Праця може бути фізичною і розумовою.

Фізична праця — робота м'язів тіла.

Розумова праця — робота мозку та органів чуттів.

- Чи може людина постійно працювати?

(Звичайно, ні. Працю потрібно чергувати з відпочинком.)

Учитель. Відпочинок — це стан спокою або активної діяльності, що сприяє відновленню сил і працездатності. Робота і відпочинок тісно пов’язані між собою. Розумно відпочивати у вихідні дні, на канікулах — усе це важливо для здоров'я. Безцільне гаяння часу не є відпочинком. А. П. Чехов зазначив, що можна стомитися, лежачи увесь день на дивані.

Ваша праця — навчання. Ви живете у певному ритмі. В один і той самий час встаєте, займаєтеся у школі, обідаєте, відпочиваєте, лягаєте спати. Будь-яка робота не буде стомливою, якщо її виконувати у певній послідовності, чергуючи працю з відпочинком.

Найкорисніші для здоров'я види відпочинку — особисті захоплення людей, їхнє хобі — музика, ліплення, живопис, спорт, література, колекціонування, розведення рослин.

 

Робота за малюнками

(На малюнках зображені різні види спорту.)

- Що потрібно робити, щоб бути здоровим, активним, працездатним?

- Які види спорту ви бачите на малюнках?

(Плавання, легка атлетика, гімнастика, футбол, баскетбол.)

03.10.2014-1-13

Робота з підручником (с. 24-25)

Учитель. Пригадайте випадок, коли вам довелося не спати вночі. Розкажіть одне одному, чому це сталося, як ви почували себе наступного дня.

- Які висновки можна зробити? (Усе живе підпорядковується природним ритмам.)

 

Складання режиму дня з урахуванням природних ритмів

Учитель. Відгадайте, що вам може допомогти своєчасно виконувати свої справи?

Ходить і говорить, та не їсть... (годинник).

- Як годинник допомагає людині?

Учитель. Ваш організм працює, як годинник.

Тому й вам необхідно виконувати всю роботу у звичайному для нього порядку.

03.10.2014-1-14

Фізкультхвилинка

Добре те, що сонце світить! (Руки піднімають угору.)

Добре те, що віє вітер! (Імітують коливання дерев від вітру.)

Добре те, що цей ось ліс (присідають)

Разом із нами ріс і ріс! (Повільно піднімаються, показуючи, як ростуть дерева.)

Добре те, що в нашій річці (руки піднімають уперед, долоні назовні)

Синя, не брудна вода! (Імітують плавання.)

І мене матуся рідна (крокують на місці)

Після школи зустріча. (Плескають у долоньки.)

Добре гратися надворі! (Стрибають.)

Добре вчитися у школі! (Сідають за парти.)

Добре плавати в ставку! (Імітують плавання.)

Добре те, що я живу! (На слово «я» руками показують на себе, потім підіймають їх угору.)

 

Слухання й обговорення оповідання Василя Сухомлинського

Учитель. Послухайте оповідання.

Ледача подушка

Маленькій Яринці треба рано вставати, щоб до школи йти, а не хочеться, ой як не хочеться! Ввечері питає Яринка у дідуся:

Дідусю, чому вранці вставати не хочеться? Навчіть мене, дідусю, спати так, щоб хотілося вставати і йти до школи.

Це подушка в тебе ледача, — відповів дідусь.

А що ж їй зробити, щоб вона не була ледачою?

Знаю я таємницю, — пошепки сказав дідусь. — Ото саме тоді, як вставати не хочеться, візьми подушку, винеси на свіже повітря, добре вибий її кулачками — вона і не буде ледачою.

Справді? — зраділа Яринка. — Я так і зроблю завтра.

Ще дуже рано, а треба збиратись до школи. Не хочеться вставати Яринці, але треба ж нарешті подушку провчити, лінощі з неї вибити.

Схопилася Яринка швиденько, одяглася, взяла подушку, винесла на подвір'я, поклала на лавку — та кулачками її, кулачками. Повернулася до хати, поклала подушку на ліжко — та й умиватися. А дідусь у вуса усміхається.

03.10.2014-1-15

Учитель. Яким був дідусь?

- Чого він навчив Яринку?

- Кому з вас теж не хочеться вставати вранці?

- Що ви робите, щоб своєчасно прокинутися?

- Хто вам допомагає у цьому?

 

Робота з підручником

(Опрацювання статті на с. 26.)

- Чому при поганому освітленні знижується працездатність?

- Як потрібно дбати про належне освітлення свого робочого місця?

 

IV. Закріплення та осмислення нового матеріалу

 

Практична робота

(Вивчення вправ, які знімають напруження, додають енергії, допомагають сконцентрувати увагу, поліпшують математичні і творчі здібності.

Вправи «Гойдалка», «Розтяжка», «Дзеркальні малюнки».)

 

V. Підсумок уроку

Інтерактивна вправа «Мікрофон »

(Під звучання релаксаційної музики діти висловлюють свої думки в іграшковий мікрофон з теми уроку.)

- Про що важливе ви дізналися на уроці?

- Що таке режим дня?

- Чому слід його дотримуватися?

 

Перша всеукраїнська газета для першого вчителя
«Початкова освіта» № 11 (731), червень 2014