Мета:

сприяти розумінню основної ідеї твору, з'ясувати виховне значення повісті; розвивати навички виразного читання, зв'язного мовлення, творчої уяви, уміння висловлювати власну думку, логічне мислення, сприяти формуванню активної життєвої позиції; сприяти вихованню високих моральних якостей.

Епіграф до уроку

Любов є життєдайний вогонь в житті людини. Т.Шевченко.

Хід уроку

Ведучий:

-Мабуть, у кожного з відомих людей є висловлювання про його ставлення до світу природи. Основа цих думок - нерозривна єдність людини й природи, їх взаємовплив і взаємозбагачення. Так, видатний російський художник, філософ Микола Реріх казав: "Усяке спілкування з природою освітлює людину…".

(Звернення до епіграфа. Коментар: з любові народжується життя, любов творить, а ненависть руйнує, призводить до загибелі.)

Ведучий:

  • -"Як же спілкування з напіввовком-напівсобакою Білим Іклом освітлює, а вірніше б сказати, висвітлює людське суспільство?
  • -"Що нового ви дізналися про тварин і про людей?
  • -"За яких умов між ними повинна панувати гармонія?

На ці питання ми спробуємо знайти відповідь в сьогоднішній програмі "Ми очима "братів наших менших". Отже, знайомтеся:

  • -"Сценаристи, режисери і актори, які за допомогою повісті Джека Лондона "Біле Ікло" і власного досвіду створили образи: Білого Ікла в "царстві ненависті" і Білого Ікла в "царстві любові", Красеня Сміта і Відона Скота.
  • -"Диктори - голос Джека Лондона.
  • -"Глядачі, які допоможуть відповісти на поставлені питання і зрозуміти, якими стають "творці чудес", коли опиняються віч-на-віч з природою.

Отже, починаємо.

Голос Джека Лондона: (опис пустелі)

"Темний ялинковий бір похмуро чорнів уздовж обох берегів замерзлої річки. Недавній вітер зірвав із дерев біле покривало інею, і тепер вони мовби тулилися одне до одного, чорні й зловісні в сутінках надвечір'я. глибока мовчанка панувала над краєм, а сам цей край був такий пустельний і непорушний, такий самотній і холодний, що від нього не віяло навіть тугою. Тут чувся сміх, але страшніший за всяку тугу, - сміх невеселий, як сфінксів сміх, сміх, як мороз, холодний і пройнятий жахом перед неминучістю. То владна, затаєна в собі споконвічна мудрість глузувала з життя. З марних його поривань. То була пустеля, жорстока, льодосерда північна пустеля".

Ведучий:

-З цієї пустелі у світ людей велінням долі з'явився напіввовк-напівсобака, що знав закон життя: "З'їж, або тебе з'їдять". Люди дали йому ім'я - Біле Ікло, люди навчили його ненавидіти і любити.

Голос Джека Лондона:

"Біле Ікло у царстві ненависті" (підручник с. 268-269).

Ведучий:

-Подивіться сюжет, знятий нашою групою "Біле Ікло - диявол".

Біле Ікло 1:

монолог (індивідуальне домашнє завдання).

Ведучий:

-Перегорнемо сторінки твору.

Голос Джека Лондона:

"Біле Ікло у вчителя любові" (підручник с. 292-293).

Ведучий:

-До вашої уваги сюжет "Біле Ікло знайшов себе", знятий… .

Біле Ікло 2:

монолог (індивідуальне домашнє завдання).

Ведучий:

-Поряд з героєм завжди були люди, вони стали його поводирями в житті. Перед вами той, хто навчив ненавидіти, і той, хто навчив любити. Красень Сміт і Відон Скот. Вони стануть нашими співрозмовниками. А зараз, шановні гості, розкажіть, як вам вдалося досягти своєї мети?

Красень Сміт:

монолог (індивідуальне домашнє завдання).

Ведучий:

-Тепер ваша черга, Відоне.

Відон Скот:

монолог (індивідуальне домашнє завдання).

Ведучий:

-Питання до героїв.

Красеню Сміту:

"Чи вважаєте Ви себе боягузом?
"Навіщо Вам потрібен Біле Ікло?
"Чому Ви продали Біле Ікло?
"Що Ви відчували до Білого Ікла?

Відону Скоту:

"Чому Ви не намагалися стати для Білого Ікла богом?
"Що Ви мали на увазі, коли сказали Красеню Сміту: " Ви не людина - ви звір"?
"Яке почуття є головним у Вашому житті?
"Що б ви порадили один одному?

-А тепер послухаємо, що вам хоче сказати Біле Ікло.

Біле Ікло 1: Красеню Сміту.

Біле Ікло 2: Відону Скоту.

Ведучий:

-А зараз наші художники продемонструють малюнки того світу, який бачив Біле Ікло у Красеня Сміта та Відона Скота.

(Демонстрація малюнків.)

-Отже, шановні глядачі, ви познайомилися з позиціями наших гостей і побачили наслідки їхній дій. Тож повернемось до питань, озвучених на початку програми.

  • "Як же спілкування з напіввовком-напівсобакою Білим Іклом освітлює, а вірніше б сказати, висвітлює людське суспільство?
  • "Що нового ви дізналися про тварин і про людей?
  • "За яких умов між ними повинна панувати гармонія?

(Відповіді на питання.)

-За переконаннями Джека Лондона, лише високий гуманізм та людський розум, а не жорстокість і насильство здатні творити дива - підкорити навіть озлобленого постійними мордуваннями вовка. Люди повинні керуватися тільки благородними почуттями, а не правом сили. Так думали й видатні люди. Послухайте їх слова.

(Учні по черзі читають висловлювання.)

  • "У світі багато великих сил, але сильніше людини немає в природі нічого". Софокл.
  • "Співчуття до тварин настільки пов'язане з доброю натурою, що можна впевнено стверджувати: той, хто жорстокий до тварин, не може бути добрим". Жан Поль.
  • "Принцип Добра завжди врешті-решт торжествує, незважаючи на найнесприятливіші обставини і важкі перепони". Ч.Діккенс.
  • "Ми відповідальні за тих, кого приручили". А. де Сент-Екзюпері.
  • "У природи чисте серце". Хідео Осума.
  • "Любов настільки всесильна, що перероджує і нас самих". Ф.М.Достоєвський.

Ведучий:

-На цій високій ноті дозвольте закінчити програму. Любіть і поважайте природу, і вона вам буде вдячною.

Оцінювання.

Домашнє завдання.

Зробити рекламу повісті Джека Лондона "Біле Ікло": текст і малюнок.