Тема: Виготовлення виробу з кількох деталей об’ємної форми: свердління отворів на заготовках і вирівнювання їх поверхонь.
Мета:1) навчальна: Ознайомити з процесом виготовлення виробу. Закріпити знання про розмічання отворів на заготовках перед свердлінням і стругання деревини. Нагадати про свердління деревини ручним інструментом та на свердлильному верстаті.
           2) виховна: виховувати бережливе ставлення до інструментів, почуття відповідальності і любові до праці, колективізм.
           3) розвиваюча: розвивати пізнавальний інтерес, просторову уяву, увагу, пам’ять, просторове і технічне мислення.
Об’єкт праці: рівні поверхні заготовок і просвердлені отвори в них.
Дидактичні засоби: зразок об’єкту праці (полиця), креслення, технологічна карта виробу.
Інструменти і матеріали: коловорот, свердло, рашпіль, напилок, та дошки розмірами: 600х200х25, 600х165х25, 250х200х25, 600х120х25, і брусок розміром 650х25х25.
Обладнання: верстак, лещата, свердлильний верстат.
Трудові дії і прийоми: свердління і обпилювання.
Тип уроку: комбінований.

Хід уроку

1. Організаційна частина (3 хв.)
    Привітання з класом. Концентрація уваги учнів та перевірка їх наявності. Організація та перевірка готовності учнів до роботи, наявність спецодягу, створення позитивної емоційної атмосфери.
2. Оголошення теми, мети і завдань уроку (2 хв.)
    Тема нашого уроку сьогодні: Виготовлення виробу з кількох деталей об’ємної форми: свердління отворів на заготовках і вирівнювання їх поверхонь.
 (відкриваємо зошити і записуємо). На сьогоднішніх двох уроках ми закріпимо знання з минулих тем: розмічання, випилювання, обпилювання і стругання деревини. Я вам допоможу згадати яким чином правильно, швидко і обережно можна просвердлити отвори ручним інструментом (тобто коловоротом, який у нас є) а також на свердлильному верстаті (показати, де він стоїть).
Продовжуючи виготовляти свою полицю, ви знаєте що існує документ який називається технологічна карта.
3. Перевірка домашнього завдання (10 хв.)
    а) А що ж вказують в технологічній карті? (У технологічній карті вказують послідовність операцій технологічного процесу, креслять поопераційні ескізи, і зазначають види інструментів, що застосовуються для виконання відповідної операції.)
    б) Які операції по виготовленню нашої полиці ви вже виконували? (Розмічання, випилювання, обпилювання, стругання, розмічання отворів.)
    в) Так що таке розмічання? (Розмічання – це нанесення на заготовку контурних, осьових і допоміжних ліній відповідно з кресленням.)
    г) Які два види інструментів використовуються при розмічанні? (Під час розмічання застосовують розмічальні і контрольно-вимірювальні інструменти.)
    д) Які ви знаєте розмічальні і контрольно-вимірювальні інструменти? (До розмічального і контрольно-вимірювального інструменту відносять: лінійка, стрічковий метр, кутник, ярунок, транспортир, циркуль, малка, рейсмус, кронциркуль, нутромір.)
    е) А який процес називають пилянням деревини? (Пиляння деревини – процес різання її на частини пилками.)
    є) На які два види розрізняють пиляння деревини і що використовують під час цих видів пиляння? (Розрізняють ручне (застосовують пилки, полотна яких виготовляють із інструментальних сталей) і механізоване пиляння (здійснюється за допомогою ручних електричних дискових пилок та на верстатах)
    ж) Які види пилок ви знаєте? (Види пилок: лучкова, ножівка широка, ножівка вузька, ножівка з обушком, наградка, пилка фанерна.)
    з) Добре ви розмітили відпиляли, а що далі будете робити з шорсткою необробленою поверхнею деревини? (Стругати)
    і) Скажіть будь ласка точніше для чого застосовується стругання? (Струганням надають деталям форми і розмірів, які зазначені на кресленні)
    й) Ви вже знаєте з минулого уроку, що стругання виконують ручним і механізованим інструментом. Що саме відносять до ручних і механізованих інструментів? (ручні інструменти: шерхебелі, рубанки, фуганки тощо і механізовані інструменти: ручні електрорубанки, стругальні верстати.)
    к) Ось наш рубанок (показати). Перерахувати з яких частин він складається? (Колодка, носок, підошва, п’ятка, клинок, ніж.)
    л) Які види стругальних верстатів ви знаєте? (фугувальні і рейсмусові)
    м) Для чого вони застосовуються? (фугувальні застосовуються для високоякісного стругання деревини вздовж волокон, рейсмусові стругають заготовки за розмірами, забезпечуючи паралельність обох боків.)
4. Повторення раніше вивченого матеріалу (5 хв.)
    Добре, в матеріалі минулих занять ви орієнтуєтеся. Отож сьогодні ми маємо перейти до слідуючих процесів обробки деревини, а саме свердління отворів ручним інструментом і на свердлильному верстаті, а потім отвори треба буде вирівняти округлим рашпілем.
    Хто пам’ятає що називається свердлінням? Свердлінням одержують наскрізні отвори і гнізда круглого перерізу, а також висвердлюють з деревини сучки, гниль та інші дефекти ділянки, які потім забивають пробками.
    Що є інструментом для свердління? Інструментом для свердління є свердло.     З яких частин складається свердло? Розрізняють робочу частину і хвостовик.     Найчастіше деревину свердлять спіральними гвинтовими і ложковими свердлами. При ручному свердлінні користуються коловоротом (ми також будемо його використовувати) або дрилем. Для механізованого свердління застосовують свердлильні верстати.
5. Вступний інструктаж (25 хв.)
    Свердління  наскрізних отворів за допомогою ручного свердлильного інструменту здійснюють у такій послідовності. Спочатку розмічають центри отворів на оброблюваній деталі (це те, що ви робили на минулому занятті. Хто не встиг зробити це на минулому занятті, розпочне свою роботу саме з цього.) Центри отворів можна наколоти шилом, або цвяхом. Заготовку закріплюють на верстаку. Свердло відповідного діаметра (у нас це буде 8 мм) і виду (спіральне) закріплюють у коловороті. Коловорот беруть у руки і встановлюють свердло в намічений центр отвору під прямим кутом до поверхні деталі. На початку свердління коловорот обертають повільніше. (вчитель робить демонстрацію процесу)
ЗАПАМ’ЯТАЙТЕ:
1.    НЕ МОЖНА ТРИМАТИ КОЛОВОРОТ СВЕРДЛОМ ДО СЕБЕ.
2.    СВЕРДЛО ПРИ СВЕРДЛІННІ ТРЕБА МІЦНО І БЕЗ ПЕРЕКОСІВ ЗАТИСНУТИ В ПАТРОНІ.
3.    У КІНЦІ СВЕРДЛІННЯ ТРЕБА ЗМЕНШУВАТИ НАТИСК НА ІНСТРУМЕНТ І ЗМЕНШУВАТИ ОБЕРТИ.
4.    ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ ЧИСТИТИ ОТВІР ВІД СТРУЖКИ ПАЛЬЦЯМИ.
    Завданням, яке ви будете робити на другому практичному занятті є саме свердління отворів в ваших заготовках. Знову нагадую, що усі розміри, які вам будуть потрібні при виготовленні виробу є у вас на кресленні. Обов’язково користуйтеся технологічною картою. Вона буде лежати ось тут.
Щодо ВЕРТИКАЛЬНО-СВЕРДЛИЛЬНОГО настільного верстату, який ми будемо використовувати, то скажу що свердло такого ж самого діаметру ми будемо затискати в трьох кулачковому патроні за допомогою ключа. ОДРАЗУ ПОПЕРЕДЖУЮ ЗАПАМ’ЯТАЙТЕ:
       1.  ЗАТИСКАТИ ТРЕБА ЯК НАЙМЕНШЕ З ДВОХ БОКІВ.
       2.  ПІД ЧАС СВЕРДЛІННЯ КОРИСТУЄМОСЯ ЗАХИСНИМИ ОКУЛЯРАМИ.
       3.  ПЕРЕД ВМИКАННЯМ ВЕРСТАТА ОБОВ’ЯЗКОВО ОПУСТИТИ ЗАХИСНИЙ ЕКРАН.
       4.   НАДІЙНО ТРИМАЄМО ЗАГОТОВКУ РУКАМИ.
       5.   НЕ КЛАСТИ НА СТІЛ ВЕРСТАТА ІНСТРУМЕНТИ І ЗАЙВІ ПРЕДМЕТИ.
       6.   ПІД ЧАС ОБЕРТАННЯ ШПИНДЕЛЯ ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ: ЧИСТИТИ ВЕРСТАТ, ДОТОРКУВАТИСЬ РУКОЮ ДО СВЕРДЛА АБО ПАТРОНА, ГАЛЬМУВАТИ ПАТРОН, ВІДХОДИТИ ВІД ВЕРСТАТА НЕ ВИМКНУВШИ ЙОГО.
    ОБОВ’ЯЗКОВО ТРЕБА ЗНАТИ:
       1.   НАТИСКУВАТИ НА РУКОЯТКУ ШТУРВАЛА ТРЕБА ПЛАВНО, БЕЗ РИВКІВ;
       2.   ЗАВЕРШУЮЧИ СВЕРДЛІННЯ НАСКРІЗНОГО ОТВОРУ, НЕ СЛІД СИЛЬНО НАТИСКУВАТИ НА ШТУРВАЛ.
       3.   ПРИ СВЕРДЛІННІ НАСКРІЗНИХ ОТВОРІВ В ЗАГОТОВЦІ ПІД НЕЇ РОБЛЯТЬ ПІДКЛАДКУ.
    Після свердління берете рашпілі і знімаєте стружку в отворі з внутрішньої сторони.
6. Самостійна практична робота і поточний інструктаж (35 хв.)
    А) Самостійна робота учнів
1) Зміст роботи учнів (вправи чи виготовлення виробів за документацією і т.п.)
2) Форма організації праці учнів (індивідуальна, групова, фронтальна)
    Б) Інструктаж вчителя
1) Форма проведення (індивідуальна, групова).
2) Зміст цільових обходів робочих місць учнів:
     1-й обхід: перевірка правильності організації робочого місця і початку роботи;
     2-й обхід: перевірка правильності виконання трудових прийомів, дій, рухів і якості виробів;
     3-й обхід: перевірка правильності проведення самоконтролю;
     4-й обхід: перевірка правильності дотримання технічних умов і т.д.
3) Прийняття і оцінка робіт учнів.
В процесі роботи учнів у деяких виникають питання. Інструктаж проводиться в залежності від ситуації та роду запитань.
7. Заключний інструктаж і підведення підсумків (3 хв.)
1. Підведення підсумків практичної роботи;
2. Повідомлення оцінок за якість виробів кожного учня;
3. Визначення найкращої роботи з всіх учнів і демонстрування її;
4. Аналіз найхарактерніших помилок і недоліків;
5. Загальна характеристика заняття.
8. Завдання для виконання вдома (2 хв.)
    Вдома ви повторюєте матеріал, який я дав вам на запис в зошит на минулих уроках. Прочитати цю тему треба в підручнику. На наступний урок обов’язково мати спецодяг. Ми будемо продовжувати виготовляти полицю.  
9.  Прибирання робочих місць і закінчення уроку (5 хв.)
    А зараз всі прибирають робочі місця. Чергові … прибирають у класі. Всі останні можуть бути вільні.