Тема. Дикі тварини. Ведмідь та їжак.

Мета: розширити поняття «тварини», вміти розрізняти їх за певними групами:  «свійські» та «дикі», формувати вміння вивчати істотні ознаки тварин, а саме ведмедя та їжака; знаходити схожість та відмінність між цими тваринами: за формою, покровом тіла, розміром, зовнішнім виглядом, забарвленням; вміти знаходити зайвий об’єкт серед «диких» тварин, класифікувати їх на групи;

розвивати увагу, кмітливість, спостережливість, мовленнєві навички, збагачувати словниковий запас учня, використовувати комп’ютерні технології;

виховувати дбайливе ставлення до природи.

Обладнання: ілюстрації, комп’ютер.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.


Хід уроку.

  1.  Організаційний момент.
  1. Психологічний настрій учня.
  1. Хвилинка спостережень

- Що можна сказати про погоду сьогодні?

- Який зараз місяць?

- Які зимові місяці ти знаєш?

- Що тобі відомо про назву місяця грудень?

- Які зимові свята ти знаєш?

II. Основна частина.

  1. Фронтальна перевірка.

- Відгадай загадки «Тварини»

А) Коло бабусі сидить у кожусі,

Проти печі грається,

Без водички миється. (кіт)

Б) Герой мультфільму «Ну, постривай!» (вовк)

В) Голодна – мукає, сита – жує,

Всім дітям молоко дає. (корова)

  1. Слово вчителя.

- Ти познайомився з багатьма видами тварин. Скажи мені, будь ласка, а як тварини пересуваються.

Відповідь учня (Тварини бігають, літають, плавають, повзають, стрибають).

  1.  Оголошення теми та завдання уроку.
  1. Слово вчителя

- Сьогодні на уроці ми ознайомимося з такими дикими тваринами, як їжак та ведмідь. Давайте спробуємо відгадати наступні загадки:

А)  Буркотливий, вайлуватий

Ходить лісом дід патлатий.

Одягнувся в кожушину,

Мед шукає і ожину.

Літом любить полювати,

А зимою в лігві спати,

Як почує він весну –

Прокидається від сну. (ведмідь)

Б)  В мене шубка з колючок,

В мене сіра спинка.

Ніс, як чорний п’ятачок,

Очі – намистинки. (їжак)

  1. А зараз ми знайомимось і дізнаємось де зимують тварини, чим харчуються, які ознаки цих тварин, чим вони відрізняються один від одного, чим вони можуть себе захистити.
  1. Подивись навкруги … На гільці дерева сидять пташки, десь на квітку сів метелик, дома в когось є кішка або собака. Усіх їх називають одним словом – «тварини». Як і всі живі істоти, тварини дихають, живляться, ростуть, розмножуються, вмирають. Багатий та різноманітний світ тварин. Вони мешкають повсюди: високо у горах, в океанах та морях, у лісах, на луках, у пустелях та серед вічних снігів.
  1. Фізкультхвилинка.

В казковому лісі розминка.

Настала фізична хвилинка.

Раз, два! Пострибали!

Три, чотири! Назад стали.

Лапки вліво, лапки  вправо,

Всі тихесенько присіли,

Потім знову підвелись.

І кружились, веселились,

Усміхнулись,

І за науку знов взялись.

  1. Просмотр на комп’ютері фільму про ведмедя, їжака, лисицю тощо.

  1.  Узагальнення та систематизація знань.

Бесіда. (Дитина робить висновок):

Охорона тварин.

Чому зникають деякі види тварин?

Коли чисельність якогось виду зменшується, говорять, що він зникає. За всю історію Землі вимерло багато видів тварин, прикладом є динозаври. За останні 200 років людина своєю діяльністю створила велику загрозу життю тваринам. Порушуючи середовища мешкання тварин, людина вже знищила понад 300 видів тварин. Що є найбільшою загрозою життю тварин?

Руйнування природних зон, лісів, луків, боліт та інших місць, де вони мешкають.

  1.  Підсумок уроку.

Питання до дитини:

- Що тобі сподобалося на уроці?

- Що нового ти дізнався із життя ведмедя та їжака?

II. Домашнє завдання.

Намалювати ведмедя, їжака. Підібрати прислів’я та загадки про цих тварин.