Матеріали до уроків з основ здоров'я для 3-го класу за підручником «Основи здоров'я» (Бех І.Д.)

Мета: вчити дітей розуміти індивідуальність людини не лише як фізичної особи, а й як об'єкта соціального оточення; вказати на значення уміння слухати й спілкуватися, на збереження і зміцнення здоров'я; розвивати повагу до себе та інших людей; формувати етичні звички; виховувати любов до свого народу, рідної мови, культуру поведінки.

Обладнання: малюнки, на яких зображено спілкування з друзями, однокласниками у класі; зошит із курсу «Основи здоров'я»; малюнки із зображенням машини часу, назв зупинок; підручник.

Хід уроку

І. Організація класу до уроку

ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів

Учитель. Соціальне середовище — це суспільство, в якому живе людина. Усе своє життя людина проводить в оточенні інших людей. Від того, які відносини виникають між ними, залежить самопочуття, здоров'я кожного. Щоб людина почувалася добре серед інших людей, її соціальне середовище має бути сприйнятливим, комфортним. У державі повинні бути мир і процвітання. У колективі — доброзичливі взаємини. У сім'ї — добробут і любов.

Доброзичливість і повага до інших допома­гають підтримувати гарні товариські відносини з однокласниками, рідними, уникати сварок і конфліктів. І сьогодні на уроці ми дізнаємось, ко­ли з'явилась мова і навіщо людям взагалі потрібно було придумувати мову, правила спілкування. А допоможе нам у цьому машина часу. Вона дає можливість побудувати в далекому минулому, сьогоденні й зазирнути в майбутнє.

(На дошці — малюнок із зображенням незвичайної машини.)

Машина часу вас чекає,

До мандрівки закликає,

Ми відкриваємо світлиці,

Мови нашої таємниці.

Учитель. Ви всі — пасажири. Тож вирушаймо у подорож.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

Зупинка «Минуле» Отже, щоб зрозуміти, як виникла мова, нам потрібно повернутися на кілька тисяч років назад, коли на планеті жили перші люди. Ми приземлились у далекому минулому і нам потрібно привітатися з мешканцями того часу за допомогою «мови жестів». (Діти показують, як можна вітатися.)

Читання й обговорення вірша «Невигадана історія про появу мови» Лесі Вознюк (с. 64)

  • - За допомогою яких жестів спілкувались наші пращури?
  • - Як показували радість? Як зустрічали чужинців?
  • - Навіщо вигадали мову?

Історична довідка Було це дуже-дуже давно. У ті часи на землі не було ще жодного будинку, і люди жили у печерах. Але спочатку в печерах жили ведмеді. Багато часу чи мало минуло, але люди виселили якимось чином ведмедів із печер і поселились у них самі. Зайшли люди до своїх нових помешкань, роздивились й раптом побачили на стінах якісь таємничі позначки. Але виявилося, що нічого таємничого в них немає. Це були подряпини, які зробили ведмеді, коли точили кігті об стіну. Через ці подряпини люди дійшли цікавого висновку: значить, на рівній поверхні можна надряпати якесь зображення. З того часу й почала виникати на планеті писемність.

Письмом-малюнком не можна було розповісти про все. Труднощі виникали тоді, коли потрібно було передати на письмі дію, почуття. Зображення, наприклад, могло передавати різні значення: іти, пішов, іде тощо. Виникла потреба у звуках і буквах. Щоправда, на перших порах вони були дещо незвичайними, оскільки кожній букві відповідав певний предмет, тобто це були букви — малюнки. Наприклад, намальований лев — буква л, сокіл — с. Завдяки цьому виникає спілкування.

(Пояснення значення слова «спілкування».)

Спілкування — розмовляти, ділитися думками.

Зупинка «Сьогодення»

Читання оповідання Валентини Осеєвої «Хороше» (с. 143).

  • - Чи захотів хлопчик почути свою сестричку, няню, песика?
  • - Яка різниця між «слухати» і «чути»?
  • - Про кого кажуть: «В одне вухо влітає, а в друге — вилітає»?

Бліц-турнір

  • - Який вираз обличчя у людини, яка тебе уважно слухає?
  • - Яке положення тіла?
  • - Яка міміка?
  • - Які жести?
  • - Як можна зрозуміти, що тебе не слухають?
  • - Що найважливіше у спілкуванні?

Зупинка «Оздоровлювальна»

  • Я бажаю здоров'я, радості знань всім, хто ліворуч від мене (повертаються вліво, руки підняті).
  • Я бажаю здоров’я, радості, знань всім тим, хто праворуч від мене, (повертаються направо, руки на грудях).
  • Я бажаю здоров'я, радості, знань всім тим, хто попереду від мене, (повертаються вперед руки перед собою).
  • Я бажаю здоров'я, добробуту всім людям, що живуть у моєму місті, (руки підняті догори).
  • Я бажаю здоров'я, щастя, злагоди всім людям України, (руки в сторони).
  • Я бажаю здоров'я, щастя й миру всім людям планети Земля, (рухи руками перед собою, ніби перехрещуючи їх).

Бесіда про етичні відносини з людьми

Учитель. Із самого малечку кожен повинен засвоїти норми моралі, правила поведінки, за якими треба жити у людському суспільстві. Це необхідно для того, щоб жити з усіма в мирі й злагоді, щоб не гризло сумління, не мучила совість. Кожна людина повинна прагнути стати чесною і порядною. Але щоб вирости такою, треба боротися з лінощами, недбалістю, брехливістю, відкинути заздрість і багато негативного, що раптом з'являється у характері.

Завжди з усіма треба бути чесним і ввічливим. Адже образливе слово, як гострий меч, глибоко ранить. Тому завжди думайте, що і як казати, щоб не образити людину. «Шабля ранить голову, а слово — душу», — ось як говорить народ. Друзі, будьте мудрими і розумними, чесними і порядними, тоді будете мати радість і щастя. Бо доброму скрізь добре, а щастя без розуму — дірява торбина.

Вірш «Невихований ведмідь» Ігоря Січовика (с. 66)

IV. Закріплення вивченого матеріалу

Зупинка «Програмувальна»

Робота у групах. (Кожна група отримує завдання.)

Група 1. Які чарівні слова ви знаєте?

Група 2. Коли потрібно вживати ввічливі слова?

Група 3. Поясніть, що означають прислів'я:

  • ? Як ти до людей, так і люди до тебе.
  • ? Щире вітання дорожче за частування.
  • ? Від теплого слова і лід розтає.

Група 4. Поясніть, що означають прислів'я:

  • Слово - не горобець, випустиш — не впіймаєш.
  • Ніщо не коштує так дешево і не цінується так дорого, як ввічливість.
  •  Добре тому жити — хто не вміє говорити.
  • Красне слово — золотий ключ.

Зупинка «Практична»

Складання пам'ятки, як правильно висловити прохання:

  • приязно подивись на співрозмовника;
  • чемно привітайтесь;
  • поясніть, що ви хочете;
  •  ввічливо попросіть допомоги;
  • якщо вам допомогли, щиро подякуйте;
  • якщо відмовили, перепросіть («Вибачте, що потурбував»);
  •  ставтеся одне до одного і до всіх людей з повагою;
  • поважайте себе, адже ви — людина;
  • дотримуйтесь правил гарного тону при спілкуванні;
  • дивіться людині в очі, коли вітаєтесь і розмовляєте з нею;
  • говоріть чітко і спокійно, стежте за силою звуку, ніколи не підвищуйте голос, не кричіть — це негарно;
  •  вживайте «чарівні слова» у мові, у звертанні до дорослих людей та однолітків;
  • до дорослих звертайся на ви;
  •  ніколи не вживайте у своїй мові нецензурних, брутальних слів, адже це не прикрашає людину, а навпаки, принижує її, збіднює її мову та інтелект;
  • ніколи не перебивайте розмову людей, а дочекайтесь, коли розмову завершать;
  • коли розмовляють дорослі, не слід втручатися у їхню розмову і щось додавати своє, заперечувати чи стверджувати, коли тебе не питають;
  • говорити треба завжди правду, адже брехня не робить вам честі, і вона завжди вилізе на поверхню. Недаремно народна мудрість каже: «Шила в мішку не сховаєш»;
  • найбільша сила — це розум. Тому треба послуговуватися цим правилом у житті.

Хвилина ерудита

Учитель. Прочитайте прислів’я. Як його розшифруєте?

Г.в.р.т... н.д.м.т. — ц.т.с.м., щ. стр.л.т... н. вц.л.т.!

(Говорити і не думати — це те саме, що стріляти і не вцілити!)

Конкурс «Кращий артист»

Сценка 1. Вибрати одного Ведмедем, а іншого — Пасічником. Розіграти, як Ведмідь просить у Пасічника скуштувати меду. Потім обмінятися ролями і ще раз зіграти сценку;

Сценка 2. Сестричка просить меншу сестричку або братика випити гіркі ліки.

Сценка 3. Лікар стоматолог просить маленьку дитину показати зубки.

Робота в зошиті

Зупинка «Майбутнє»

Учитель. Внутрішній світ дитини, її емоції, зацікавленість відображаються в її очах, рисах обличчя, а також у поведінці й культурі спілкування. Багатому внутрішньому світу дитини відповідає й висока культура поведінки та спілкування. Ні відмінне навчання, ні багатства родини, ні пережита неприємність, ні поганий стан здоров’я не дають права дітям і дорослим бути нечемними з оточенням.

V. Підсумок уроку

Інтерактивна вправа «Рюкзак»

Кожен учень на аркуші паперу записує відповідь на запитання: «Які з тих знань, умінь, що ви набули на уроці, ви візьмете із собою для використання у житті і на інших уроках?». Аркуші з відповідями після оголошення у класі складаються до рюкзака.

Перша всеукраїнська газета для першого вчителя «Початкова освіта» № 11 (731), червень 2014