Усне віднімання двоцифрових чисел без переходу через десятокМАТЕМАТИКА, 2 КЛАС. ЗАНЯТТЯ 6
 
Мета: закріплювати вміння виконувати усне віднімання двоцифрових чисел без переходу через десяток, письмове додавання і віднімання; учити працювати над задачею; розвивати вміння порівнювати і робити математичні узагальнення, логічне мислення, пам'ять, увагу; виховувати людяність, товариськість, готовність прийти на допомогу товаришеві, який потрапив у біду.
Обладнання: таблиця для усної лічби; таблиця з коротким записом задачі.

Хід заняття

І. Організаційний момент

ІІ. Мотивація навчальної діяльності
 
Була у діда внучка —
Дуже велика чомучка.
Зранку й до обіду
Про все запитує діда:
- Куди лізе комашка?
А як росте ромашка?
Де спить сонечко?
Хто вночі заглянув у її віконечко?
 
Одного разу, коли Чомучка дуже надокучила дідові своїми запитаннями, він сказав:
- Ти хочеш, щоб я тобі дав на всі запитання готові відповіді. Але знання лише тоді цінують, коли вони здобуті працею. Ось тобі чарівна книжечка, що приведе тебе до Країни знань.
Дідусь подарував Чомучці книжку. Вона показувала дорогу до Країни знань. Подорож була складною, зі складними та цікавими випробовуваннями.
Дівчинка вирушила в дорогу. Але подорожувати самій страшно, і вона вирішила взяти із собою нас. Отже, щасливої всім дороги!

ІІІ. Робота над темою заняття

- Щоб веселіше мандрувати, трохи пожартуймо!

1. Усні обчислення

?? Задачі-жарти

1) На столі стояло 3 склянки з вишнями. Андрійко з'їв одну склянку вишень і поставив порожню на стіл. Скільки склянок залишилося?

2) На дереві росло 45 груш, а на вербі — на 20 груш менше. Скільки груш росло на вербі?

3) Коли гусак стоїть на двох ногах, маса його 4 кг. Якою буде вага гусака, якщо він стане на одну ногу?

4) Одне яйце може зваритися за 4 хвилини. Яка найменша кількість хвилин потрібна, щоб зварити 3 таких яйця?

5) У трьох сестер по одному братові. Скільки всього дітей у цій сім'ї?

- Щойно дівчинка вирушила, враз перед нею з'явилася річка. Місточок був дерев'яний. Деякі дощечки вже поламалися. Переходити його потрібно обережно, по міцних дощечках!

46 – 26                           64 - 22
85 – 43                           78 - 38
99 - 41                            69 - 58

- Молодці! Ви добре допомогли дівчинці.

Вирушила Чомучка в дорогу. І незабаром вона прийшла до берега моря. Навколо було порожньо і безлюдно. Чомучка сіла у кораблик і замислилася. Вона не знала, куди їй пливти. Допоможемо Чомучці знайти напрямок руху?

?? Математичний диктант «Візерунок»

1 — угору; 1 — праворуч; 1 — угору; 1 — праворуч; 2 — угору; 1 — праворуч; 2 — униз; 1 — праворуч; 1 — униз; 1 — праворуч; 1 — униз; 1 — праворуч; 2 — угору; 1 — праворуч; 2 — угору; 1 — праворуч; 2 — униз; 1 — праворуч; 2 — униз; 1 — праворуч; 1 — угору; 1 — праворуч; 1 — угору; 1 — праворуч; 2 — угору; 1 — праворуч; 2 — униз; 1 — праворуч; 1 — униз; 1 — праворуч; 1 — униз; 1 — праворуч.

(Сильніші учні продовжують будувати елементи візерунка самостійно, а решта — з учителем.)

- Але раптом набігла хвиля. Вона підхопила кораблик і понесла в море. І так швидко, що Чомучка навіть злякатися не встигла. Недалеко від кораблика вода зашуміла, із води виринули якісь чудернацькі істоти. Їх було дуже багато.
- Ви хто? — тихо запитала Чомучка.
- Ми — твої помилки та твоїх друзів. Ти блукатимеш морем так довго, скільки дружитимеш із нами.
Спочатку Чомучці стало страшно. Потім вона згадала, що ми їй допомагаємо.

?? Експрес-опитування

- Як називають числа при додаванні?
- Яких правил слід дотримувати при додаванні двоцифрових чисел?
- Як називають числа при відніманні?
- Як правильно віднімати двоцифрові числа?
Ми разом із Чомучкою вдало пливемо морем. Чудернацькі істоти потроху десь зникають. І ми почуваємося впевнено. Щоб кораблик плив у правильному напрямку, необхідно правильно спрямовувати вітрила.
Учні по черзі підходять до дошки і коментують обчислення виразів.
 
02.01.2015-1-1вдч
 
- Це так важко! Хочу погратися і відпочити! — почала вередувати вона. Але голос книжки вивів її з цього стану:
- Схаменися! Вередування ще нікого до добра не доводило. Крім слова «хочу», є ще слова «потрібно» і «необхідно».
Допоможемо Чомучці повірити в свої сили?

Задача

У шкільному буфеті було 80 л соку. На сніданок учні випили 20 л соку, а на обід — 40 л. Скільки літрів соку залишилося?

2. Фізкульхвилинка

3. Робота в зошитах

1) Заповніть пропуски.
15 - ? = 5                      32 - ? = 12
50 - ? = 30                    80 - ? = 40

2) Обчисліть.
74 – 32                         86 - 23
55 - 12                          97 - 34
48 – 43                         59 - 16

3) Розв'яжіть задачу.
У ящику було 47 кг помідорів. Продали 31 кг. На скільки більше кілограмів помідорів продали, ніж залишилося?

4) Складіть та розв'яжіть задачу.

Було

Продали

Залишилося

67 листівок

43 листівки

?

 
На скільки більше листівок продали, ніж залишилося?
- Ось і не залишилося жодної чудернацької істоти, вітер швидко поніс кораблик. Ступивши на берег, дівчинка з полегшенням зітхнула і пішла вузькою стежкою.

4. Релаксація
- Подумки опинимося на літній галявині. Сядьте на травичку, розслабтеся. Ой скільки барвистих метеликів до нас прилетіло! Так і хочуть сісти всім на губки. Не пустимо! Стиснули зубки, склали губки трубочкою. І на носика не дамо сісти — наморщимо носика. А метелики все кружляють, лоскочуть, побавитися з нами хочуть. Нехай сядуть на брівки, а ми їх погойдаємо: вгору — вниз, вгору — вниз. Погойдалися метелики й полетіли, а ми знову працювати за парти сіли.
 
30.12.2014-1с

IV. Підсумок заняття

- Дівчинка побігла стежинкою, і перед нею відкрилася чудова Країна знань. Чомучка зрозуміла, що знання, здобуті тяжкою працею, значно цінніші, ніж готові відповіді дідуся. Це була її велика перемога.
Нам час повертатися додому.
- Діти, що вам удалося найкраще?
- Що — найгірше?
- Що запам'яталося?
 
 
Навчальне видання «КОРЕКЦІЙНІ ЗАНЯТТЯ. 2 КЛАС».
Серія «Бібліотека журналу "Початкове навчання та виховання"»,
випуск 9 (129), Харків, Видавнича група «Основа», 2014